Park Piaskówka w Tarnowie

Park Piaskówka, obejmujący ponad 20 hektarów, został utworzony w latach 70 XX wieku na terenie dawnej kopalni piasku, co tłumaczy jego nazwę. Charakterystycznym śladem przeszłości górniczej jest obniżony teren w stosunku do okolicy oraz staw. Początkowo znajdowało się tu kilka wyrobisk z wodą, które z czasem zostały zasypane bądź samoistnie uległy spłyceniu i zarosły. Jedyny ocalały staw o powierzchni 0,3 ha został uregulowany w latach 70. XX wieku dzięki wysiłkom mieszkańców Tarnowa w ramach pracy społecznej. W miarę upływu czasu, staw – pozbawiony dopływu wody – uległ zamuleniu, zarósł i niemal zniknął.

W 2008 roku park Piaskówka został objęty planem rewitalizacji miejskich terenów zielonych. Dzięki funduszom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, odnowiono część drzewostanu i alejki, ustawiono ławki oraz kosze na śmieci, a także zbudowano plac zabaw. Park zyskał na popularności wśród mieszkańców, przyciągając spacerowiczów, rodziny oraz osoby uprawiające różne formy aktywności, takie jak bieganie, nordic walking, gra w bulle, jazda na rowerze czy rolkach. Ścieżka rowerowa ułatwia dojazd do parku, który tętni życiem nawet zimą, gdy trenują tam biegacze narciarscy.

Park Piaskówka w Tarnowie

Mieszkamy bardzo niedaleko parku Piaskówka i aż wstyd, że ten artykuł powstaje tak późno. W tym parku jesteśmy na spacerze kilka razy w tygodniu niezależnie od pory roku. Park posiada zróżnicowane alejki. Część jest zrobiona z betonu, a część wysypana żwirkiem. Alejki wysypane żwirem w odpowiedni sposób bujają wózek dzięki temu możemy liczyć na chwilę wytchnienia od najmniejszych pociech:)

Co ważne park jest częściowo oświetlony po zmroku.

Jakie atrakcje znajdziemy w parku Piaskówka w Tarnowie?

Znajdują się tutaj:

  • plac zabaw,
  • siłownia plenerowa
  • strefa sportowa – street workout
  • miejsce do legalnego grilowania
  • publiczne poidełko
  • staw z fontanna i ptactwem
  • Bulodrom – boisko do gry w bule
  • tężnia solankowa (w budowie)

Plac zabaw

Na placu zabaw znajdziemy m.in. huśtawki, zjeżdżalnie, karuzelę, zjeżdżalnia szynowa, drabinki do wspinania.

Plusem tego placu zabaw w lecie jest cień generowany . Można z niego korzystać nawet w czasie upałów i nie jest to zbytnio uciążliwe. Plac zabaw jest dedykowany dla dzieci w różnym wieku. Dobrze bawić się będą na nim zarówno maluszki (1-2 lata) jak i starszaki. Każdy znajdzie coś dla siebie. Dla maluszków są huśtawki i bujaki sprężynowe.
Podłoże placu zabaw jest zróżnicowane. W większej części wykonane z piasku lub płyt gumowych.

Siłowania plenerowa

siłownia plenerowa, gdzie można na świeżym powietrzu poćwiczyć i skorzystać z dostępnego sprzętu: tj: wioślarz, orbitrek, urządzenie symulujące jazdę na nartach itp.

Strefa sportowa – street workout

W parku znajduje się także strefa sportowa – street workout. Urządzenia znajdujące się w strefie pozwalają na zróżnicowany trening.

Miejsce do grilowania

Park Piaskówka to pierwsze miejsce publiczne, w którym mieszkańcy mają możliwość urządzenia grilla bez obawy o mandat. W parku zostało udostępnione betonowe palenisko z rusztem oraz altany z ławkami i stołami, które mogą być wykorzystane przez wszystkich chętnych. To idealne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie spędzanie czasu na świeżym powietrzu, w otoczeniu zieleni i przyjaciół. Dzięki temu, że grillowanie nie jest już zarezerwowane tylko dla prywatnych posesji, mieszkańcy mają szansę na większą integrację i wspólne spędzanie wolnego czasu w przyjaznej atmosferze.

Publiczne poidełko

Jest to pierwsze w Tarnowie publiczne poidełko. Znajduje się obok wiat grillowych. Poidełko dostępne jest bezpłatnie przez całą dobę dzięki niemu wybierając się na spacer do parku Piaskówka nie musimy zabierać ze sobą wody w upalne dni.

Staw z fontanną i ptactwem

Staw z dużą ilością kaczek oraz łabędziami jest atrakcją dla dzieci i dorosłych. Przy stawie zostały ulokowane leżaki, ławki oraz huśtawki. W okresie letnim działa w stawie fontanna, która jest podświetlona nocą.

Bulodrom – boisko do gry w bule

Na boisku które znajduje się w bliskiej odległości stawu mogą być rozgrywane zawody. Dodatkowo w niektóre dni prowadzona jest nauka gry dla początkujących.

Tężnia solankowa

Ma to być podobna konstrukcja jak na górze św. Marcina – Tężnia solankowa w Tarnowie. Z tężni będziemy mogli korzystać począwszy od lata 2024.

Jak dojechać do parku Piaskówka w Tarnowie?

Park znajduje się w dzielnicy Piaskówka. Można dojechać do niego autobusem linii 11 (przystanek park Piaskówka) lub rowerem. Osoby korzystające z samochodu znajdą przydatne treści poniżej.

Mapka z lokalizacją

Jakie są współrzędne parku Piaskówka w Tarnowie?

Współrzędne GPS parkingu przy parku: 50.028952, 20.979502

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 5 – 15 min, w zależności z której części miasta.
➡ Z Krakowa dojazd zajmuje około 60 – 70 min, w zależności z której części miasta.

Gdzie zaparkować przy parku Piaskówka w Tarnowie?

Przy parku Piaskówka znajdują się dwa parkingi. Do pierwszego dojazd jest od ulicy piaskowej. Do drugiego dojeżdża się ulicą Kasprowicza.

Czy w parku Piaskówka w Tarnowie znajdują się toalety?

Na terenie parku Piaskówka do dyspozycji są toalety typu Toi-Toi oraz w niedalekiej przyszłości zostanie uruchomiona toaleta kontenerowa. Więcej informacji tutaj: https://www.tarnow.pl/ Toaleta jest już czynna. Jest otwarta od godziny 6 do 22. Skorzystanie kosztuje 1 zł.

Podsumowanie

Park Piaskówka to doskonały przykład na to, jak ważne są inwestycje w przestrzenie publiczne, które pozwalają ludziom na korzystanie z uroków życia na wolnym powietrzu.

Film:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *