Sprawdzenie ważności winiety Węgry poradnik
Poradniki

Jak sprawdzić ważność winiety Węgry? – poradnik

Węgierskie autostrady i drogi szybkiego ruchu wymagają posiadania ważnej winiety drogowej. Często jednak zdarza się, że nie jesteśmy pewni, czy nasza winieta jest wciąż ważna. Na szczęście istnieje sposób, by to sprawdzić w łatwy i szybki sposób. Dla osób, które nie robiły tego wcześniej przygotowaliśmy przejrzysty poradnik.

Sprawdzenie ważności winiety jest niezwykle proste i warto to zrobić, by uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas podróży. Dlatego warto zapoznać się z tym poradnikiem i skorzystać z usług NTPS – National Toll Payment Services.

Gdzie znajdę kompleksowe informacje na temat e-winiety obowiązującej na Węgrzech?

Jeżeli szukasz informacji o węgierskich winietach to zapraszamy do zapoznania z naszym poradnikiem: Winiety – Węgry 2023 – Poradnik, a jeżeli nie wiesz jak dokonać zakupu zapraszamy do zapoznania z instrukcją krok po kroku przygotowaną przez nas: Zakup winiety elektronicznej Węgry – instrukcja

Co jest potrzebne aby sprawdzić ważność e-winiety?

Do sprawdzenia ważności e-winiet nie musimy się rejestrować. Wystarczy zaakceptować pliki cookies na stronie internetowej NTPS i wybrać kod kraju oraz numer rejestracyjny pojazdu.

Co zawiera wynik wygenerowany z systemu?

Wynik zapytania dotyczy ważności winiety w momencie wysłania zapytania. Zawiera on rodzaj e-winiety, okres ważności oraz to, czy jest to e-wineta krajowa lub regionalna. Uwaga: Zapytanie nie zwraca e-winet zakupionych, ale jeszcze nie ważnych (tj. jeśli okres ważności zaczyna się później).

Czy otrzymany wynik jest wiarygodny?

Wyniki są generowane w oparciu o własną bazę danych sprzedaży NTPS, która zawiera oficjalne i kompleksowe informacje o zakupach winiet na węgierskich autostradach. Dlatego wynik zapytania jest niezależny od sposobu zakupu winiety, czyli nie ma znaczenia, czy winieta została zakupiona za pośrednictwem strony internetowej NTPS, jej sprzedawców, takich jak stacje paliw. NTPS czyli National Toll Payment Services jest podmiotem odpowiedzialnym za sprzedaż i kontrolę winiet/e-winiet obowiązujących na terenie Węgier.

Instrukcja jak sprawdzić ważność winiety?

Sprawdzenie ważności winiety jest możliwe na stronie: https://nemzetiutdij.hu/en/e-vignette/sticker-query. Po kliknięciu w link, powinna ukazać nam się poniższa strona:

Aby sprawdzić ważność winiety, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, wybrać kraj rejestracji i kliknąć klawisz „Query e-vignettes” pod formularzem. Strona z wpisanymi danymi powinna wyglądać następująco.

Jak wygląda informacja o braku winiety?

W przypadku negatywnej weryfikacji wyświetli się następująca informacja o braku winiety. Należy pamiętać, że system nie weryfikuje winiet które dopiero mają się rozpocząć w przyszłości.

Jak wygląda pozytywna informacja o posiadaniu winiety?

Po pozytywnej weryfikacji zostanie wygenerowana informacja o podobnej treści zawierająca informacje o rodzaju winiety, oraz okresie obowiązywania zgodna z poniższym przykładowym wycinkiem z ekranu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *