Góry,  Węgry

Kékes (1014 m n.p.m.) – najwyższa góra na Węgrzech

Kékes jest najwyższą górą na Węgrzech, która administracyjnie należy do miasta Gyöngyös. Jest to stosunkowo niski szczyt – jego wysokość to 1014 metrów nad poziomem morza. Leży w północnej części państwa. Kékes znajduje się w górach Mátra.

Sam szczyt dla Węgrów jest jedną z większych atrakcji turystycznych obok samej stolicy – Budapesztu i jeziora Balaton, a zarazem jedną z najbardziej odwiedzanych atrakcji turystycznych na Węgrzech. Kékes zalicza się do Korony Europy, jest to 32. szczyt pod względem wysokości.

Widok na górę Kekes z zamku Siroki vár

Góra znajduje się około 50 kilometrów od popularnego wśród Polaków miasta Eger, słynącego ze wspaniałych winnic i basenów termalnych.

Jak dotrzeć?

Adres: Gyöngyös, Kékes, 3221 Węgry

Na sam szczyt można zarówno dojechać rowerem, jednym ze szlaków rowerowych, jak i dojść na pieszo ścieżkami turystycznymi. O dziwo, można to zrobić także samochodem! Tuż pod samym szczytem znajduje się spory parking, za który przyszło nam zapłacić 150 HUF za godzinę parkowania. Z tego miejsca na samą górę można dojść w 5-10 minut.

Punkt widokowy

Na szczycie góry Kékes znajduje się okazała wieża telewizyjna, która wybudowana została w latach 50. XX wieku. Wokół niej skupiony został punkt widokowy (koszt wejścia to 600 HUF ~ 8 PLN), a także miejsca, w których można zjeść i odpocząć.

Dla nas zdecydowanie największą atrakcją była możliwość skorzystania z punktu widokowego, z którego widok rozprzestrzeniał się na odległe węgierskie miejscowości.

Widoki:

Ciekawostki

Nazwa góry, czyli „kékes”, w języku węgierskim oznacza „niebieskawy”. Wszystko dlatego, że góra ta jest najczęściej obserwowana właśnie w odcieniu niebieskawym. Nazwa jest więc jak najbardziej trafiona i adekwatna.

W okolicy góry Kékes znajdują się liczne pensjonaty i hotele, a także restauracje.

Góra jest też atrakcyjna dla narciarzy. Zimą bowiem można poszaleć na stokach narciarskich – są dwa stoki: jeden o poziomiue łatwiejszym, drugi – dla bardziej zaawansowanych.

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *