Dla dzieci,  Góry,  Małopolskie,  Polska,  Relacje z podróży,  Tatry,  Wsie

Ząb – najwyżej położona miejscowość w Polsce. Co warto zobaczyć i robić w kilka dni?

Tą niezwykłą miejscowość odwiedziliśmy na początku marca 2020 roku, kiedy o korona wirusie słyszeliśmy już w telewizji, ale życie toczyło się normalnie. Głównym naszym celem podróży było odnalezienie śniegu, którego we wschodniej Małopolsce nie było i jazda na sankach. Stwierdziliśmy, że w najwyżej położonej miejscowości w Polsce musimy go tam znaleźć ;)… i udało się. W Zakopanem były wtedy resztki śniegu, a kilka kilometrów dalej, w Zębie było bielutko i pięknie. Spędziliśmy tu kilka dni i na pewno jeszcze wrócimy.

Kilka informacji o miejscowości

Kilka informacji: Ząb – urokliwa, niewielka miejscowość leżąca na wysokości 1013 m.n.p.m. na szczytach Pasma Gubałowskiego. Od strony południowej graniczy z Zakopanem, od zachodu z Nowem Bystrem, od wschodu z Suchem. Warto wiedzieć, że przez Ząb biegnie znany Szlak Papieski, którym 7 czerwca 1997 roku przejeżdżał Papież Jan Paweł II z Krzeptówek do Ludźmierza.

Przez Ząb rozciąga się przepiękna panorama Tatr. Szczególnie urokliwa, kiedy góry pokryte są śniegiem. W miejscowości znajduje się sporo kwater prywatnych i pensjonatów do wynajęcia, wyciągi narciarskie, knajpy. Dobre połączanie komunikacyjne umożliwia wygodne dotarcie do Zakopanego i najbliższych okolic.

Co warto zobaczyć i robić w Zębie?

  • Kościół drewniany pod wezwaniem św. Anny, z początku XX wieku
  • Dom Kamila Stocha wykonany w góralskim stylu, znajdujący się na ul. Kamila Stocha
  • Będąc w Zębie warto zaglądnąć do tutejszych restauracji oraz Cukierni Rzoz i skosztować lokalnych pyszności
  • Z Zębu można pieszo udać się na Gubałówkę. Długość trasy w jedną stronę wynosi około 4 km, a czas przejścia – godzinę, może ciut dłużej.
  • W zimie dostępne są dodatkowe atrakcje tj. stoki narciarskie, kulig z pochodniami, czy zjazdy na sankach na pobliskich pagórkach.
  • Odpocząć i usiąść w ciszy, spokoju na tarasie/ balkonie/ polanie i podziwiać piękno Tatr.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *