
Kékes (1014 m n.p.m.) – najwyższa góra na Węgrzech
Kékes jest najwyższą górą na Węgrzech, która administracyjnie należy do miasta Gyöngyös. Jest to stosunkowo niski szczyt – jego wysokość to 1014 metrów nad poziomem morza. Leży w północnej części państwa. Kékes znajduje się w górach Mátra.
Sam szczyt dla Węgrów jest jedną z większych atrakcji turystycznych obok samej stolicy – Budapesztu i jeziora Balaton, a zarazem jedną z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Węgrzech. Kékes zalicza się do Korony Europy, jest to 32. szczyt pod względem wysokości.

Góra znajduje się około 50 kilometrów od popularnego wśród Polaków miasta Eger, słynącego ze wspaniałych winnic i basenów termalnych.
Jak dotrzeć?
Adres: Gyöngyös, Kékes, 3221 Węgry
Na sam szczyt można zarówno dojechać rowerem, jednym ze szlaków rowerowych, jak i dojść na pieszo ścieżkami turystycznymi. O dziwo, można to zrobić także samochodem! Tuż pod samym szczytem znajduje się spory parking, za który przyszło nam zapłacić 150 HUF za godzinę parkowania. Z tego miejsca na samą górę można dojść w 5-10 minut.
Punkt widokowy
Na szczycie góry Kékes znajduje się okazała wieża telewizyjna, która wybudowana została w latach 50. XX wieku. Wokół niej skupiony został punkt widokowy (koszt wejścia to 600 HUF ~ 8 PLN), a także miejsca, w których można zjeść i odpocząć.
Dla nas zdecydowanie największą atrakcją była możliwość skorzystania z punktu widokowego, z którego widok rozprzestrzeniał się na odległe węgierskie miejscowości.
Widoki:
Ciekawostki
Nazwa góry, czyli „kékes”, w języku węgierskim oznacza „niebieskawy”. Wszystko dlatego, że góra ta jest najczęściej obserwowana właśnie w odcieniu niebieskawym. Nazwa jest więc jak najbardziej trafiona i adekwatna.
W okolicy góry Kékes znajdują się liczne pensjonaty i hotele, a także restauracje.
Góra jest też atrakcyjna dla narciarzy. Zimą bowiem można poszaleć na stokach narciarskich – są dwa stoki: jeden o poziomiue łatwiejszym, drugi – dla bardziej zaawansowanych.
Zobacz również

Bachledka – Ścieżka w Koronach Drzew + kolejka gondolowa + plac zabaw | Słowacja – nasze wrażenia
25 października 2023
Trasa pieszo – rowerowa wzdłuż Dunajca [Czerwony Klasztor – Szczawnica] – informacje praktyczne
11 sierpnia 2020