Co warto przywieźć z Chorwacji? Co się opłaca kupić w Chorwacji?

Chorwacja to obecnie modny cel podróży, cieszący się reputacją idealnego połączenia podróży poza utartymi szlakami z odrobiną nadmorskiego luksusu. I chociaż Chorwacja słynie z pól lawendowych i malowniczych adriatyckich wiosek, nie jest jeszcze powszechnie wiadomo, jakie wspaniałe skarby można przywieźć z Chorwacji. Bez względu na to, jakim jesteś podróżnikiem, od budżetu po luksus, czeka tu na Ciebie wiele chorwackich pamiątek.

Stworzyliśmy tę listę, aby podzielić się naszymi ulubionymi chorwackimi produktami wytwarzanymi lokalnie, pysznymi smakołykami i przedmiotami ważnymi dla chorwackiego dziedzictwa.

Nasze ulubione chorwackie pamiątki i produkty, na które warto zwrócić uwagę będąc w Chorwacji:

1. Produkty lawendowe

Kiedy myślę o Chorwacji, jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą mi na myśl, jest widok niekończących się kwitnących pól lawendy. Chociaż nie można przywieźć do domu całego pola lawendy, można wypełnić swój plecak lokalnymi produktami lawendowymi, zwłaszcza mydłami i innymi kosmetykami. Kolejną pamiątką z lawendy, którą można kupić w Chorwacji są małe torebki suszonej lawendy.

2. Drewniane zabawki

Jeśli szukasz zabawki, którą chcesz przywieźć z Chorwacji dla dziecka w prezencie, to powinna być wykonana z drewna. W całej Chorwacji można znaleźć ręcznie robione drewniane zabawki z pięknymi chorwackimi motywami, kwiatami, geometrycznymi wzorami. Drewniane zabawki z Hrvatsko Zagorje są chronione jako niematerialne dziedzictwo kulturowe UNESCO. Wykonywanie zabawek drewnianych w Chorwacji zostało głęboko zakorzenione w tradycji. Najpopularniejsze wśród zabawek są drewniane konie, samochody, maleńkie meble, wirujące tancerki, ptaki.

Fotograf: Vidoslav Barac. Ministry of Culture. Traditional manufacturing of children’s wooden toys in Hrvatsko Zagroje

3. Parasole

Piękne, czerwone parasole, które ochronią przed gorącym chorwackim słońcem. Uważa się, że początki parasoli są bardzo romantyczne: legenda mówi, że dawno temu młoda para została schowana pod ciemnym parasolem podczas silnego deszczu, a siła ich miłości była tak silna, że ​​zmieniła kolor parasola na czerwony. Šestine to mała, malownicza wioska w Zagrzebiu (i nieco powyżej), a parasol jest częścią ich pięknego stroju ludowego.

4. Krawat

Świat ma Chorwację, by podziękować za klasyczną kombinację garnituru i krawata. Podczas gdy najwcześniejsze krawaty były prostsze niż to, co widzimy dzisiaj, nowoczesny krawat na miarę i jego kuzyn muszka są bezpośrednimi potomkami tych wcześniejszych chorwackich.

5. Czekolada

Będąc w Chorwacji, pomiń Milkę i Snickersa, wybierz zamiast tego trochę Bajadera lub Griotte. Kraš był pierwszym dużym producentem czekolady na Bałkanach, który rozpoczął działalność w Zagrzebiu w 1911 roku. Ta nowoczesna firma produkująca czekoladę i słodycze sięga czasów, gdy Chorwacja była jeszcze częścią Cesarstwa Austro-Węgierskiego. Dziś można je znaleźć w całej Chorwacji.

6. Paški sir

Chorwackie sery mogą nie być znane na całym świecie, ale są światowymi zdobywcami nagród. W 2017 roku sześć chorwackich serów zdobyło złote medale na World Cheese Awards. Wśród chorwackich serów nie można pominąć sera koziego z wyspy Pag i Turoš z północno chorwackiego regionu Medzimurje.

7. Miód

Bałkany słyną z miodu. Niedrogi i przepyszny, jest ulubieńcem wielu turystów. Możesz znaleźć rzemieślniczy miód zmieszany z lawendą i innymi lokalnymi naparami ziołowymi lub możesz cieszyć się plasterkiem miodu do śniadania.

8. Licitar – serca z piernika

Ważny symbol miasta Zagrzebia, serca Licitar są kolejnym chronionym niematerialnym dziedzictwem kulturowym Chorwacji. Z napisu UNESCO: tradycja wyrobu pierników pojawiła się w niektórych europejskich klasztorach w średniowieczu i dotarła do Chorwacji, gdzie stała się rzemiosłem. Na terenie północnej Chorwacji pracowali rzemieślnicy z piernika, którzy również wyrabiali miód i świece. Proces robienia pierników wymaga umiejętności i szybkości. Przepis jest taki sam dla wszystkich twórców, wykorzystując mąkę, cukier, wodę i sodę oczyszczoną – plus obowiązkowe przyprawy. Piernik jest formowany w foremki, pieczony, suszony i malowany jadalnymi kolorami. Każdy rzemieślnik ozdabia pierniki w określony sposób. Piernik stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli chorwackiej tożsamości.

© LadisicTom | https://www.stockfreeimages.com/ Stock Free Images

9. Oliwa z oliwek

Niezbędna część kuchni śródziemnomorskiej i adriatyckiej, oliwa z oliwek jest po prostu lepsza, jeśli pochodzi z tej części świata. W starożytności oliwa z Istrii była uważana za wzorzec dobrej oliwy, a Chorwaci lubią myśleć, że nic się nie zmieniło.

10. Maraschino Liqueur- likier z wiśni z okolic Zadaru

Wytwarzany pierwotnie w XV wieku przez dominikanów likier Maraschino jest obecnie jednym z charakterystycznych produktów regionu Zadaru.

11. Rakija

Chociaż rakija występuje w wielu krajach na Bałkanach, nie oznacza to, że będziesz mógł uciec z Chorwacji bez spróbowania tej owocowej brandy. Tylko bądź ostrożny! Komercyjna rakija ma zwykle 40%, podczas gdy odmiana domowej roboty może wynosić nawet 60%.

12. Pršut – suszona szynka

Chorwaci uwielbiają swoje wędliny, a sześć z nich znajduje się w unijnym rejestrze chronionych nazw pochodzenia. Chorwackie wędliny, takie jak Kulen i Pršut, to wspaniałe prezenty dla smakoszy mięsa.

© Chiyacat | https://www.stockfreeimages.com/ Stock Free Images

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *