Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego w Zabrzu – Guido

Kopalnia Guido zlokalizowana jest w Zabrzu. Jest to jedyna w Europie kopalnia węgla kamiennego dostępna dla zwiedzających. Kopalnia Guido należy do Szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego oraz Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego. Dodatkową atrakcją jest pub znajdujący się 320m pod ziemią w którym można napić się regionalnego piwa o nazwie „Guido”.

Historia kopalni sięga końca XIX wieku. Została założona przez hrabiego Guido Henckel von Donnersmarck od którego imienia zawdzięcza swoją nazwę. Wydobycie węgla zakończono w tej kopalni w 1928 roku. Ponowne ożywienie kopalni nastąpiło w 1967 r. kiedy utworzono na jej terenie Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego M-300, w której testowano nowe urządzenia i maszyny górnicze przy okazji przyczyniając się do niewielkiej ilość wydobycia związanej z prowadzonymi próbami. Zwiedzanie trasy turystycznej możliwe jest od 2007 roku.

Wizyta w kopalni była dla mnie ciekawym doświadczeniem. Polecam zwiedzenie kopalni pasjonatom górnictwa i nie tylko. Każdy powinien zobaczyć w jakich warunkach pracowali i dalej pracują górnicy w innych kopalniach.

Zwiedzanie odbywa się w grupach do 20 osób. Każdą z grup prowadzi przewodnik, który po kolei w ciekawy sposób przybliża zwiedzającym historię górnictwa oraz prezentuje działanie maszyn górniczych.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Czas zwiedzania trasy turystycznej w kopalni wynosi 2,5h. Pod ziemią przemierza się ok 3,5 km. Zwiedzanie nie jest zalecane osobom mającym problemy kardiologiczne. Kobiety w ciąży powinny skonsultować wizytę z ginekologiem.

Przed zwiedzaniem należy bezwzględnie zarezerwować wizytę. Rezerwacji można dokonać codziennie od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 8:30 do 19:30. Pod numerem telefonu + 48 32 271 40 77 lub 728 406 128 lub adresem email: rezerwacje@muzeumgornictwa.pl

Pamiętajmy, że w poniedziałek muzeum jest nieczynne. We wtorek i środę zwiedzanie możliwe jest od 9:00 do 14:30. W pozostałe dni w godzinach od 8:00 do 20:00. (Ostatni zjazd odbywa się godzinę przed zamknięciem)

Zwiedzanie najpopularniejszej trasy „Zwiedzanie Kopalni Guido- dwa poziomy” kosztuje 60 zł w przypadku biletu normalnego oraz 45 zł w przypadku biletu ulgowego. Szczegółowy cennik znajduje się na stronie internetowej kopali: http://kopalniaguido.pl/index.php/rezerwacje Do dyspozycji zwiedzających są też trasa Mroki kopalni oraz Szychta. Po więcej szczegółów zapraszam na stronę kopalni.

Z uwagi na możliwość zabrudzenia polecam wybrać się do kopalni w butach, których w przypadku ewentualnego zabrudzenia nie będzie nam szkoda.

Na koniec trasy zwiedzania w  kopalni znajduje się najniżej położony w Europie pub. Istnieje możliwość zjazdu tylko i wyłącznie do pubu. Koszt takiego zjazdu wynosi 10 zł.

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *