Hrebienok (Smokowieckie Siodełko) 1285 m n.p.m. zimą. Relacja z wyprawy.

Smokowieckie Siodełko, popularnie nazywane Hrebienok należy do pasma Wysokich Tatr na Słowacji. Góry stwarzają naturalną granicę pomiędzy państwami Słowacją i Polską. Mniejsza część pasma górskiego znajduje się po naszej stronie, a większa u naszych sąsiadów. Na podstawie czego można wnioskować, że polskie Tatry są zdecydowanie bardziej oblegane przez turystów.

Zima w górach jest piękna! Przekonaliśmy się o tym już nie raz. Warto przed pieszą trasą zaopatrzyć się w odpowiednie ciepłe i nieprzemakalne buty, zimową kurtkę, gorącą herbatę i coś do jedzenia. Dla własnego bezpieczeństwa pamiętajmy też o wcześniejszym sprawdzeniu pogody.

Trasa: parking w Starym Smokowcu → Hrebienok (Smokowieckie Siodełko)→ parking w Starym Smokowcu

Czas przejścia: niecałe 2 godziny

Długość trasy: około 5 km

Szlak: ⇒ zielony

Parking w Starym Smokowcu, przy piekarni „Pekárska Nora”

Trasę zaczynamy z parkingu w miejscowości Stary Smokowiec. Parkingów jest kilka i są płatne. Cena za cały dzień 10 €. Byliśmy tu już kilkakrotnie i miejsca postojowego pomiędzy godziną 7 a 8 rano nigdy nie zabrakło. Później, przy schodzeniu ze szlaku aut jest bardzo dużo.

Z parkingu, schodami kierujemy się około 100m na zachód, pod górę wzdłuż głównej drogi 537. Przechodzimy na drugą stronę ulicy, idziemy trasą obok Urzędu Administracji Lokalnej. Dalej kierujemy się cały czas na północ, wzdłuż ⇒ zielonego szlaku, aż do miejsca docelowego.

Wejście na teren Parku Narodowego na Słowacji jest bezpłatny.

Cała trasa jest bardzo łatwa i przyjemna, często uczęszczana przez rodziny z małymi dziećmi. Wzdłuż niej biegną tory, po których przemieszcza się kolejka naziemna.

Cennik kolejki Stary Smokowiec – Hrebienok

Cennik aktualizowany: 28.11.2017

↑ bilet w jedną stronę do góry: dorośli 8€ , dzieci do 6 lat bezpłatnie, dzieci (6-12 lat) 5€, juniorzy (12-18 lat) i seniorzy (powyżej 60 roku życia) 7€ 

↓ bilet w jedną stronę na dół: dorośli 7€, dzieci do 6 lat bezpłatnie, dzieci (6-12 lat) 4€, juniorzy (12-18 lat) i seniorzy (powyżej 60 roku życia) 6€ 

↑↓ bilet w obie strony: dorośli 9€, dzieci do 6 lat bezpłatnie, dzieci (6-12 lat) 6€, juniorzy (12-18 lat) i seniorzy (powyżej 60 roku życia) 8€

Hrebienok (Smokowieckie Siodełko) 1285 m n.p.m.

Hrebienok stanowi doskonały początek dla wielu innych tras. Można się stąd udać m.in. na Łomnicki Staw, Popradzki Staw, Sławkowski Szczyt, Wielki Biały Staw, Chatę Teryego.

Na Hrebienoku zimą czekają na nas atrakcje: Tatrzańska Świątynia Lodowa czynna od grudnia do kwietnia. Świątynia wypełniona będzie wspaniałymi rzeźbami lodowymi, a w każdą niedzielę odbywać się tu będą koncerty.

Zjazd na sankach na 2,5 km trasie (cena za 2 godziny dla 1 osoby wraz z sankami wynosi 25€, bez sanek 15€). W sezonie zimowym połowa drogi asfaltowej przeznaczona jest na tor saneczkowy, a druga połowa dla turystów pieszych. Ruch samochodowy w tym czasie jest zamknięty. Więcej o jeździe na sankach i szczegółowy cennik pod linkiem.

Plusy i minusy wychodzenia w zimie w góry:

  • + brak upałów
  • + piękno zaśnieżonych gór
  • + mniej ludzi na szlakach
  • – niska temperatura
  • – śliska trasa
  • – konieczność posiadania odpowiedniego stroju i obuwia
  • – możliwość wystąpienia lawiny

Fotogaleria z wyprawy na Hrebienok zimą:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *