Urokliwe węgierskie uzdrowisko z jeziorem termalnym – Hévíz (Heviz)


Heviz jest uzdrowiskową miejscowością z unikatowym na skalę Europy naturalnym ciepłym jeziorem i powierzchni 4,4 ha i głębokości dochodzącej do 38 m które jest jego główną atrakcją. Ten zbiornik wodny jest drugim co do wielkości jeziorem termalnym na świecie i największym wykorzystywanym do celów leczniczych. Woda w jeziorze w naturalny sposób ciągle jest wymieniana. Czas kompletnej wymiany wody wynosi ok 72h. Woda z jeziora ma właściwości lecznicze i jest bogata w mikroelementy takie jak kwas węglowy, siarka, wapń, magnez oraz wodorowęglan. Temperatura wody może wynosić 23-25 ° C w zimie i 33-36 ° C w lecie. Woda w jeziorze jest w ciągłym ruchu. Z jednej strony przemieszcza się ona od lewej do prawej strony, a z drugiej strony ciepła woda przemieszcza się do góry zimna woda płynie w dół. Ten dwukierunkowy przepływ utrzymuje wodę z jeziora w ciągłym ruchu, powodując w ten sposób specjalny efekt masażu który działa na skórę człowieka.

Pierwsza wzmianka o nazwie Heviz pojawiła się w 1328 roku. Uzdrowisko rozwinęło się z XVIII wieku za sprawą rodziny Festetics.

W około jeziora znajduje się park w którym można wypocząć po kąpieli oraz znajdują się także klimatyczne uliczki m.in Rákóczi utca na której znajduje się muzeum.

Heviz (7)

Heviz (4)

Heviz (2)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Parking

W bliskiej odległości od kąpieliska znajdują się dwa parkingi. Polecam parking przy ulicy Andy Endre jest on mały, kameralny  i tani. Koszt postoju wynosi 100 HUF za 1h. Bliżej jeziora na tej samej ulicy zlokalizowany jest większy parking jednak parkowanie na nim jest 2 razy droższe. Z uwagi na dużą ilość miejsc parkingowych nie powinno być problemu ze znalezieniem miejsca do pozostawienia pojazdu nawet w sezonie.

Heviz (1)

Godziny otwarcia

Teren kąpieliska otwarty jest od 8:30 do 19:00.

Cennik

Wejście na teren kąpieliska kosztuje na cały dzień kosztuje 4500 HUF. Dostępne są też bilety na krótszy okres czasu 4h w cenie 3000 HUF oraz 3 h w cenie 2600 HUF za bilet normalny i 2100 HUF za bilet studencki, dla dzieci w wieku od 6-14 lat bilet kosztuje 1500 HUF. W cenie wstępu mamy dostęp do zamykanej szafki na rzeczy.

Heviz (9)

Dla osób które chcą tylko zobaczyć z bliska jezioro istnieje możliwość nabycia biletu na zwiedzanie 30 min w cenie 700 HUF + 2000 HUF kaucji która jest oddawana jeżeli nie przekroczymy 30 min czasu pobytu. W ramach tego biletu nie można się kąpać w jeziorze.

Niezbędne akcesoria

Z uwagi na dużą głębokość wody która wynosi od 2 m do 38 m. Zalecamy zabranie sprzętu ułatwiającego utrzymanie na powierzchni wody. Koło ratunkowe lub piankowe makarony do pływania.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

Heviz (10)

Heviz (11)

Heviz (6)

Heviz (12)

Heviz (13)

Heviz (5)

Heviz (8)

Heviz (15)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *