Poradniki

Najciekawsze muzea dla dzieci w Stambule

Jeden z najpopularniejszych kierunków turystycznych, jakim jest Stambuł, ma wiele do zaoferowania również najmłodszym podróżnikom. W licznych muzeach tego miasta będą się świetnie bawić wszyscy członkowie rodziny, a dzieci będą mogły poszerzyć swoją wiedzę o kulturze, sztuce, technologii i historii. Dedykowane najmłodszym miejsca w Stambule przygotowują się do ważnego wydarzenia, obchodzonego 23 kwietnia w Türkiye (Turcji) – Dnia Suwerenności Narodowej (Święta Niepodległości) i Dnia Dziecka. Jedyne w swoim rodzaju święto dzieci to idealna okazja do odkrycia najciekawszych muzeów w Stambule.

Samoloty, samochody i wiele więcej: Muzeum Rahmi M. Koç’a

Otwarte w 1994 roku Muzeum Rahmi M. Koç`a jest jedną z najbardziej wyjątkowych placówek w Stambule. Instytucja położona w dzielnicy Hasköy na brzegu Złotego Rogu, to największe w Türkiye (Turcji) muzeum poświęcone historii transportu, przemysłu i komunikacji. Dzięki licznym eksponatom, wśród których znalazły się klasyczne samochody, pierwsze tramwaje, łodzie, zabytkowe samoloty, statki parowe i bicykle, zwiedzający udają się w niezapomnianą podróż w przeszłość. Ponadto można tu poszerzyć swą wiedzę w dziedzinach dotyczących wynalazków i przyrządów naukowych. W zbiorach muzeum znajdują się również niektóre z osobistych rzeczy Mustafy Kemala Atatürka. Muzeum Rahmi M. Koç`a regularnie organizuje różne zajęcia i warsztaty dla dzieci, podczas których rodzice mogą korzystać z uroków pobliskich, nadmorskich kawiarni i restauracji.

Więcej informacji: http://www.rmk-museum.org.tr/istanbul/en/home-page

Podróż do czasów dzieciństwa: Muzeum Zabawek

Stambulskie Muzeum Zabawek mieszczące się w historycznej rezydencji w Kadıköy, najsłynniejszej dzielnicy po anatolijskiej stronie miasta, zaprasza zwiedzających w każdym wieku do kolorowego świata zabawek. Prezentowaną kolekcję, przez ponad dwie dekady, zbierał w antykwariatach i na aukcjach w przeszło 40 krajach, poeta i pisarz Sunay Akın. Muzeum Zabawek jest doskonałym miejscem, gdzie rodzice i dzieci mogą razem spędzić czas. Eksponaty to przykłady najpopularniejszych zabawek powstałych od 1700 roku do czasów współczesnych i pozwalają rodzicom oraz dzieciom, poprzez te przedmioty, w ciekawy i niepowtarzalny sposób poznać dzieje świata. Ponadto, Stambulskie Muzeum Zabawek było inicjatorem utworzenia związku muzeów dla dzieci i muzeów zabawek na całym świecie, dzięki czemu miasto cieszy się tytułem „stolicy muzeów zabawek”.

Tam, gdzie czas stoi w miejscu: Miniatürk

Kolejnym muzeum uwielbianym przez dzieci jest Miniatürk, które prezentuje dziedzictwo architektoniczne różnych cywilizacji, które rządziły Anatolią na przestrzeni dziejów. Miniatürk, udostępniony zwiedzającym w 2003 roku pod hasłem „Mały model wielkiego państwa”, to wyjątkowy park, w którym wystawione są modele najważniejszych konstrukcji w Türkiye (Turcji) w skali 1:25. Miniaturowe modele 137 obiektów architektonicznych, od karawanserajów po kompleksy religijne: meczety, kościoły i synagogi, a także starożytne budowle oraz pałace, prezentują artyzm i architekturę tego państwa. Wizyta w Miniatürku stanowi doskonałe wprowadzenie do historii Türkiye (Turcji)!

Więcej informacji: https://miniaturk.com.tr/en/

Świat Iluzji: Muzeum Iluzji

Większość dzieci jest oczarowanych magią oraz iluzją. Najmłodszych podróżników do zabawnego i zaskakującego świata iluzji w Stambule zaprasza Muzeum Iluzji, które położone jest w Narmanlı Han w dzielnicy Beyoğlu w europejskiej części miasta i w Emaar Square Mall po stronie anatolijskiej. W obiektach znajdują się pomieszczenia, gdzie można ulec złudzeniom optycznym, hologramy, tunele i sprytnie zaprojektowane pokoje pozwalające stanąć do góry nogami. Wszystkie atrakcje zafascynują odwiedzających w każdym wieku. Stambulskie Muzeum Iluzji oferuje dzieciom interaktywne i zabawne doświadczenie, a dostępne ekspozycje przyczynią się do rozwoju ich wyobraźni dzięki sztuczkom związanym z percepcją. W sali nieskończoności, tunelu wirowym i pokoju do góry nogami można się świetnie bawić z dziećmi i zrobić mnóstwo zdjęć!
Więcej informacji: https://museumofillusions.com.tr/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *