Gruzja to kraj, który może oczarować pięknymi krajobrazami, unikalnymi zabytkami i wspaniałą kulturą. Jakby tego było mało, niesamowita jest także tamtejsza kuchnia, która swą specyfiką i wyjątkowym smakiem może oczarować każdego. Czym charakteryzuje się kuchnia gruzińska? Jakie przepisy cieszą się w tym kraju największym zainteresowaniem? O tym dowiedziecie się z tego artykułu!
Potrawy kuchni gruzińskiej, zdaniem wielu, smakują wybornie. Ich kuchnia jest niezwykle zróżnicowana. Ważną rolę zajmują w niej sery, wyjątkowo popularne szczególnie w górskich rejonach kraju. Mieszkańcy Gruzji znani są też z zamiłowania do warzyw i owoców, które bardzo często pojawiają się na ich talerzach.
Gruzini uwielbiają kolendrę, która jest dodawana do wielu potraw, nadając im unikatowy smak. W daniach znajdziemy często ziemniaki, czosnek, ostrą paprykę i cebulę. Smak gruzińskiej kuchni zawdzięcza także wspaniałym przyprawom, które sprawiają, że dania zachwycają nie tylko smakiem, ale i aromatem.
Ceny w restauracjach i lokalach na rok 2017 są zbliżone do polskich, a więc za całkiem rozsądną cenę jesteśmy w stanie najeść się do syta!

Chaczapuri (gruz. ხაჭაპური)
W gronie przysmaków, które na terenie Gruzji cieszą się największym uznaniem, ważne miejsce zajmuje chaczapuri. To placek, który nadziewany jest serem, czasami z dodatkami. W różnych regionach można spotkać różne przepisy na ten specjał, jednak jego wersja podstawowa to zapiekany placek i ser – Chaczapuri imeruli, z regionu Imereti.
Innymi również niezwykle smacznymi odmianami są: chaczapuri megruli, z regionu Magrelii, charakteryzujące się ułożeniem sera na wierzchu oraz chaczapuri adżaruli z regionu Adżarii, którego ciasto powinno być uformowane w kształcie łódki, a w nim nadzienie serowe, masełko i rozbite jajko.
Chinkali (gruz. ხინკალი)
Innym specjałem tego kraju jest chinkali, czyli pierogi, faszerowane sosem oraz mięsem – zazwyczaj wieprzowym lub wołowym lub grzybami czy serem. Stołując się w gruzińskich restauracjach będziemy mieli do wyboru różne warianty. Polecamy spróbować każdego z nich! Warto dodać, że danie można jeść w dość specyficzny sposób, trzymając jedną ręką za koniec pieroga, a następnie nadgryzienie i wypicie sosu z jego wnętrza, by na koniec rozkoszować się jego smakiem w całości.

Zupy, szaszłyki, kebaby i nie tylko
Warto zwrócić uwagę na gruzińskie zupy. Są one podawane z dużą ilością mięsa oraz przypraw, dzięki czemu mogą zaskoczyć swym pikantnym smakiem. Z ciekawszych pozycji, na które warto zwrócić uwagę to charczo, gęsta zupa gulaszowa z cielęciny, podawana w różnych wersjach.
W Gruzji używa się wiele rodzajów mięs, od kurczaka czy wieprzowiny, po cielęcinę i wołowinę.
Gulasz z flaków, szaszłyki mcwadi czy kebabi z ostrymi przyprawami to kolejne specjały, które cieszą się popularnością w całej Gruzji. Odmiana gruzińskiego kebaba jest inna niż znane z rozsianych po całej Europie tureckich kebabów. Jest mięsem mielonym, bogato przyprawionym, zrobionym w formie szaszłyku na ruszcie.
Dania gruzińskie to nie tylko ser i mięso, ale również kukurydza, orzechy czy fasola. Z całą pewnością kukurydziane placki mczadi czy niezwykle popularna potrawa z fasoli lobio czy lobiani (niby chaczapuri z pastą fasolową), nie jednemu przypadną do gustu.

Gruzińskie wina i czacza (gruz. ჭაჭა)
W gronie produktów, które kojarzone są z tym krajem, znajdują się również wina. Te najlepsze powstają we wschodniej części kraju, gdzie uprawa winorośli może się pochwalić długą, liczącą sobie nawet kilka tysięcy lat tradycją! W Gruzji wiele domostw wytwarza własny alkohol i posiada własne pola uprawne.
Nocując w prywatnych hostelach czy u gospodarzy z całą pewnością zostaniecie poczęstowani domowym winem, które charakteryzuje się mocnym smakiem owoców. Będąc na krótkiej wycieczce w Gruzji (Tbilisi, Kutaisi) kwietniu 2017 roku, korzystając z uprzejmości Gruzinów, chętnie kosztowaliśmy z nimi, ich własnej produkcji wino, czerwone i białe!
Popularnymi odmianami gruzińskiego wina są: Tibaani (białe wytrawne), Saperavi (czerwone wytrawne), Achaszeni (czerwone półsłodkie), Dolina Alazani (zarówno białe, jak i czerwone, półsłodkie).
Z mocniejszych alkoholi prym wiedzie gruzińska czacza, bimber zwykle ok. 50% (w sklepach znajdziemy także 40%), wytwarzany z winogron.

Napoje bezalkoholowe
Podczas naszej górskiej wyprawy po górach Wielkiego Kaukazu, będąc spragnionym, postanowiliśmy zakupić tamtejszą lemoniadę Kazbegi, o smaku kremowym i gruszkowym, i uwaga!, tak nam posmakowała, że do końca naszej wyprawy, piliśmy ją na przemian ze słynni wodami mineralnymi Bordżomi.
Oczywiście owa lemoniada jest bardzo słodka i zawiera mnóstwo cukru, jednak kto by się tym przejmował, będąc w kraju, gdzie potrzeba mnóstwo węglowodanów, by wspiąć się na szczyty gór, które w Gruzji są wszędzie!

„Georgian snickers”, czyli Czurczchela
Jednym z przysmaków i słodyczy, wytwarzanych w Gruzji są czurczhele, zwane przez lokalnych „gruzińskimi snickersami”. W istocie, są to nawleczone na sznurek orzechy włoskie, zanurzone w gęstym kisielu winogronowym czy gruszkowym.
„Gruzińskiego snickersa” zakupimy m. in. na straganach zlokalizowanych przy drogach całego kraju. Można go także nabyć na ciągle popularnych tam bazarach i targowiskach.
Tłusto, różnorodnie i niezwykle smacznie!
Gruzińska kuchnia jest pełna różnorodnych smaków i zapachów. Nie sposób opisać każdą z potraw czy napoi. Będąc tam, gdzieś na kaukaskiej ziemi, nie można przejść obojętnie obok pięknego zapachu i smaku tamtejszej kuchni, która zachęca do kosztowania i próbowania :).