Artykuł sponsorowany,  Poradniki

Sarajewo – miasto, które Cię zaskoczy

Artykuł sponsorowany

W świadomości bardzo wielu osób, Sarajewo kojarzy się z niebezpiecznym miejscem, które nie tak dawno było świadkiem krwawej wojny, związanej z rozpadem Jugosławii. Do czasu ataku Rosji na Ukrainę, w lutym 2022 r. był to najkrwawszy i największy konflikt zbrojny, który wydarzył się w Europie, od czasu zakończenia II wojny światowej. W Sarajewie do dziś elewacje niektórych budynków są niejako obrazami upamiętniającymi minione zdarzenia, a głębokie odpryski na ścianach przypominają, że miejsce to było areną zbrojnych zmagań.

Najnowsza historia nie była łaskawa dla Sarajewa i odcisnęła na nim swoje piętno. Nie zmienia to jednak faktu, że stolica Bośni i Hercegowiny, to miasto wyjątkowe, klimatyczne, wielokulturowe i… co może wielu zaskoczyć, kolorowe.

Dlaczego warto odwiedzić Sarajewo

Sarajewo to miasto wielu kontrastów, zniszczone wojną, odbudowane w niecałe 30 lat. Architektura, ludzie i religie przenikają się bez z góry ustalonych granic, widać tu wpływy austro-węgierskie, bałkańskie, socrealistyczne i arabskie. Mieszkają tutaj Żydzi, bośniaccy muzułmanie, katolicy oraz prawosławni. Ten miks widoczny jest wszędzie, na co dzień, z każdym krokiem.

Sarajewo jest jednym z tych miejsc, które wymaga od turysty zaangażowania. Zwiedzanie tego miasta bez poznania choć ogólnego rysu historycznego, jest swego rodzaju zaniechaniem. Nie wszystkie rany po trudnym okresie lat 90-tych zostały zagojone. Wiele miejsc opowiada historię, jest swego rodzaju manifestacją kulturowo-historyczną lub po prostu pomnikiem krzywd, nadziei i chęci sprawiedliwości różnych grup kulturowych.

Czy to oznacza, że Sarajewo jest miastem dla historycznych geeków? Absolutnie nie! Miasto żyje i pulsuje przez cały czas, mało tego, żyje i pulsuje w różnych rytmach i różnym tempie. Każda z kultur funkcjonuje wg własnego zegara i kalendarza, tam gdzie dla jednych coś się kończy dla innych coś się zaczyna. Dla turysty jest to niezwykły spektakl, którego warto doświadczyć.

Co zobaczyć w Sarajewie

Stare Miasto

Historyczne centrum Sarajewa, w którym znajdują się kawiarnie, sklepy i tradycyjne targowiska, takie jak znany z tragicznych wydarzeń targ Markale. Architektura wschodniej części Starego Miasta nawiązuje do kultury tureckiej, w zachodniej części widać wpływy austro-węgierskie. W centrum znajdują się zabudowania sakralne, religijne jak np katedrę Serca Jezusowego, targ Baščaršiję, Begovą džamiję, medresę Seldžukiję, synagogę.  Na południowych obrzeżach Starego Miasta nad rzeką Miljacką znajduje się miejsce gdzie dokonano zamachu na Franciszka Ferdynanda Habsburga – wydarzenie to stało się pretekstem do wybuchu I wojny światowej.

Most Łaciński

Osmański most na rzece Miljacka, jedna z najstarszych kamiennych konstrukcji w Sarajewie, zbudowana w XVI wieku. Na jednym z jego krańców dokonano zamach na wspomnianego wcześniej Franciszka Ferdynanda Habsburga.

Tunel Nadziei

(Muzej Tunela Rata) – muzeum, które opowiada historię tunelu wybudowanego podczas wojny w Bośni i Hercegowinie, którym dostarczano żywność, broń i medykamenty do oblężonego Sarajewa. Tunel mierzył ponad 800 m. długości i był jedyną drogą, która pozwalała na ewakuację ludności. Szacuje się, że przez cały czas jego funkcjonowania, przeszło nim nawet milion ludzi. Historia powstania tunelu jest niesamowita i tragiczna zarazem. Budowę mostu zainicjowali mieszkańcy Sarajewa, a następnie prace przejęło wojsko, na początku drążono go bez niezbędnego sprzętu, jedyne co posiadano, to.. nadzieję na to, że się uda.

Wzgórze Trebević

Jest to miejsce, gdzie odbyły się konkurencje narciarskie podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 1984 roku. Dzisiaj jest to popularne miejsce dla pieszych, rowerzystów i narciarzy. Na szczyt można dostać się również korzystając z kolejki linowej, której stacja dolna znajduje się w centrum Sarajewa. Ze wzgórza rozpościera się piękny widok na całe miasto. Będąc na górze warto również odnaleźć ruiny toru bobslejowego, który ozdobiony jest licznymi grafitti.

Cmentarze Wojskowe w Sarajewie

Liczne cmentarze rozsiane są po całym Sarajewie, na większości nagrobków znajdują się daty z przedziału 1992 -1995, czyli krwawej wojny Serbów z Bośniakami. Cmentarze przypominają o niedawnych krzywdach i agresji narodów wobec siebie.

Muzeum Historii Bośni i Hercegowiny

Historijski muzej Bosne i Hercegovine – muzeum, które prezentuje historię Bośni i Hercegowiny od prehistorii po dzisiejsze czasy. Zatem jeżeli nie odrobiłeś, odrobiłaś zadania domowego z historii tego miasta, nic straconego. Wystawy z zakresu archeologii, historii sztuki, etnologii, geografii i historii pozwolą na lepsze zrozumienie otaczającej Cię, bośniackiej, bałkańskiej rzeczywistości.

Jak dojechać do Sarajewa samochodem

Trasa do Sarajewa

Wizytę w Sarajewie można zaplanować jako osobny wyjazd mający na celu zwiedzanie Bośni i Hercegowiny lub “po drodze” z wakacji z Chorwacji. Pisząc “po drodze” mamy na myśli zatrzymanie się w Sarajewie na 2 lub 3 dni, gdyż podróż z popularnej Makarskiej lub Splitu do Sarajewa, to ok. 300 km i 5 godzin drogi. Pamiętać należy również, że między Chorwacją, a Bośnią i Hercegowiną znajdują się góry, które uniemożliwiają swobodne przedostawanie się na drugą stronę granicy. Oznacza to, że z wielu miejsc w Chorwacji zmuszeni będziemy podróżować najpierw na północ lub południe kraju, aby następnie odbić w kierunku Bośni i Hercegowiny.

Jadąc do Sarajewa bezpośrednio z Polski, najlepiej będzie dotrzeć do granic bośniackiej od strony Węgier, przejeżdżając przez Chorwację w okolicach miejscowości Osijek. Oznacza to podróż przez Polskę, tak by dojechać do Autostrady A4 i na wysokości Katowic, Krakowa lub Rzeszowa, w zależności skąd podróżujesz, odbić na południe i dotrzeć do Słowacji. W Słowacji drogami krajowymi docieramy do granicy węgierskiej, dalej do obwodnicy Budapesztu, a następnie autostradą do granicy Chorwacji i dalej do Bośni.

Opłaty drogowe i winiety

Podróżując samochodem, najprawdopodobniej będziemy przejeżdżać przez 4 państwa. Słowację, Węgry, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę. Oznacza to, że konieczne będzie uiszczenie opłat za przejazd drogami płatnymi w każdym z tych krajów.

W Słowacji i na Węgrzech obowiązują winiety, czyli elektroniczne opłaty drogowe, które można nabyć online przed wyjazdem. Aby wykupić winietę, możesz odwiedzić stronę poboru opłat w Słowacji, a następnie powtórzyć to na stronie węgierskiej. Niestety system węgierski nie oferuje możliwości zakupu winiety w języku polskim, konieczne będzie również opłacenie winiety kartą. Aby uniknąć problemów z zakupem winiet można skorzystać z polskich serwisów pośredniczących, dzięki którym wygodnie zakupisz wszystkie winiety w jednym miejscu, sprawdź winiety węgry lub winiety słowacja.

Wykupując winiety zwróć szczególną uwagę na kategorię pojazdu, dotyczy to głównie winiet węgierskich, gdzie dla samochodów do 3,5 t. wydzielono dwie kategorie D1 oraz D2. Najczęstszym powodem mandatów jest właśnie zakup winiety kategorii D1 dla samochodu, który kwalifikuje się do kategorii D2. Węgrzy bardzo surowo i restrykcyjnie karają kierowców. Mandaty oscylują w okolicach 600 zł, niestety jeżeli samochód kilkukrotnie przejechał po autostradzie bez ważnej winiety, istnieje ryzyko wystawienia kilku mandatów. Dodatkowo kwoty należności sprzedawane są od razu firmom windykacyjnym z Niemiec, Węgier, Wielkiej Brytanii i innych, które posiadają swoje przedstawicielstwa w Polsce i ściągają wierzytelności z pełną mocą prawną.

Opłaty drogowe w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie pobierane są tak jak w Polsce, czyli na bramkach. W Bośni sieć dróg płatnych jest wyjątkowo uboga dlatego opłaty nie stanowią dużego problemu. Chorwackie autostrady co do zasady są stosunkowo drogie, jednak płatny odcinek pomiędzy Węgrami a Chorwacją nie jest długi i koszt jego przejazdu to równowartość ok. 20 zł.

Zakwaterowanie i ceny w Sarajewie

Ceny w Sarajewie dla popularnych produktów lub usług są nieco tańsze lub podobne do tych znanych z Polski. Na przykład:

  • mleko 1l – 5 zł
  • piwo beczkowe – 9 zł
  • coca-cola 0,33l – 7 zł
  • woda 1,5l – 2,6 zł
  • paczka papierosów – 14 zł
  • benzyna 1l – 7,5 zł

Baza noclegowa w Sarajewie daje szerokie możliwości wyboru. W serwisie Booking znajdziemy wiele ciekawych lokalizacji i wnętrz, które chętnie ugoszczą odwiedzających. Przykładowy pobyt 2 osób na tydzień będzie nas kosztował od 1200 zł do 2000 zł, w zadowalających warunkach, blisko centrum. Oczywiście dostępne są również tańsze kwatery oraz znacznie droższe, skupiliśmy się jednak na najpopularniejszych lokalizacjach w najpopularniejszym przedziale cenowym.

Podsumowanie

Sarajewo to niezwykłe miasto, nie tylko dlatego, że część z nas pamięta go z relacji telewizyjnych opisujących wojnę na Bałkanach. Sarajewo, to miasto wielu kultur, kolorów, religii i przenikających się w codziennym życiu społeczności. Ta mnogość i różnorodność skutkuje również tym, że na jednej ulicy możemy posmakować kuchni wielu kultur, zakupić najróżniejsze tkaniny, obrazy, rękodzieło stworzone przez muzułmanów, katolików, żydów czy wyznawców prawosławia. Wszystko to skąpane w bałkańskim temperamencie, ubarwione lokalną muzyką. Sarajewo to miasto niezwykłe i unikatowe, tragiczne w swej niedawnej historii i fascynujące dla osób, które doświadczają go po raz pierwszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *