Jaskinie,  Jeziora,  Miasta,  Parki narodowe,  Węgry,  Zamki i pałace

Balaton na weekend – co warto zobaczyć i zwiedzić

Nad Balatonem i w jego bezpośredniej okolicy znajduje się wiele ciekawych miejsc do odwiedzenia. Planując weekendową wizytę sugerujemy, aby przed wyjazdem opracować sobie plan podróży zawierający lokalizacje które chcemy odwiedzić. Poniżej prezentuje listę miejsc, które według nas są warte szczególnej uwagi. Kolejność lokalizacji nie jest losowa.

Znajdź tani nocleg nad Balatonem z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

U góry znalazły się te które najbardziej przypadły nam do gustu. W przypadku dysponowania dłuższym weekendem sugerujemy odwiedzić wszystkie miejsca.

Tihany

Półwysep Tihany to bez wątpienia najpiękniejsze i najbardziej wyjątkowe miejsce na Węgrzech. Na terenie półwyspu Tihany został utworzony w 1952 roku pierwszy na Węgrzech park narodowy (Balaton-felvidéki Nemzeti Park). Główną atrakcją półwyspu Tihany jest założone w 1055 roku przez Andrzeja I opactwo benedyktynów.

Więcej informacji na temat Tihany znajduje się pod linkiem: Czytaj więcej

Tapolca

Miejscowość leży na północ od jeziora Balaton. W miejscowości znajduje się bardzo ładne jezioro Malom z młynem. Największą atrakcją jest możliwość pływania łódką w jaskini. Odcinek udostępniony dla turystów ma 3 km długości. Powietrze jaskiniowe, o wilgotności prawie 100%, o wysokiej zawartości wapnia i stałej temperaturze 20 ° C, służy do leczenia chorób układu oddechowego.

Więcej informacji na temat Tapolca znajduje się pod linkiem: Czytaj wiecej

Veszprem

Miasto Veszprem leży w odległości 15 km na północ od jeziora Balaton. Jest jednym z najstarszych obszarów miejskich na Węgrzech. Do największych jego atrakcji należy wzgórze zamkowe. Miasto zostało założone tak jak Rzym na 7 wzgórzach.

Heviz

Heviz jest uzdrowiskową miejscowością z unikatowym na skalę Europy naturalnym ciepłym jeziorem. Ten zbiornik wodny jest drugim co do wielkości jeziorem termalnym na świecie i największym wykorzystywanym do celów leczniczych. Woda w jeziorze w naturalny sposób ciągle jest wymieniana. Czas kompletnej wymiany wody wynosi ok 72h.

Więcej informacji na temat jeziora w Heviz znajduje się pod linkiem: Czytaj więcej

Keszthely

W miejscowości Keszthely zlokalizowanej nad jeziorem Balaton znajduje się Barokowy pałac Rodziny Festetics. Budowę pałacu która trwała prawie 150 lat rozpoczęto w 1745 roku. Oprócz pałacu w tej miejscowości znajduje się kilka ciekawych muzeów m.in. Muzeum Balatonu.

Więcej informacji na temat pałacu w Keszthely znajduje się pod linkiem: Czytaj więcej

Zamek Szigliget – Szigligeti vár

Zamek jest zlokalizowany na północno zachodnim brzegu jeziora Balaton. Ruiny zamku zostały częściowo zrekonstruowane dzięki czemu możemy podziwiać zrekonstruowaną kuchnię zamkową oraz kaplicę. Na zamku znajduje się także mały plac zabaw dla dzieci, sklep z pamiątkami oraz bar z napojami i przekąskami.

Więcej informacji na temat zamku Szigliget znajduje się pod linkiem: Czytaj więcej

Znajdź tani nocleg nad Balatonem z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Siófok

To miasto leżące nad brzegiem Balatonu słynie z długiej linii brzegowej na której zlokalizowane są popularne plaże. To miasto często określane jest letnią stolicą Węgier. Do głównych atrakcji miejscowości Siófok należy wieża widokowa, promenada oraz jarmark wakacyjny.

Balatonfured

To popularne miasto wypoczynkowe leży niedaleko półwyspu Tihany. Jedną z głównych atrakcji tego miejsca jest przystań wraz ze znajdującymi się w jej okolicy promenadami przy których znajdują się liczne restauracje.

Fonyód

Miejscowość zlokalizowana jest na południowym brzegu jeziora. W centrum znajduje się kilka lokali gastronomicznych gdzie możemy zasmakować lokalnych przysmaków. Część plaży na terenie miejscowości jest piaszczysta. Polecamy to miasto osobom które nie chcą trafić do imprezowej części Balatonu.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *