Zestawienie stron internetowych na których sprawdzisz gdzie jest burza

W okresie letnim kiedy dużo czasu spędzamy na powietrzu warto zaopatrzyć się w możliwość przewidzenia wystąpienia burzy lub intensywnych opadów. Jest to szczególnie ważne w czasie planowania spacerów, wycieczek rowerowych, ale także tak przyziemnych spraw jak suszenie prania na balkonie lub w ogrodzie.

Kolejność prezentacji stron jest losowa. Każda z zaprezentowanych stron ma swoje plusy i minusy oraz jest na swój sposób unikalna. 

Zapraszamy do zapoznania się ze stronami które pozwalają na przewidzenie czy burza nadciągnie nad naszą miejscowość:

1. burze.dzis.net

Strona jest prosta graficznie ale bardzo funkcjonalna. Przy jej pomocy możemy sprawdzić aktualny stan wyładowań atmosferycznych w Europie. Ciekawą opcją jest dodanie ostrzeżenia email lub sms. Wtedy zostaniemy poinformowani o burzy która zbliża się do miejsca naszego zamieszkania lub innego dowolnego wybranego w czasie aktywacji powiadomień na mapie. Minusem mapy jest jej poglądowy charakter brak możliwości zbliżenia poszczególnych regionów Polski. Strona internetowa bez problemu odpala się również na smartfonach. 

2. lightningmaps.org

Strona pozwala na śledzenie wyładowań atmosferycznych w czasie rzeczywistym. Swoim obszarem obejmuje Europę oraz Australię i Amerykę Północna. Na stronie istnieje możliwość oglądania wyładowań w czasie rzeczywistym. Dużym plusem jest możliwość przybliżania poszczególnych map. Dzięki temu mamy dostęp do dokładniejszych informacji na temat aktualnie występujących wyładowań. Tą opcję docenią na pewno osoby mieszkające w małych miejscowościach które trudno namierzyć na konkurencyjnych stronach bez możliwości przybliżania.

3. blitzortung.org

Strona jest prosta graficznie swoim zasięgiem obejmuje obszar wszystkich kontynentów. Na poszczególnych mapach możemy zaobserwować aktualnie występujące nad danym obszarem wyładowania atmosferyczne.  Niestety dostępnych w menu map nie możemy powiększać. W zamian jest możliwość wyświetlenia interaktywnej mapy korzystającej z Google Maps którą można dowolnie powiększać oraz zmieniać jej obszar.  Plusem tej strony jest możliwość wygenerowania map z danymi archiwalnymi. 

4. meteo.org.pl/radary (Radar opadów)

Uwaga: Nie jest to strona za pomocą której możemy przewidzieć burzę. Na stronie znajduje się bardzo fajna aktualizowana co 10 min informacja na temat intensywności opadów w danej części Polski oraz prognoza na temat ich zmian. Ta informacja jest bardzo dobrym uzupełnieniem dla powyższych stron z wyładowaniami atmosferycznymi.  Pamiętajmy, że nie zawsze wyładowaniom atmosferycznym towarzyszą opady deszczu. A dzięki tym dodatkowym danym możemy sprawdzić czy opady będą długotrwałe czy potrwają jedynie kilka minut.

Podsumowanie:

Każda z wyżej wymienionych w zestawieniu stron doskonale spełnia swoją funkcję. Każdy w zależności od swoich upodobań powinien znaleźć dla siebie ulubioną. My korzystamy często ze strony burze.dzis.net która bardzo szybko chodzi również na smartfonie, a jeżeli potrzebujemy większej dokładności to odpalamy komputer i śledzimy stronę lightningmaps.org.

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. Ja korzystam z https://radarburz.pl ale te opisane w poradniki również są mi znane. 🙂

  2. Ja korzystam z https://radarowo.com/ bo tam mam wszystkie radary jakie chce. Nieważne czy radar burz, pogodowy, opadów czy nawet radar statków i lotów.

  3. Jak dla mnie to https://radarburz.com/ bo maja stronke na facebooku i informuja na biezaco o burzach!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *