Urokliwe węgierskie uzdrowisko z jeziorem termalnym – Hévíz (Heviz)

Heviz jest uzdrowiskową miejscowością z unikatowym na skalę Europy naturalnym ciepłym jeziorem i powierzchni 4,4 ha i głębokości dochodzącej do 38 m które jest jego główną atrakcją. Ten zbiornik wodny jest drugim co do wielkości jeziorem termalnym na świecie i największym wykorzystywanym do celów leczniczych. Woda w jeziorze w naturalny sposób ciągle jest wymieniana. Czas kompletnej wymiany wody wynosi ok 72h. Woda z jeziora ma właściwości lecznicze i jest bogata w mikroelementy takie jak kwas węglowy, siarka, wapń, magnez oraz wodorowęglan. Temperatura wody może wynosić 23-25 ° C w zimie i 33-36 ° C w lecie. Woda w jeziorze jest w ciągłym ruchu. Z jednej strony przemieszcza się ona od lewej do prawej strony, a z drugiej strony ciepła woda przemieszcza się do góry zimna woda płynie w dół. Ten dwukierunkowy przepływ utrzymuje wodę z jeziora w ciągłym ruchu, powodując w ten sposób specjalny efekt masażu który działa na skórę człowieka.

Pierwsza wzmianka o nazwie Heviz pojawiła się w 1328 roku. Uzdrowisko rozwinęło się z XVIII wieku za sprawą rodziny Festetics.

W około jeziora znajduje się park w którym można wypocząć po kąpieli oraz znajdują się także klimatyczne uliczki m.in Rákóczi utca na której znajduje się muzeum.

Heviz (7)

Heviz (4)

Heviz (2)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Parkingi

Hévíz obowiązują dwie strefy parkowania: czerwona, która kosztuje 400 HUF/godzinę i żółta, która kosztuje 300 HUF/godzinę. Opłaty za parkowanie obowiązują codziennie (również w weekendy) od godziny 8 do 18.

Czerwona strefa obejmuje Wielki Parking (Nagyparkoló tér), ulicę Petőfi Sándor oraz mały parking przy ulicy Ady Endre.
Strefa żółta obejmuje ulicę Józsefa Attili, ulicę Honvéd, ulicę Parkową, niewielką część ulicy Kossuth Lajos, parking za Niebieskim Kościołem oraz parking przy Wieży Wodnej.

Źródło: https://www.heviz.hu

Pod koniec 2021 roku Wielki Parking i parking przy Wieży Wodnej zostały wyremontowane. Teraz na tych dwóch parkingach nie trzeba kupować biletu parkingowego przy parkowaniu samochodu, ale trzeba zapłacić po zakończeniu parkowania. Na obu parkingach znajdują się szlabany, którzy wpuszczają Was do środka, a kamery przy szlabanach rejestrują tablice rejestracyjne samochodu. Po wjeździe na parking można zaparkować gdziekolwiek na wolnym miejscu, jeżeli nie uda znaleźć się miejsca, które będzie nas satysfakcjonowało to do 15 minut można opuścić parking bez płacenia. Po zakończeniu parkowania należy udać się do jednego z 3 terminali umieszczonych na parkingu, gdzie można zapłacić za parkowanie. W terminalu należy wpisać swój numer rejestracyjny oraz numer miejsca, na którym się zatrzymaliśmy (numery są wydrukowane na powierzchni każdego parkingu, np. P310, P115 itd.). Po zapłaceniu jest dokładnie 10 minut na opuszczenie parkingu.

Informacja o poziomie zajętości parkingów znajduje się pod linkiem: https://parking.heviz.hu/spots

Heviz (1)
mały parking przy ulicy Ady Endre

Godziny otwarcia

Teren kąpieliska otwarty jest od 9:00 do 17:30.

Cennik

Wejście na teren kąpieliska kosztuje na cały dzień kosztuje 6000 HUF. Dostępne są też bilety na krótszy okres czasu 4h w cenie 4300 HUF oraz 3 h w cenie 3500 HUF za bilet normalny i 2900HUF za bilet studencki, dla dzieci w wieku od 6-14 lat bilet kosztuje 1900 HUF. Dzieci do 6 lat wchodzą za darmo. W cenie wstępu mamy dostęp do zamykanej szafki na rzeczy.

Heviz (9)

Dla osób które chcą tylko zobaczyć z bliska jezioro istnieje możliwość nabycia biletu na zwiedzanie 30 min w cenie 1500 HUF + 2000 HUF kaucji która jest oddawana jeżeli nie przekroczymy 30 min czasu pobytu. W ramach tego biletu nie można się kąpać w jeziorze.

Niezbędne akcesoria

Z uwagi na dużą głębokość wody która wynosi od 2 m do 38 m. Zalecamy zabranie sprzętu ułatwiającego utrzymanie na powierzchni wody. Koło ratunkowe lub piankowe makarony do pływania.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Heviz (10)

Heviz (11)

Heviz (6)

Heviz (12)

Heviz (13)

Heviz (5)

Heviz (8)

Heviz (15)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *