Gibraltar w kilka dni – co warto zobaczyć i zwiedzić?

Gibraltar jest terytorium zamorskim Wielkiej Brytanii znajdującym się przy ujściu Morza Śródziemnego. Od północy graniczy z Hiszpanią. Mieszkańcy Gibraltaru są obywatelami brytyjskimi, mimo to posługują się językiem angielskim i hiszpańskim. Gibraltar to wyjątkowe miejsce dla turystów. Warto poświęcić trochę czasu na zwiedzenie jaskiń i tuneli. Wewnątrz skały znajduje labirynt z tajnymi drogami wewnętrznymi.

Gibraltar ma mniej niż 7 kilometrów kwadratowych, więc większość można zobaczyć pieszo. Pamiętacie jednak, że niektóre drogi, szczególnie na skałę są bardzo strome. Po Gibraltarze kursują także taksówki oraz autobus. Podróżowanie w małej grupie jest problematyczne, ponieważ większość taksówek to minibusy, a kierowcy lubią je wypełniać do ostatniego miejsca.

Gibraltar jest członkiem Unii Europejskiej, jednak nie należy do strefy Schengen. Oznacza to, że podczas wjazdu i opuszczania Gibraltaru istnieją kontrole. Obywatele Unii Europejskiej muszą posiadać dowód tożsamości lub paszport, podczas gdy inni muszą mieć paszport.

Jak dostać się na Gibraltar?

Samolotem

Port lotniczy Gibraltar obsługuje codziennie loty do i z Londynu, Gatwick, Birmingham, Manchesteru w Wielkiej Brytanii oraz do Marrakeszu. Drugim portem lotniczym znajdującym się najbliżej Gibraltaru jest lotnisko w Maladze w Hiszpanii, oddalone o około 120 km na wschód. Oferuje ono szeroki wybór lotów z wielu europejskich miast, także z Polski. Do Malagi z Gibraltaru można dojechać autobusem, na dzień jest tylko kilka dostępnych kursów, a podróż trwa około 3 godzin.

Samochodem

Samochód to najpopularniejszy środek transportu, którym turyści udają się na Gibraltar, co sprawia, że na granicy tworzą się ogromne korki. Lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie auta tuż przed przejściem na dużym parkingu w miejscowości La Línea de la Concepción. Kolejnym plusem pozostawienia auta na terenie Hiszpanii będzie uniknięcie stresu związanego z ograniczonymi miejscami parkingowymi oraz bardzo wąskimi, źle oznakowanymi ulicami. Pomimo tego, że jest to terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii, ruch na Gibraltarze jest prawostronny, a limity prędkości są podane w kilometrach na godzinę.

Pieszo

Granica lądowa jest czynna przez 24 godziny na dobę. Jedyna droga do Gibraltaru przebiega przez pas startowy na lotnisku, podczas lądowania jest zamknięta i trzeba chwilę zaczekać aż samolot bezpiecznie wyląduje.

Autobusem

Autobusy z Hiszpanii zatrzymują się niedaleko Gibraltaru w La Línea de la Concepción. Dworzec autobusowy (Estación de Autobuses, Adres: Plaza de Europa S/N) oddalony jest o niecały kilometr drogi od Gibraltaru. Do La Línea de la Concepción można dojechać z Algeciras, Sewilli, Malagi, Kadyksu, Granady.

Statkiem

Statki wycieczkowe często zawierają Gibraltar jako część planu podróży. Gibraltar otrzymuje dużą liczbę wizyt ze statków wycieczkowych, a cieśnina Gibraltar jest jedną z najbardziej ruchliwych tras żeglugowych na świecie.

Co warto zobaczyć, zwiedzić i robić na Gibraltarze?

  • Latarnia morska Europa Point – miejsce na Gibraltarze najdalej wysunięte na południe, z którego można zobaczyć wybrzeże Afryki.
  • Afryka z góry – wspaniałe widoki na wschodnie i zachodnie strony Afryki zobaczymy idąc pieszo wzdłuż zachodniej strony gibraltarskiej Skały.
  • Skała – baza wojskowa i rezerwat przyrody, w którym mieszkają słynne małpy – makaki.
  • Jaskinia świętego Michała – imponująca, naturalna grota używana przez neolitycznych mieszkańców skały.
  • System tuneli wykopanych podczas Wielkiego Oblężenia, który działał jako system obronny.
  • Grand Casemates Square wielki plac znajdujący się w centrum, na którym zobaczymy budowle – wielkie kazamaty (schrony) i baraki. Dzisiaj plac otoczony jest licznie restauracjami i pubami. Na południe od placu rozciąga się Main Street – główna ulica w Gibraltarze, na której znajdują się liczne sklepy i butiki. W sezonie ulica tętni życiem.
  • Moorish Castle – średniowieczna fortyfikacja w Gibraltarze, w której znajdują się różne budynki, bramy i mury obronne. Wieża zamku jest wyraźnie widoczna dla wszystkich odwiedzających Gibraltar. Nie tylko ze względu na jego uderzającą konstrukcję, ale także ze względu na swoją pozycję dominującą i strategiczną.
  • Wyprawa do zatoki na oglądanie delfinów – kilka razy dziennie organizowane są krótkie wycieczki, aby zobaczyć delfiny.

 

Fotogaleria zdjęć z Gibraltaru:

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Ładne zdjęcia. Zabrało nam polskiego akcentu do zwiedzania: pomnik generała Sikorskiego. W 2 017 roku byliśmy na Gibraltarze, podróżując własnym samochodem po Hiszpanii przeszło 2 miesiące. Zapraszamy na nasz post po Gibraltarze : http://podrozeliliijurka.blogspot.com/2017/05/15-gibraltar-brytyjskie-terytorium.html z naszymi  wrażeniami i obserwacjami popartymi fotkami. Pozdrawiamy turystycznie. Lila i Jurek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *