Stepacminda, Gergeti a najbardziej sama świątynia Cminda Sameba to najbardziej rozpoznawalne atrakcje turystyczne w Gruzji. Obrazki z tych miejsc zdobią większość przewodników turystycznych o Gruzji. Zdjęcia zrobione na szczycie Gergeti zapierają dech w piersiach. Niektórzy na sam widok tego miejsca zakochują się w Gruzji.
Tak więc i my zakochaliśmy się od pierwszego wejrzenia w zdjęciach Gergeti oraz otaczającej to wzgórze przyrody. Zdecydowaliśmy, że będzie to nasz numer 1 podczas pobytu w Gruzji.
Drugiego dnia w tym niesamowitym kraju udaliśmy się taksówką w stronę Kaukazu. Naszym celem było przejechać drogą wojenną aż do wioski o nazwie Stepacminda (dawniej Kazbeki) aby rozpocząć naszą wyprawę. Celem było wejść na wzgórze o nazwie Gergeti i podziwieć otaczającą nas przyrodę.
Bardzo ważnym punktem podczas tej wycieczki był prawosławny kościół Cminda Sameba, gruz. წმინდა სამება, czyli Klasztor Świętej Trójcy. Świątynia mieści się na samym szczycie góry o wysokości 2170 m.n.p.m. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych kościołów w Gruzji.
Jak dostać się na szczyt?
Są dwie możliwości aby dostać się na szczyt Gergeti. Jedna mniej wymagająca, druga już bardziej. Mowa tu o transporcie dżipami lub po prostu treking górski. My jednak wybraliśmy tę drugą opcję z uwagi na to, że mogliśmy podziwiać otaczającą nas przyrodę i uwiecznić ją na fotografiach. Wiele ludzi przyjeżdża jednak do Gruzji na wakacje i chce wygodnie zwiedzić jak największą ilość zabytków oraz atrakcji turystycznych. Transport dżipem kosztuje ok. 10 lari (takie informacje mamy od taksówkarza, z którym jechaliśmy z Tbilisi do Stepacminda).
Kilka ważnych informacji:
Cała trasa w górę ma ok. 2 km, jej pokonanie zajmuje od 1,5 do 2 godzin, przy marszu równym tempem. Na trasie są liczne utrudnienia, m.in. dżipy, które co kilka minut zajeżdżają nam drogę. Jednak pod koniec można skrócić sobie trasę idąc dosyć stromym podejściem. Warto też pamiętać o butach górskich. Nie zalecamy zwykłych adidasów lub tym bardziej sandałów. na trasie jest wiele przeszkód w postaci błota, wody, kamieni, wysokiej trawy co utrudnia nam podejście lub dla bardziej przygotowanych urozmaica wycieczkę. Warto pamiętać także o zapasach wody i czymś do jedzenia. Ostatnie miejsce, gdzie możemy zakupić te produkty to Stepacminda, potem już nie znajdziemy sklepów.
Klasztor Świętej Trójcy
Jest to budowla pochodząca z XIV w. otoczona murem. Pełniła rolę typowo obronną ale także religijną. Aż do tego momentu świątynia jest cały czas odwiedzana przez wiernych. Często organizowane są tu pielgrzymki. W klasztorze można spotkać wiele ludzi, którzy po prostu przybyli tu aby się pomodlić przez co bardzo dobrze widoczny jest duch wiary i religii co sprawia, że to miejsce ma swój niepowtarzalny charakter. Wnętrze kościoła jest ubogie, nie widać przepychu ani wielu kolorów. Jest jedynie kilka ikon oraz zapalone świeczki. Świątynia jest więc przykładem ubogiego kościoła prawosławnego.
Kazbeg
Wycieczkę na wzgórze warto odbyć chociażby dla widoków. Z samej góry widać masyw Kazbegu, jednego z największych szczytów Kaukazu. Wznosi się on na wysokość 5033 m.n.p.m. Kazbeg leży na granicy Gruzińsko Rosyjskiej. Jego podejście nie należy do najłatwiejszych. Podejmuje się tego jednak wiele osób. Są to jednak alpiniści z doświadczeniem w spinaniu się.
Podsumowując:
Będąc w Gruzji zachęcamy do aktywnego wypoczynku. Wycieczka w góry daje wiele radości. Tym bardziej, że Kaukaz to nie tylko wysokie szczyty ale także doliny oraz wieczny śnieg w niektórych miejscach co nadaje charakteru całemu otoczeniu i naszej wyprawie.
Galeria z wycieczki
wprost filmowa sceneria, te surowe krajobrazy musiały na żywo robić niesamowite wrażenie