Poradniki

Przewóz substancji płynnych w samolotowym bagażu podręcznym

Przed pierwszą jak i kolejnymi podróżami samolotem wiele osób zastanawia się w jaki sposób oraz w jakiej ilości można przewozić w bagażu podręcznym substancje płynne. W tym artykule postaramy się zawrzeć wszystkie aktualne informacje dotyczące tego ważnego zagadnienia.

Jakie płyny można zabrać w bagażu podręcznym?

Dopuszczone do przewozu płyny w bagażu kabinowym to:

  • woda i napoje
  • zupy i dżemy
  • syropy
  • perfumy
  • żele (np. do golenia, włosów, kąpieli)
  • pasty do zębów
  • kosmetyki w płynie (np. błyszczyk, tusz do rzęs, podkład, korektor)
  • płyny w opakowaniu pod ciśnieniem (np. spraye na insekty, dezodoranty)
  • balsamy oraz kremy
  • inne substancje o płynnej konsystencji
  • artykuły z pojemnością wyrażoną w [ml] lub [l]
  • leki i produkty lecznicze*
  • żywność dla niemowląt
  • produkty związane ze specjalną dietą*

*Można zostać poproszonym o udowodnienie potrzeby przewozu tych substancji oraz ich potwierdzenie ich autentyczności.

Czego nie wolno przewozić w bagażu podręcznym?

Płynów i aerozoli i żeli nie wymienionych w powyższym punkcie oraz rzeczy takich jak farby, rozpuszczalniki, łatwopalne kleje. Zabranych z domu substancji płynnych o pojemności przekraczającej 100 ml. Te substancje należy przewozić w bagażu rejestrowanym, który powinien zostać nadany na lotnisku.

W jaki sposób należy zapakować płyny?

Wymienione w powyższym punkcie substancje płynne należy przewozić w opakowaniach o objętości nie przekraczającej 100 ml. Poszczególne opakowania należy włożyć do zamykanej przeźroczystej plastikowej torebki o pojemności nie przekraczającej 1 l. Każdy pasażer może posiadać maksymalnie jedną taką torebkę.

Źródło: https://ec.europa.eu/transport/modes/air/security/aviation-security-policy/lags_en

Jaka maksymalną pojemność może mieć substancja płynna?

Pamiętajmy, że poszczególne opakowania z substancjami płynnymi nie mogą przekroczyć 100 ml.

Jaką sumaryczną pojemność płynów można zabrać?

Każdy pasażer może posiadać maksymalnie jedną plastikową torebkę o pojemności do 1 l wypełnioną opakowaniami w substancjami płynnymi.

Jak postąpić z płynami w czasie kontroli bezpieczeństwa?

Substancje płynne w opakowaniach o pojemności do 100 ml i zapakowane zbiorczo w przeźroczystą torebkę o pojemności do 1 l należy wyciągnąć z bagażu przed kontrolą bezpieczeństwa i ułożyć na tacce obok bagażu. Takie zachowanie pozwoli uniknąć przykrych sytuacji związanych z kontrolą bezpieczeństwa oraz pozwoli na szybkie bezproblemowe pokonanie tego etapu pobytu na lotnisku.

Osoba dokonująca kontroli bezpieczeństwa może poprosić o otwarcie opakowania z płynami. W przypadku substancji leczniczych możemy zostać poproszeni o udowodnienie zasadności ich przewozu. Mimo wszystko z ze względów bezpieczeństwa personel lotniska może nam zakazać przewozu płynów w bagażu kabinowym.

Jak przewozić substancje płynne zakupione na lotnisku w strefie wolnocłowej lub pokładzie samolotu?

Od 31 stycznia 2014 roku substancje płynne zakupione w strefie wolnocłowej lub pokładzie samolotu mogą być przewożone jako bagaż podręczny. Po zakupie płyny (np. perfumy, alkohole, napoje) o dowolnej pojemności muszą zostać zapakowane przez pracownika sklepu razem z rachunkiem w bezpiecznej torbie oznaczonej czerwoną obwódką.

Czy możemy zakupić produkty w strefie wolnocłowej na lotnisku, jeżeli podczas lotu będziemy się przesiadać?

Jeżeli będziemy korzystać z lotu z przesiadką pamiętajmy o poproszeniu personelu sklepu w którym dokonujemy zakupu o zapakowanie produktów w specjalną szczelnie zamknięta torbę (STEB) z widoczną czerwoną obwódką oraz dowodem zakupu lub identyfikatorem miejsca zakupu.

Torby nie należy otwierać przed dotarciem do lotniska docelowego.

W przypadku otwarcia torby w czasie kontroli bezpieczeństwa należy poprosić pracownika o przepakowanie artykułów do nowej torby.

Czy mogę przewozić butelkę z wodą mineralną?

Tak pod warunkiem, że zostanie zakupiona na lotnisku w strefie wolnocłowej czyli po przejściu kontroli bezpieczeństwa.

Czy mogę przewieźć dowolną ilość alkoholu kupionego w strefie wolnocłowej?

Niestety nie. Limity wagowe i gabarytowe bagażu kabinowego są limitowane przez linie lotnicze. Przy zakupach zachowajmy rozsądek tak aby nie dopłacić za nadbagaż.

 

Jeden komentarz

  • co lub kraj

    Ten artykuł jest bardzo pomocny i szczegółowo omawia zasady dotyczące przewozu substancji płynnych w bagażu podręcznym na pokład samolotu. Dowiedziałem się wielu cennych informacji, takich jak limit ilości i pojemności płynów, które można przewozić oraz zasady dotyczące bezpiecznego zapakowania. Teraz będę bardziej świadomy podczas podróżowania samolotem i będę w stanie uniknąć problemów i opóźnień na lotnisku. Polecam ten artykuł wszystkim podróżnym!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *