Siófok – największe miasto w południowej części Balatonu. Co warto zobaczyć i zwiedzić?

Siófok jest największą miejscowością południowej strony Balatonu i jednocześnie miejscem bardzo często wybieranym przez turystów. Obecnie około połowa turystów pochodzi z innych regionów węgierskich, a druga połowa z zagranicy. Większość zagranicznych turystów pochodzi z Polski, Niemiec, Holandii, Austrii i Słowacji.

Siófok określane jest mianem stolicy Balatonu. Nazwa Siófok oznacza dosłownie Przylądek Sió (Sió jest rzeką, która wypływa z jeziora Balaton i wpływa do Dunaju). Wspaniałe plaże rozciągają się na długość 17 km wzdłuż brzegu. Do przystani zawijają wszystkie statki, stąd również wyruszają statki wycieczkowe.Siófok znajduje się na dość płaskim terenie. Temperatury w sierpniu sięgają nawet do 35-38°C. Ludzie, którzy nie lubią zbyt gorącej pogody, mogą przyjechać tu w maju lub we wrześniu, gdy nie jest tak gorąco, ale wystarczająco ciepło, aby wejść do jeziora lub się opalać.

Czym dostać się do Siófoku?

Najwygodniejszym transportem będzie samochód. Do Siófoku można dojechać bezpośrednio z autostrady M7 lub drogą krajową nr 7 przechodzącej przez miasto. Ze stolicy Węgier do Siófoku bez problemu dojedziemy też pociągiem. Podróż trwa około półtorej godziny.

Parkingi

Parkingi w Siófoku są płatne, ceny uzależnione są od stref. Aktualne ceny znajdziemy przy każdym parkingu na tablicy. Przykładowo w strefie znajdującej się blisko portu i jeziora parking płatny jest codziennie, także w soboty i niedziele od godziny 7 do 24. Cena: 320 HUF za godzinę postoju, dla samochodów osobowych (informacje sprawdzone w 2017 roku).

Co warto zobaczyć i zwiedzić w Siófoku?

  • Siófok słynie głównie z jego ogromnych klubów nocnych i nie kończących się imprez, zwłaszcza w weekendy.
  • Warto jednak wiedzieć, że poza centrum miasta istnieje wiele spokojnych miejsc i plaż dla ludzi w każdej grupie wiekowej. Sezon trwa od końca czerwca do września.
  • Symbolem miasta jest 45 – metrowa wieża ciśnień. Odnowiona została w 2012 roku. Dzisiaj aby zobaczyć przepiękny widok na pobliskie okolice możemy wybrać się na jej szczyt. Ceny biletów (sprawdzone w 2017 roku): dorośli 850 HUF, młodzież i emeryci 650 HUF, dzieci 350 HUF. Godziny otwarcia: w poniedziałki nieczynne, od wtorku do czwartku 10 – 17, w piątek 10 – 21, w sobotę 10 – 22, w niedzielę 10 – 17.
  • Park Jókai – z wspaniałym ogrodem japońskim i angielskim.
  • Ogród różany – prawdopodobnie jeden z najbardziej romantycznych miejsc w Siófoku. Znajduje się tuż obok molo.

Galeria zdjęć z Siófoku:

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *