Dawna stolica Chorwacji – miasto Varaždin

Miasto Varaždin zlokalizowane jest w północno wschodniej części Chorwacji. Słynie z licznych zabytków architektury barokowej. W latach od 1756 do 1776 roku miasto było stolicą kraju. Varaždin został po raz pierwszy wymieniony w źródłach historycznych w 1181 roku ale pod inna nazwą Garestin przez króla Bela III. W 1209 roku Varaždin zyskało prawa miejskie i stało się ważnym miejscem na mapie Chorwacji.

Do głównych zabytków należy XVI budowla zwana Stari Grad (Stare Miasto), która jest nizinną twierdzą zbudowaną na przecięciu starożytnych dróg w pobliżu rzeki Drawy. Fundamentem architektonicznym fortyfikacji są czworokątne gotyckie wieże. W połowie XV wieku w pobliżu fortyfikacji został wybudowany spichlerz. W XVI wieku zamek stał się ważną twierdzą obronna przed inwazją turecką. W tym czasie zamek został przebudowany oraz otoczonymi fosami i murami obronnymi. Wybudowano także bastiony z niskimi obrotowymi wieżami połączone galeriami posiadającymi otwory na broń palną. Spichlerz znajdujący się na terenie twierdzy przekształcono w arsenał.

Ostatnia rekonstrukcja budowli rozpoczęła się w 1983 roku i została ukończona w 1989 roku. W budynku znajdują się dziś zbiory Muzeum Miejskiego.

Po oglądnięciu twierdzy zalecamy wybrać się na stare miasto które znajduje się w bezpośredniej okolicy. Warty uwagi jest pałac znajdujący się na poniższej fotografii. W jego okolicy znajdują się kawiarnie.

Na uwagę zasługuje również katedra wybudowana w 1647 roku. Poniższe zdjęcie. Zachęcam do wejścia do środka. Wstęp jest darmowy.

W bezpośredniej okolicy katedry znajduje się malowniczy plac oraz miejski park.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Polecam zaparkować auto zaraz obok twierdzy na ulicy Vladimira Nazora. Parking jest bezpłatny. Zwiedzanie zamku jest możliwe we wszystkie dni tygodnia za wyjątkiem poniedziałku. Od wtorku do piątku w godzinach od 9 do 17, a w sobotę i niedzielę od 9 do 13. Zwiedzanie zajmuje około 40 min. Na całe miasto z zamkiem należy przeznaczyć ok 3-4 godziny. Bilet normalny kosztuje 25 kn a ulgowy 15 kn. Dodatkowo oprócz twierdzy można z tym biletem zwiedzić galerię oraz stałą ekspozycję owadów.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

 

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. wydawało mi się, że zwiedziłam znaczną część Chorwacji, a jednak to miasto było mi nie znane

  2. Dla mnie jest tylko jedno miejsce w Chorwacji – Makarska 🙂 Jednak odwiedziłem Varaždin i jest to również bardzo ładne miasteczko. Pozdrawiam, Pepa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *