Przepiękny klasztor benedyktynów nad rzeką Wisłą w Tyńcu

Kraków jest jednym z najciekawszych do zwiedzania miejsc w naszym kraju. Będąc tam nie sposób przejść obojętnie obok przepięknych dzielnic pełnych cennych zabytków. Miasto charakteryzuje się także tym, że jest położone w niezwykle malowniczej lokalizacji. Jednym z takich miejsc jest opactwo benedyktynów w Tyńcu.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Kompleks znajduje się nad malowniczym przełomem Wisły, wokół którego rozciąga się widok na przepiękną okolicę.

Adres: Benedyktyńska 37, 30-001 Kraków
Dojazd: rowerem wzdłuż Wisły / statek (tramwaj wodny) / autobus linii 112 (odjeżdża z pętli przy Rondzie Grunwaldzkim) / własne auto
Parking: Poniżej klasztoru znajduje się parking przydrożny, a pod samym brzegiem Wisły znajduje się nieco większy. Będąc tam w pierwszą niedzielę października nie było trudności, by zaparkować własny pojazd.
Strona www: http://tyniec.benedyktyni.pl/


Będąc już na miejscu warto zajrzeć na dziedziniec, którego największą ozdobą jest studnia oraz wspomniany widok na Wisłę. Ciekawie prezentuje się klasztorny kościół św. Piotra i Pawła. To barokowa budowla, która powstała w miejscu poprzedniej, romańskiej świątyni.  W kościele regularnie odbywają się msze święte, także z udziałem wspólnoty mnichów. W jego wnętrzu można ujrzeć okazały ołtarz główny wykonany z czarnego marmuru oraz piękne, drewniane stalle.

Msze święte w Tyńcu:

  • niedziela: ♦ 6.30 ♦ 8.30 ♦ 10.30 z udziałem wspólnoty mnichów ♦ 12.30 ♦ 18.00
  • dni powszednie: ♦ 6.30 z udziałem wspólnoty mnichów ♦ 18.00

Tych, których dopadnie głód, z całą pewnością będą mogli zjeść bardzo dobre dania w restauracji benedyktyńskiej.  Nieopodal znajduje się także sklepik, w którym można nabyć pamiątki, czy wytwory, jak np. wino mszalne, piwo benedyktyńskie, sok z jarzębiny czy przeróżne zioła. Tutejsi bracia specjalizują się w ziołolecznictwie, a ich produkty znane są w całym kraju.

W opactwie znajduje się także Muzeum. Koszt zwiedzania to 7zł (normalny) lub 5 zł (ulgowy). Istnieje także możliwość zwiedzania całego opactwa z przewodnikiem (początek o pełnych godzinach). Łączony koszt (muzeum + całe opactwo) wynosi 10zł lub 8zł (ulgowy). Więcej informacji dotyczących opcji płatnego zwiedzania znajdziecie na stronie internetowej opactwa, podanej powyżej.

Galeria zdjęć:

Mapa:

Adres: Benedyktyńska 37, 30-001 Kraków

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *