Co warto przywieźć z Ukrainy? Co się opłaca kupić na Ukrainie?

Wybierając się w nowe miejsce często poszukujemy informacji odnośnie danego kraju. Zastanawiamy się jakie pamiątki przywieźć, co warto kupić i czego warto tam spróbować. Na Ukrainie byliśmy dwa razy. Kraj ten jest tak przyciągający, że zastanawiamy się nad kolejną wycieczką. Chociaż ceny w ostatnich czasach na Ukrainie poszły w górę, to i tak warto zwrócić uwagę na kilka produktów. W tym artykule napiszę moje spostrzeżenia na temat tego, co opłaca się kupić u sąsiadów ze wschodu.

Znajdź świetny nocleg we Lwowie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Papierosy

Pierwsze co przychodzi na myśl; tanie papierosy. Jedna paczka (20 sztuk) na Ukrainie kosztuje około 5 zł. Wybór jest ogromny od tych bardziej popularnych L&M, LD, Marlboro, Chestrefield, po nieznane marki. Można je kupić w niemal każdym kiosku czy sklepie. Pamiętajmy jednak o ograniczeniach, gdyż na granicy jest to szczegółowo sprawdzane. Transportem lotniczym jedna osoba jednorazowo może przewieźć 200 sztuk papierosów; pociągiem, samochodem, autobusem lub pieszo tylko 40 sztuk papierosów. Więcej informacji o limitach celnych możecie przeczytać w osobnym artykule ⇒ link

Alkohol

Ceny alkoholów na Ukrainie są atrakcyjne, jednak nie ma tak znaczącej różnicy jak w przypadku wyrobów tytoniowych. Na promocji można wyszukać coś 2x tańszego niż w Polsce. Szeroki wyrobów napojów alkoholowych sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nam smakowały najbardziej ukraińskie piwa oraz wina. Ile alkoholu można przywieźć z Ukrainy? Niezależnie jakim środkiem transportu będziemy się poruszać, ograniczenia są jednakowe. Jednorazowo, jedna osoba może przewieźć 1 litr wyrobów spirytusowych powyżej 22% lub 2 litry wyrobów alkoholowych poniżej 22% i 4 litry wina niemusującego i 16 litrów piwa.

Słodycze

Na Ukrainie nie zabraknie też miejsc dla smakoszy słodyczy. Najpopularniejsze są słodycze z firmy Roshen. Firma oferuje olbrzymi wybór przepysznych łakoci, w rozsądnych cenach: cukierki czekoladowe, cukierki twarde, lizaki, czekolady, ciastka, galaretki, bombonierki, batony. Wchodząc do takiego sklepu ciężko oprzeć się pokusie, zapach oraz kolorowe opakowania robią swoje:). Innym smakołykiem, który polecam jest chałwa słonecznikowa, dostępna w sklepach spożywczych. Od chałwy sezamowej różni się smakiem oraz konsystencją, jest zdecydowanie twardsza.

Kawa, herbata, kwas chlebowy

Kolejne produkty, których trzeba spróbować będąc na Ukrainie. Możemy ich skosztować na miejscu w kawiarni lub restauracji, ale także możemy je dostać w sklepach. Kwas chlebowy to bezalkoholowy napój, sporządzany poprzez fermentację chleba. Od XVI w. uznawany jest na Ukrainie za napój narodowy.

Drobne pamiątki

Niewielkie upominki możemy kupić między innymi na targach. Pamiątki, które utkwiły mi szczególnie w pamięci to dowód osobisty lub prawo jazdy ze sławną osobą, papier toaletowy lub wycieraczka z podobizną prezydenta Rosji, karty do gry z regionalnymi zabytkami i wiele innych.

Ubrania z wyszywankami

Kolejnym charakterystycznym produktem Ukrainy są przepiękne, ręcznie haftowane ubrania. Największy wybór jest koszul damskich. Możemy je kupić na targach oraz w sklepach.

A Wy co najchętniej kupujecie i przywozicie ze sobą z Ukrainy? Napiszcie w komentarzach 😉

Rekomendowane artykuły

5 komentarzy

  1. Od XVI w. uznawany jest na Ukrainie za napój narodowy. ??? powaznie? wy tak naprawde na serio? ten kraj ma 20 pare lat radze uwazac na takie byki nastepnym razem :V

    1. Jakiś antyukrainiec czy co?

    2. Narodowy nie znaczy państwowy. Można mieszkać w jakimś państwie i być zupełnie innej narodowości. Więc całkiem możliwe, że jest napojem narodowym od XVI w. Jak nie mieli państwa to znaczy, że ich (Ukraińców znaczy) nie było?

    3. Zanim coś napiszesz to się zastanów. Wyszedłeś na głąba, (jak byś nie wiedział to środek kapusty) a wystarczy poczytać książki, w których wszystkiego się dowiesz. No chyba że zabłądzisz w labiryncie liści i nie dojdziesz do biblioteki. Krzycz, pomożemy

  2. Wystarczy pierwszą lepszą stronę otworzyć i jest jak wół że to kraj średniowieczny. W 1991 roku państwo niezależne po upadku CCCP.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *