Jak do USA, to tylko z ubezpieczeniem turystycznym!

Mężczyzna jedzie na rowerze, na plecach ma pelerynę zrobioną z flagi USA. Za mężczyzną biegnie kobieta z flagą USA w rękach. W tle widać ocean i błękitne niebo.

Artykuł sponsorowany

Wyjazd do USA to wielkie marzenie wielu osób. Jednak do tak dalekiej podróży należy się odpowiednio przygotować. Kluczem do bezpiecznej wycieczki do Stanów jest przede wszystkim zgromadzenie wszystkich niezbędnych dokumentów oraz wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia na wypadek jakichś problemów ze zdrowiem.

ESTA, czyli przepustka do USA

Pierwszym krokiem do podróży do USA jest rejestracja w systemie ESTA (po polsku Elektroniczna Autoryzacja Podróży do USA). Ten system pozwala wybrać się do Stanów Zjednoczonych bez wizy na aż do 90 dni. Aby uzyskać takie pozwolenie należy posiadać ważny e-paszport (jego ważność nie może wygasnąć podczas podróży) i planować wyjazd do USA tylko w celach turystycznych, ewentualnie jako podróż służbową. Rejestracja w systemie ESTA nie może być wykorzystana jako przepustka do podjęcia pracy na terenie USA.

Wniosek o wizę ESTA można wygodnie złożyć online. Co prawda, ta procedura nie jest darmowa, ale opłata jest pobierana za sam wniosek ESTA, a nie za zgłoszenie się. Dlatego jeżeli nie dostaniemy pozwolenia do wjazdu do USA na podstawie ESTA, to wszystkie pieniądze zostaną nam zwrócone.

Bezwizowy wjazd do USA to najszybszy sposób na zorganizowanie podróży do tej części świata. Dlatego warto sprawdzić, czy kwalifikujemy się do tego programu. Szczególnie że okres ważności w systemie ESTA wynosi aż 2 lata, więc nie trzeba planować wyjazdu do USA od razu po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi.

Czy warto kupować ubezpieczenie do USA?

Kwestia wjazdu na teren USA jest załatwiona, ale to nie jedyna formalność, którą należy się zająć. Bardzo ważną sprawą jest też wykupienie ubezpieczenia turystycznego do USA. Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, ale koszty leczenia w Stanach Zjednoczonych są naprawdę wysokie. Uważa się je za jedne z najwyższych na świecie. Z tego powodu nawet dla samych obywateli USA zdobycie pracy z dobrym pakietem ubezpieczenia zdrowotnego jest jedną z najważniejszych kwestii. Dlatego lepiej nie ryzykować i na czas podróży zdecydować się na ubezpieczenie turystyczne.

W tle widać wysokie biurowce i niebo, a na pierwszy plan wysuwa się powiewająca flaga USA.
Źródło: https://unsplash.com/photos/L4JWn8HHJ30

Jak wyglądają przykładowe koszty leczenia w USA? Dość przerażająco. Sam pobyt na izbie przyjęć to koszt 3000 dolarów, a kolejne 3000 dolarów, w sytuacji kiedy potrzebna jest intensywna terapia. Sam transport medyczny na odległość do 3 mil to 900 dolarów! Również wykonanie specjalistycznych badań jest drogie np. rentgen klatki piersiowej to koszt ponad 1200 dolarów, a tomografii komputerowej w okolicach 4300 dolarów.

Te kwoty to jednak tylko początek. Wykonanie operacji w USA to naprawdę niebagatelne koszty, przez które można wrócić do Polski z ogromnymi długami. W przypadku złamania ręki koszt jej poskładania to ok. 150 000 dolarów. Pomoc medyczna osobie, która straciła przytomność to koszt nawet 17 000 dolarów, a resuscytacja u dziecka w przypadku problemów z oddychaniem ponad 80 000 dolarów.

Aby uniknąć takich kosztów i móc beztrosko cieszyć się wymarzonym wyjazdem po prostu trzeba zabezpieczyć swoje finanse i wykupić odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd do USA. Nieszczęśliwe wypadki mogą zdarzyć się w każdej chwili, a problemów ze zdrowiem po prostu nie można bagatelizować. Dlatego wykupienie ubezpieczenia na czas wyjazdu do Stanów Zjednoczonych to po prostu must have!

Więcej na temat planowania podróży do USA dowiesz się tutaj: Ubezpieczenie turystyczne do USA

Gdzie najlepiej wykupić ubezpieczenie turystyczne do USA?

Szukając ubezpieczenia na podróż do USA, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na kwotę, do jakiej ubezpieczyciel zwraca koszty leczenia. W przypadku np. AXA pakiet kosztów leczenia wynosi aż do 40 mln zł! Wysokość gwarancji sumy ubezpieczenia to najważniejsza kwestia, bo koszty leczenia w USA mogą być naprawdę ogromne.

Na tle błękitnego nieba z jasnymi chmurami znajduje się Statua Wolności.
Źródło: https://unsplash.com/photos/PeFk7fzxTdk

Kolejna informacja, na którą musimy zwrócić uwagę, to jaką inną pomoc oferuje ubezpieczyciel. W przypadku AXA jest to np. pomoc w załatwieniu formalności, co może być przydatne kiedy nie mówimy biegle po angielsku. Warto zwrócić też uwagę na wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela, czyli w przypadku jakich sytuacji nie otrzymamy wsparcia od ubezpieczyciela. Zwykle dotyczy to przypadków rażącego niedbalstwa ubezpieczonego, ale warto zapoznać się ze wszystkimi informacjami na ten temat.

W jakich sytuacjach Polacy najczęściej korzystają z ubezpieczenia zdrowotnego? Zwykle są to przypadki nagłego zachorowania np. zatrucie pokarmowe, zawał serca, udar mózgu albo zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Częstym powodem utraty zdrowia są też nieszczęśliwe wypadki np. złamanie ręki lub nogi albo skręcenie kostki czy stawu kolanowego. Tego typu leczenie w USA jest wyjątkowo kosztowne, więc wybierając ubezpieczenie, trzeba skupić się przede wszystkim na tym aspekcie.

Żeby jednak w pełni zabezpieczyć swój wyjazd do USA, warto dobrać do ubezpieczenia turystycznego związanego z leczeniem również inne przydatne opcje. Jakie? W razie poważnego wypadku transport medyczny albo w specjalnych warunkach do Polski może okazać się niezbędny, a to bardzo kosztowna sprawa. Dobrze też się ubezpieczyć na wypadek opóźnienia lotu czy zagubienia bagażu przez linie lotnicze albo kradzieży.

Zdjęcie główne link: https://unsplash.com/photos/JB92NeJSxW4

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *