Zamek Boldogkői Vár w miejscowości Boldogkőváralja (Węgry)

Początki zamku Boldogkői Vár sięgają pierwszej połowy XIII wieku. Decyzja o jego budowie zapadła po najazdach Mongołów które miały miejsce w latach 1241-1242. Na przestrzeni wieków zmieniał się kilkukrotnie właściciel zamku. W 1702 roku zamek został wysadzony w powietrze przez Niemców po przegranej wojnie o niepodległość Królestwa Węgierskiego. W 1947 roku zamek stał się własnością państwa.

Zamek leży przy trasie z Polski (przejście Muszynka lub Konieczna) do Miszkolca. Jest bardzo ciekawym miejscem na urządzenie postoju w którego czasie można zwiedzić zamek. Zwiedzanie zajmuje około 1 godziny. Do dyspozycji zwiedzających są lochy, komnaty oraz mury i wieże. W lochach znajduje się ekspozycja narzędzi do tortur oraz kuźnia. Na zamku często organizowane są pokazy wali rycerskiej. Na szczególną uwagę zasługuje znajdująca się pod samym dachem zamku sala konferencyjna z której jest bardzo dobry widok na zamek oraz okolicę. Na sali znajdują się liczne makiety prezentujące rozwój budownictwa obronnego oraz sztuki wojennej.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Przy zamku dostępny jest parking dla samochodów. Parking kosztuje 400 HUF (∼ 5,50 PLN). Bilet parkingowy jest w formie papierowej opaski do założenia na rękę. Parking w sezonie może być troszkę za mały. Dojcie do bramy wejściowej zamku z parkingu nie zajmie więcej jak 5 min.

Parking pod zamkiem

Zamek otwarty jest w sezonie który trwa od 1 maja do 30 września w godzinach od 8 do 20 codziennie. W kwietniu i październiku obiekt jest dostępny dla zwiedzających od 8 do 19. Poza sezonem ( od 1 listopad do 31 marzec) zamek można zwiedzać w godzinach od 8 do 16.

Cena biletu normalnego wynosi 1100 HUF (∼ 15 PLN). Dla uczniów i studentów obowiązuje bilet ulgowy w kwocie 700 HUF (∼ 9,5 PLN). Dla osób w wieku powyżej 60 lat również dostępny jest bilet ulgowy. Jeżeli zdecydujemy się na zwiedzanie zamku w dniach roboczych (od poniedziałku do piątku) to ceny biletów wymienione powyżej będą obniżone o 300 HUF (∼ 4 PLN).

Po zakupie biletów dostaje się opaski które należy mieć na ręce do zakończenia zwiedzania.

Uwaga: 1 HUF = 0,013571 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 11.05.2017)

ZAPRASZAMY DO OGLĄDNIĘCIA GALERII PONIŻEJ!

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *