Węgry to kraj uwielbiany przez Polaków od wielu, wielu lat. Być może ze względu na bliską odległość, a może ze względu na piękno i dobro jakie ten kraj nam oferuje? W dzisiejszym wpisie przedstawię produkty kojarzone na całym świecie ze swoim miejscem pochodzenia – z Węgrami. Prawdopodobnie nie będzie to dla Was nowością, ale może kogoś zainspiruje do zakupów.
Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com
1. Wino
Wino jest skarbem narodowym i numerem jeden jeśli chodzi o węgierskie produkty warte uwagi. Podczas podróży do Węgier nie możecie o nim zapomnieć. My przy każdej wizycie zaopatrujemy się w pyszne wina. Wino na Węgrzech jest bardzo tanie, ceny rozpoczynają się już od 5 zł za szklaną butelkę. Można je kupić w każdym sklepie spożywczym. Poniżej kilka przykładów najpopularniejszych win węgierskich:
- Bycza krew (egri bikavér) – czerwone wino z Egeru, mieszanka kilku szczepów winorośli, zwykle o dominującej roli cabernet lub oporto.
- Tokaj Aszú – białe wino pochodzące z obszaru Pogórza Tokaju.
- Szürkebarát i Kéknyelű – dwa najsłynniejsze wina z regionu Balatonu.
2. Owocowa palinka
Palinka to rodzaj mocnego, owocowego alkoholu tradycyjnie produkowanego na Węgrzech. Wytwarzana jest głównie z owoców: moreli, gruszy, śliwy, czereśni. Najpopularniejszą odmianą jest palinka morelowa. Smak doskonałej palinki rodzi się z gleby, słońca i starannie uprawianych drzewek. Owoce zyskują na Węgrzech wyjątkowy smak dzięki światłu i ciepłu, sprzyja im piaszczysta gleba, duża ilość słonecznych dni i chłodnych nocy. Według niektórych sław palinka dodana do herbaty jest lepsza niż herbata z rumem.
3. Papryka
Na Węgrzech paprykę możemy kupić niemal na każdym kroku na targach, straganach, w sklepach z pamiątkami, sklepach spożywczych. Najbardziej popularna jest papryka czerwona, jest ona symbolem narodowym. Początkowo hodowano ją do celów leczniczych, używano jej podczas wybuchu epidemii cholery. Dzisiaj nie można sobie wyobrazić bez niej większości węgierskich potraw. Na Węgrzech uprawiana jest w wielu regionach, a w porze zbioru można zaobserwować jak spleciona w wianki suszona jest pod dachami. Suszenie t ważny proces, gdyż smak i intensywność papryki uwarunkowana jest nie tylko przez jej rodzaj, ale również przez sposób suszenia i mielenia.
4. Salami
Procedura wytwarzania salami została odkryta we Włoszech na początku XIX w., na Węgry przybyła kilkadziesiąt lat później. Szybko powstały dwa główne zakłady produkujące tą wędlinę: Pick oraz Herz. Różnica między zwykłą kiełbasą a salami widoczna jest już w procesie produkcji. Salami wyrabiane jest za pomocą specjalnych urządzeń rozdrabniających mięso na kawałki, przypominające ziarno. Proces ten sprawia, że w mięsie zostaje zredukowana wysoka zawartość wody, jak również uwalnia smak przypraw. Procedura wyrobu była początkowo bardzo trudna: po wypełnieniu jelit salami było wędzone w dymie, a później dojrzewało przez około 100 dni w specjalnej wieży.
5. Porcelana ręcznie malowana z Herend
Herend – miejscowość leżąca w północno zachodniej części kraju, w powiecie Veszprém, znana z długowiekowej historii tradycji produkcji porcelany. Produkcja ręcznie malowanej porcelany w Herend rozpoczęła się w 1826 roku, jednak światową sławę osiągnęła 25 lat później. Dzisiaj w tamtejszej fabryce każdy może chociaż przez chwilkę poczuć się mistrzem i wytworzyć swoje własny porcelanowy skarb.
6. Kostka Rubika
Zapewne mało kto z Was wie, że słynna kostka Rubika wywodzi się z Węgier. Opatentowana w połowie lat 70 XX w. kostka autorstwa węgierskiego architekta i wynalazcy Ernő Rubika w błyskawicznym tempie sprzedawała się na Węgrzech w ilości miliona sztuk, a Muzeum Sztuki Współczesnej w Nowym Jorku dołączyło ją do swych zbiorów. Kostka Rubika to chyba najpopularniejszy na świecie sześcian, o różnobarwnych ścianach podzielonych na 9 kostek, z których każda może się obracać. Każdego roku odbywają się Mistrzostwa Świata w Układaniu Kostki Rubika, a ich zwycięzcom ułożenie kostki zajmuje kilkanaście sekund.
7. Malowane jajka
Ich popularność wzrasta w okresie Wielkanocy. Ręcznie malowane jajka są podstawą sklepów z upominkami i stoiskami targowymi. Na Węgrzech tradycją jest odwiedzenie ukochanej kobiety w lany poniedziałek i polanie jej wodą. W zamian kobieta wręcza ukochanemu prezent, ręcznie malowane jajka. Dzisiaj jajka kupimy w różnych kolorach i wzorach, często z motywami kwiatowymi, zwierząt czy symboli religijnych.
8. Tradycyjne węgierskie hafty
Tradycyjne koszule z haftami nie są już noszone przez Węgrów na co dzień, ubierają je jedynie na ważne uroczystości narodowe i podczas występów tańców ludowych. Koszule te są zazwyczaj białe, wypełnione kolorowymi, haftowanymi wzorami. W sklepach z upominkami znajdziemy także szeroki wybór haftowanych serwetek oraz obrusów.
9. Tradycyjne lalki
Piękne, węgierskie, porcelanowe lalki z wytwornymi kostiumami i bogato zdobionymi nakryciami głów wywołują zachwyt wszędzie tam, gdzie są pokazane. Węgierskie lalki są wspaniałą pamiątką, warto kupić je jako prezent.
A Wy co najchętniej kupujecie i przywozicie ze sobą z Węgier? Napiszcie w komentarzach 😉
Od siebie bym dodał, że warto także zaopatrzyć się również w węgierski ziołowy likier zwany Unicum 🙂
https://uploads.disquscdn.com/images/2de9d3289cb1e680a2a45edcb0d8fa215d732771d1cfbc8e393876a93529dd44.jpg