Jaskinia Prometeusza – niesamowita wyprawa w głąb skorupy ziemskiej


Gruzja jest krajem o dużej ilości atrakcji geoturystycznych. Przed wyprawą warto zaplanować sobie tak podróż, aby oprócz zabytków architektonicznych, zobaczyć także jak natura ukształtowała naszą planetę. Tym bardziej, że ten kraj jest niesamowity pod tym względem. Dla przykładu można wymienić wodospady Kinchkha, gorące źródła w okolicach Nokalakevi czy też Kanion Okatse, który mieści się kilkanaście kilometrów od KUTAISI, miasta trochę zapomnianego przez turystów. Wiele osób traktuje Kutaisi antypatycznie, nie chcąc zagłębić się w atrakcje jakie gwarantuje nam drugie co do wielkości miasto w Gruzji.

Kilka ważnych informacji o Kutaisi
Miasto leży w regionie Imeretii nad rzeką Rioni, która ma swój początek w pięknch, wysokich górach Kaukazu. W centrum Kutaisi mieści się parlament Gruzji, który został przeniesiony z Tbilisi w 2012 roku przez Sakashiviliego. Opinia Gruzinów na ten temat jest podzielona ponieważ nie każdy popierał byłego prezydenta.

JASKINIA PROMETEUSZA


Jaskinia została odkryta stosunkowo nie dawno, bo dopiero w 1984 roku, a w 2011 roku została udostępniona dla turystów.

Dojazd do jaskini Prometeusza
Jaskinia mieści się ok. 20km od Kutaisi. Można tam dotrzeć marszrutką lub taksówką. Koszt jest znaczący, taksówka kosztuje ok. 40 lari za całe auto, czyli 5 osób, marszrutka to koszt ok. 2,50 lari, jednak czas podróży jest dłuższy. Gdy wybierzemy marszrutkę musimy udać się na CZERWONY MOST i stamtąd wsiąść do marszrutki nr 30 (1 GEL) w kierunku Ckaltubo. Następnie musimy się przesiąść w marszrutkę nr 42 (1,50 GEL) w kierunku Promete.

Temperatura w Jaskini Prometeusza
Temperatura wewnątrz jaskini jest średnią roczną temperaturą tego obszaru. W Kutasi wynosi to ok. 14,5 stopni Celcjusza. Jest to dosyć ciepło jak na jaskinię. Dla porówniania jaskinia Wierzchowska na Jurze Krakowsko Częstochowskiej wynosi 8 stopni Celcjusza.

Ceny biletów
3,5 GEL
 dla uczniów, studentów za okazaniem legitymacji
7 GEL bilet normalny
7 GEL wycieczka łódką


BIIet normalny


Bilet ulgowy

Jaskinia Prometeusza jest jedną z większych jaskiń na świecie. W jej środku możemy dostrzec najróżniejsze formy skalne począwszy od różnego rodzaju nacieków skalnych, stalaktyty, stalagnaty, stalagmity. W 2012 roku w jaskini zostało zamontowane kolorowe oświetlenie co nadaje charakteru tym formą skalnym.

Zwiedzanie jaskini odbywa się obowiązkowo z przewodnikiem. Czas zwiedzania to ok. godzina. Do przejścia mamy ok 1400 m, czyli ponad kilometr. Gdy chcemy dokupić atrakcje jaką jest spływ łódką nasza wycieczka przedłuży się o 15 min. Przepływa się dystans 300 m.
Ważnym aspektem dla turystów są języki, w których oprowadzane są wycieczki. Przewodnicy pracujący w jaskini Prometeusza mówią po gruzińsku, rosyjsku, niemiecku i angielsku.

Galeria zdjęć z jaskini:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *