Węgierskie jezioro Balaton – na co warto zwrócić uwagę? Moje odczucia i refleksje po krótkim wypadzie

INFORMACJE PODSTAWOWE

W tym roku po raz pierwszy wybraliśmy się w długi weekend majowy nad Balaton. Balaton to węgierskie jezioro oddalone od południowej części Polski o około 500 km. Balaton to największe jezioro Europy Środkowej o powierzchni sięgającej prawie 600 km², długości ponad 70 km i szerokości od 1,5 do 14 km. Średnia głębokość jeziora to 2,5 m.

Z kolei w najgłębszym miejscu (okolica półwyspu Tihany) wynosi ona ponad 13 m. Temperatura jeziora w maju była wyższa, niż temperatura polskiego morza w wakacje- co zaskoczyło mnie pozytywnie. Temperatura wody w okresie letnim waha się pomiędzy 22 a 25 °C.

Znajdź tani nocleg nad Balatonem z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Rejon Balatonu z początku odwiedzany był wyłącznie przez ludzi z najwyższych sfer. Teren ten od dawna uznawany był za krainę gwarantującą szczęście, pomyślność i bogactwo. Klimat okolic jeziora jest łagodny. Występują tutaj żyzne gleby, na których mieszkańcy uprawiają liczne rośliny. Okolice Balatonu słyną z upraw winorośli.

Jezioro Balaton 8

NAZWA – BALATON

Istnieją różne teorie dotyczące nazwy jeziora. Jedne z nich sugerują że nazwa Balaton oznacza „błotne jezioro„, z kolei inne mówią że nazwa Balaton związana jest z tym, że jest to płytkie jezioro, bądź stojąca w nim woda.

PLAŻE

Nad Balatonem mamy dwa rodzaje plaż bezpłatne z reguły trawiaste i płatne, wysypane piaskiem. Bezpłatna plaża, na której byliśmy, w miejscowości Fonyód była bardzo zadbana, trawa była skoszona, nie leżały żadne śmieci. Na plaży znajdowały się kosze na śmieci, co kilkanaście metrów rozmieszczone były ławki, zejścia do wody oraz przebieralnie. Przebieralnie – to kolejne zaskoczenie na +, i duże udogodnienie. W maju plaża była praktycznie pusta. Przy głównym wejściu na plażę znajdował się plac zabaw dla dzieci oraz miejsce przygotowane na postój dla rowerów. Plaża płatna była niestety w przebudowie, nie udało nam się z niej skorzystać.

Jezioro Balaton 3

Jezioro Balaton 4

ATRAKCJE

Popularną atrakcją jeziora Balaton jest żeglarstwo. Balaton to także raj dla wędkarzy, z myślą o nich na jeziorze w oddali od brzegu wykonane są na podwyższeniu ławki, gdzie w ciszy i spokoju można oddać się pasji wędkarstwa. Nieopodal plaży znajdziemy niewielkie knajpy, w których możemy zjeść lokalne potrawy. Kolejną atrakcją jest zwiedzanie bliskich okolic i winnic zlokalizowanych na północnym brzegu. Całe Węgry słyną ze znanych win, w okolicach Balatonu popularne jest białe, półsłodkie wino Szürkebarát (Szary Mnich), które osobiście polecam, oczywiście takie zakupione u lokalnego producenta. Jeżeli chodzi o miejsca warte zobaczenia to szczególnie polecam przeprawę promem i półwysep Tihany, miejscowość Keszthely oraz zamek w Szigliget – to one zrobiły na mnie największe wrażenie.

Jezioro Balaton 2

DSC_9013

Szigliget (4)

Jezioro Balaton 11

NOCLEG I OKOLICA

Nocleg nad Balatonem na kilka dni jest wyjątkowo niedrogi, waha się między 25 a 40 zł za jedną noc, za osobę. My rezerwowaliśmy nocleg przez stronę internetową booking.com. Zatrzymaliśmy się w miejscowości Ordacsehi, zlokalizowanej około 11 km od najbliżej plaży. Po przyjeździe na miejsce nie rozczarowaliśmy się, a wręcz przeciwnie. Warunki w jakich mieszkaliśmy były super, a właścicielka była bardzo pomocna i życzliwa, ponadto poczęstowała nas regionalnymi specjałami. Większość osób pochodzących z terenu Balatonu posługuje się językiem niemieckim, więc nie było problemu. Z kolei język angielski jest im obcy.

Nad Balatonem leżą takie miejscowości jak: Keszthely, Tihany, Révfülöp, Balatongyörök, Szigliget, Badacsony, Balatonlelle, Siófok, Fonyód, Zamárdi, Balatonföldvár, Balatonrendes, Balatonakali, Balatonfüred, i wiele wiele innych zaczynających swoją nazwę od Balaton…. Mapkę z rozmieszczeniem miejscowości możecie zobaczyć poniżej.

mapa balaton

Znajdź tani nocleg nad Balatonem z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

MOJE UWAGI

Ze względu na to, że Balaton jest jeziorem błotnym o specyficznym dnie, zachęcam do korzystania podczas kąpieli z butów do wody. Na brzegach wody można spotkać różne gatunki ptaków, mi udało się zaobserwować: czaple, łabędzie, kaczki. Nad Balatonem spotkamy także pływające i wygrzewające się węże, głównie zaskrońce rybołowy, ale spokojnie…:) nie są one groźne dla ludzi, jak sama nazwa wskazuje „rybołowy” wolą polować na ryby:).

Podsumowując stwierdzam, że jezioro Balaton i okolice to miejsce warte zobaczenia. Kilku dniowy weekend to czas zdecydowanie za krótki, żeby skorzystać z wszystkich atrakcji i zobaczyć wszystkie ciekawe zakątki tego regionu. Pomimo to warto się tu wybrać i odwiedzić te najważniejsze.

Zobacz także: https://www.turysta.org/balaton-na-weekend-co-warto-zobaczyc-i-zwiedzic/

Prom 1 (8)

Jezioro Balaton

Jezioro Balaton 9

Jezioro Balaton 10

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *