Beskidy,  Dla dzieci,  Góry,  Kościoły i sanktuaria,  Małopolskie,  Miasta,  Ogrody,  Polska,  Relacje z podróży

Rabka – Zdrój nie tylko dla dzieci. Co warto zobaczyć i robić w Rabce – Zdroju?

Rabka-Zdrój to niewielkie miasteczko zlokalizowane na Podhalu, w południowej Polsce, oddalone o 70 km od Krakowa. Miasto leży w Beskidach i jest najbardziej znanym polskim uzdrowiskiem dla dzieci. Rabka była zawsze znana ze swoich solanek. A od 1864 roku stała się popularnym kurortem. Pierwsze centrum leczenia dla dzieci zostało założone kilka lat później i trwa do dziś. Hydroterapia nadal jest wykorzystywana w miejscowych szpitalach i sanatoriach.

Jak dostać się do Rabki?

Najwygodniejszym środkiem transportu będzie samochód. Rabka-Zdrój leży na głównej drodze E77, która łączy ją z Krakowem i z Zakopanem. Przejazd ze stolicy Małopolski zajmuje godzinę. Warto pamiętać, że słynna „Zakopianka” jest bardzo oblegana szczególnie podczas wakacji, ferii, długich weekendów i z racji tego należy spróbować wyznaczyć inną trasę objazdową.

Do Rabki dostaniemy się także pociągiem oraz autobusem i busami. Niektóre autobusy nie wjeżdżają do miasta, a zatrzymują się na głównej drodze w Chabówce, oddalonej o 4 km od centrum.

Co warto zobaczyć, zwiedzić i robić w Rabce – Zdroju?

  • Tężnia solankowa w Parku Zdrojowym i pijalnia wód mineralnych, miejsce które przyciąga tłumy ludzi. Począwszy od niemowlaków w wózkach z rodzicami po osoby starsze. Adres: Aleja Jordana 1, 34-700 Rabka-Zdrój.
  • Rabkoland – Rodzinny Park Rozrywki pełen niesamowitych atrakcji dla całej rodziny.  Adres: Rynek, 34-700 Rabka-Zdrój.
  • Ścieżka zdrowia to kilkuset metrowa trasa (ulica Ścieżka Zdrowia, Żółty Szlak), na której znajduje się siłownia na świeżym powietrzu oraz plac zabaw dla najmłodszych.
  • Muzeum Kolejnictwa w Chabówce oddalone o 3 km od Rabki. Skansen posiada wspaniałą kolekcję pociągów parowych, z których niektóre pojawiły się w filmach.
  • Teatr Kukiełkowy Rabcio , gdzie odgrywane są spektakle lalkowe dla dzieci. Adres: Władysława Orkana 6, 34-700 Rabka-Zdrój.
  • Muzeum Władysława Orkana oferuje unikalne spojrzenie na przeszłość Rabki poprzez eksponaty, narzędzia i sprzęt używany w codziennym życiu. Muzeum zlokalizowane jest w zabytkowym XVII-wiecznym kościele z modrzewiowego drewna, w którym znajduje się jedna z największych kolekcji rzeźb ludowych i obrazów na szkle. Adres: Sądecka 6, 34-700 Rabka-Zdrój.
  • Jedyne na świecie Muzeum Orderu Uśmiechu, gdzie znajdują się eksponaty manekinów osób dorosłych, które na prośbę dzieci zostały odznaczone orderami. Wśród nich znaleźli się między innymi Anna Dymna, Ewa Szelburg-Zarembiny, Cezary Leżeński, Radosław Ostrowicz i Marek Michalak. Muzeum mieści się na terenie Rodzinnego Parku Rozrywki „Rabkoland”. Adres: Rynek, 34-700 Rabka-Zdrój.
  • Baza wypadowa w Gorce. Z Rabki prowadzą szlaki turystyczne na: Turbacz, Grzebień, Maciejową, Luboń Wielki (z Rabki – Zaryte).
  • W trakcie wakacji w Rabce – Zdroju, pod „Muszlą” oraz pod „Grzybkiem” organizowane są liczne imprezy, atrakcje, występy i koncerty.

Galeria zdjęć z Rabki – Zdroju:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *