Wybrane lodowce w Austrii. Czyli sezon narciarski 365 dni w roku.

Sezon narciarski już za nami. Jednak wbrew pozorom na naszym kontynencie można uprawiać ten piękny sport, jakim jest narciarstwo przez cały rok. Nie do wiary? Ale jednak. Ośrodki narciarskie, zwłaszcza te położone powyżej 2500 m.n.p.m na lodowcach, zapewniają narciarzom bardzo dobre warunki przez ok. 365 dni w roku.

Najsłynniejsze ośrodki narciarskie otwarte nie tylko w zimie:
– Stubaier Gletscher
– Hintertuxer Gletscher
– Kitzsteinhorn – Kaprun

STUBAIER GLETSCHER

Ośrodek jest otwarty od października do czerwca. Jednak w czasie tego okresu są przerwy techniczne, które są niezbędne. Stubaier jest ośrodkiem dostosowanym do potrzeb doświadczonych narciarzy ale także rodzin z dziećmi.  Austriacy stworzyli specjalnie dla najmniejszych narciarzy 'BIG Family Ski-Camp’. Jest to strefa dla dzieci. Mieści się tak jeden wyciąg orczykowy oraz cztery taśmy. Wszystkie trasy w tym obszarze są niebieskie, czyli łagodne i bezpieczne dla dzieciaków.

Ośrodek oferuje wiele atrakcji dla dziećmi, m.in. specjalnie przygotowana trasa z 'ostrymi’ zakrętami oraz pomiar prędkości. Austria jest bardzo przyjazna dla dzieci. Na Stubaier znajduję się szkółka narciarska, jednak pracują tam w większości instruktorzy niemieckojęzyczni, co nie sprzyja obcokrajowcom.

Dużym plusem dla rodzin z dziećmi poniżej 10 roku życia są skipassy, które w przypadku jednego jeżdżącego rodzica dziecko dostaje skipass za darmo.

Coś dla bardziej zaawansowanych

Na lodowcu mieści się snowpark. Jest on codziennie ratrakowany oraz regularnie restaurowany i odnawiany.
https://www.stubaier-gletscher.com/fileadmin/userdaten/stubaier-gletscher/images/snowpark/snowpark-setup/stubai-zoo-spring-set-up-special-feature.pdf

Ceny skipasów są różne w zależności od tego czy jedziemy z grupą (powyżej 10 osób) czy indywidualnie lub z dziećmi. Warto więc zapoznać się z tą stroną:
https://www.stubaier-gletscher.com/pl/osrodek-narciarski/cennik/karnety-narciarskie-zima/

Podsumowując Stubaier Gletscher jest dobrym miejscem dla zaawansowanych narciarzy a także dla rodzin z dziećmi.

Stubaier-Gletscher, fot. antifluor / CC BY

HINTERTUXER GLETSCHE

Jest to chyba najbardziej znany lodowiec wśród polskich narciarzy. Mieści się on w Tyrolu w dolinie Zillertal, na południu Austrii. Hintertux jest lodowcem, na którym narciarstwo uprawiane jest przez cały rok. Warunki narciarskie są idealne zarówno w grudniu jak i w czerwcu. Wiele znanych postaci światowej czołówki w narciarstwie alpejskim regularnie trenuje na tych terenach, także nasza kadra Polski, która mamy nadzieje będzie bardziej widoczna na arenie międzynarodowej.

Lodowiec gwarantuje narciarzom ok. 86 km tras o różnej skali trudności. Co można zobaczyć na mapce poglądowej w poniższym linku:
https://www.hintertuxergletscher.at/fileadmin/user_upload/pdfs/panorama-hintertuxer-gletscher-2016.pdf

Miejsce jest mniej przystosowane do rodzin z dziećmi, aczkolwiek jest wiele tras niebieskich, które dla najmniejszych narciarzy nie powinny sprawiać trudności.

Skipassy można wykupić na różny okres czasu, więc nie jesteśmy w stanie podać każdej ceny z osobna. Odsyłamy więc na oficjalną stronę, na której wszystko jest idealnie opisane w języku polskim co jest ogromnym plusem.

Ceny kształtują się następująco:
https://www.hintertuxergletscher.at/pl/landingpage/aktualne-ceny/

Podsumowując Hintertux wypada w naszej analizie dobrze. Plusem jest dostępność tego ośrodka przez 365 dni w roku, jednak minusem może być brak większych atrakcji dla dzieci.

Hintertuxer Gletscher, fot. fabianpimminger / CC BY-SA

KITZSTEINHORN – KAPRUN

Jest to lodowiec o wysokości 3205 m.n.p.m,  leżący w Alpach Austriackich. Kitzsteinhorn – Kaprun jest otwarty przez cały rok. Gwarantuje narciarzom świetne warunki oraz naturalny śnieg przez 365 dni. Jest to lodowiec z którego widoki są nieziemskie, zapierające dech w piersi. Wiele ludzi przyjeżdża tam, aby podziwiać piękne Alpy oraz zażyć świeżego powietrza.

Lodowiec przystosowany jest głównie dla zaawansowanych narciarzy, jednak znajdziemy tam coś dla rodzin z dziećmi.  Są tam trzy snowparki dla poszukiwaczy adreanaliny oraz 'Cinema 3000′, czyli kino panoramiczne, dzięki którym możemy przenieść się w świat Alp Austriackich. Dla najmłodszych przeznaczona jest 'ICE ARENA’, jednak nie jest otwarta przez cały rok.

Ceny skipassów są uzależnione od sezonu. Więcej informacji pod poniższym linkiem: http://www.kitzsteinhorn.at/en/skiing-resort/tickets-prices

Większość tras na ośrodku jest czerwona, co nie sprzyja dzieciakom w uprawianiu narciarstwa. Trasy są szerokie, ale strome. Warto przed wyjazdem zaznajomić się z mapką tras narciarskich: http://www.bergfex.pl/kitzsteinhorn-kaprun/panorama/

Podsumowując Kitzsteinhorn – Kaprun polecamy raczej dla bardziej zaawansowanych narciarzy. Jest to ośrodek, w którym warto podszkolić swoją technikę na ostrzejszych trasach.

Kitzsteinhorn Kaprun, fot. bortescristian / CC BY

Lodowce w Austrii są warte zobaczenia. Zarówno w zimie jak i w lecie. Między marcem a wrześniem trasy nie są aż tak przepełnione narciarzami. Warto więc zastanowić się czy nie spędzić swojego urlopu w krainie trzytysięczników.

Już wkrótce propozycja kolejnych ośrodków narciarskich w Europie.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *