Spacer po ulicach tego miasta to wyjątkowa przygoda dla każdego z nas. Cenne pamiątki z dawnych czasów, unikalne skarby architektury – oto atrakcje, którymi może nas oczarować Gdańsk. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę podczas wycieczki po tym mieście?

Z kart historii – Gdańsk i jego dzieje
Gdańsk to ośrodek miejski, którego wielkim walorem jest długa historia. Warto ją poznać przed wyruszeniem na trasę turystyczną, na której cenne zabytki będą nam towarzyszyły niemal na każdym kroku. Cóż zatem powinniśmy wiedzieć na temat tego miasta i jego przeszłości?
Wiadomo, że na terenie dzisiejszego Gdańska spory zespół grodowy istniał już w X wieku. Z czasem przemienił się on w wielkie miasto – jedno z najważniejszych i najbogatszych miast nad Bałtykiem. W XIV wieku, gdy Pomorze Gdańskie stało się własnością Zakonu Krzyżackiego, Gdańsk otrzymał szereg praw oraz instytucji samorządowych. Problemem dla miasta okazała się jednak polityka fiskalna, prowadzona przez Krzyżaków. Skutkiem tego stało się przystąpienie miasta do Związku Pruskiego – anty krzyżackiej konfederacji, której członkowie domagali się przyłączenia swych miast do Polski.
Do Polski Gdańsk wrócił po II pokoju toruńskim, zawartym w 1466 roku. W 1793 roku Gdańsk znalazł się w zaborze pruskim, a do Polski wrócił dopiero po zakończeniu II wojny światowej. W okresie międzywojennym Gdańsk cieszył się statusem Wolnego Miasta, nad którym pieczę sprawował Wysoki Komisarz Ligi Narodów. Skomplikowana sytuacja Gdańska była przyczyną ciągłych napięć między Polską a Niemcami, co stało się doskonale widoczne we wrześniu 1939 roku. W okresie powojennym Gdańsk odgrywał bardzo ważną rolę, a rozgrywające się w tym mieście wydarzenia miały ogromny wpływ na dzieje całego kraju. Tak było m. in. w grudniu 1970 roku, kiedy to stoczniowcy rozpoczęli akcję strajkową, tak było w latach 80-tych, kiedy to na terenie Gdańska aktywnie działała Solidarność. Dziś miasto to jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w Polsce, a spacery po jego terenie są jedyną w swoim rodzaju lekcją historii.
Co koniecznie trzeba zobaczyć w Gdańsku?
- To miasto to wspaniałe atrakcje i cenne zabytki, które przypominają nam o czasach świetności Gdańska. Z pewnością warto zwrócić uwagę na wspaniały Dworzec Główny (adres: Podwale Grodzkie 1) oraz na zabytkowy pałacyk, dziś kojarzony głównie z Klubem Studenckim „Żak”, a dawniej – z Wysokim Komisarzem Ligi Narodów (adres: Wały Jagiellońskie 1)

- Kolejnym cennym zabytkiem jest Brama Wyżynna (adres: Wały Jagiellońskie 2A), przy której zaczyna się słynna Droga Królewska – najważniejszy trakt w Gdańsku, którego pokonanie jest jednym z najważniejszych punktów w programie każdej wycieczki po tym mieście.

- W jej sąsiedztwie znajdują się kolejne dwa ważne zabytki: Katownia i Wieża Więzienna (adres: Targ Węglowy). To ciekawe obiekty, które mogą oczarować i miłośników fortyfikacji, i tych, którzy chcą lepiej poznać dzieje Gdańska oraz dla tych, którzy chcą ujrzeć unikalną kolekcję dzieł sztuki z bursztynu.

- Złota Brama (adres: Długa 1) z początków XVII wieku oraz reprezentacyjny Dwór Bractwa Świętego Jerzego (adres: Targ Węglowy 27) to kolejne atrakcje, którymi może oczarować turystów gdańska starówka.

- Kolejne ciekawe obiekty, które są obowiązkowymi punktami w programie wycieczki po Gdańsku, to Ratusz Głównego Miasta (adres: Długa 46) oraz Dwór Artusa (adres: Długi Targ 44) – jedna z wizytówek tego miasta.


- Wielu niezapomnianych wrażeń dostarczy też turystom wizyta w Kościele Mariackim (adres: Podkramarska 5) oraz spacer malowniczą ulicą Mariacką.

- A co z tymi turystami, którzy chcą poczuć klimat portowego miasta? Dla nich ciekawym punktem będzie Długie Pobrzeże, przy którym wznosi się jeden z najciekawszych zabytków techniki w tej części kraju. To słynny Żuraw (adres: Szeroka 67/68) – dźwig portowy, służący dziś jako jedna z siedzib Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

- Stocznia Gdańsk (adres: Na Ostrowiu 15/20) i Sala BHP (adres: Księdza Jerzego Popiełuszki 6) to kolejne punkty na mapie Gdańska warte uwagi. Sala BHP jest miejscem, gdzie podpisano porozumienia sierpniowe w 1908 roku.


- Przepiękną panoramę miasta Gdańsk można oglądać z punktu widokowego z Góry Gradowej (adres: Gradowa) – 46 m n.p.m., na której znajduje się też pamiątkowy Krzyż Milenijny.

- Nie sposób być w mieście nadmorskim i nie przespacerować się brzegiem Morza Bałtyckiego. Plaża i molo (adres: Jantarowa 1), które mnie szczególnie urzekły znajdują się w dzielnicy Brzeźno.
- Westerplatte, Oliwa z potężną katedrą (adres: Biskupa Edmunda Nowickiego 5) oraz szereg placówek muzealnych, w których można podziwiać unikalne eksponaty – oto kolejne atrakcje, jakimi może oczarować nas Gdańsk.
To miasto ma wiele uroku, a wycieczki po jego terenie cieszą się wielkim zainteresowaniem. Nic w tym dziwnego. Tu na nudę nie można narzekać, a spacery po uliczkach starego miasta mogą się dla każdego z nas okazać przyjemnym i pouczającym zarazem doświadczeniem.