Jak zakupić e-bilet autostradowy – krok po kroku – e-TOLL PL BILET


Od 1 grudnia 2021 roku zostaną zlikwidowane bramki na autostradzie A2 na odcinku Konin – Stryków oraz autostradzie A4 odcinek Wrocław – Sośnica. Przejazd tymi odcinkami będzie możliwy tylko po wykupieniu biletu autostradowego w punkcie stacjonarnym np.: stacji benzynowej; e-biletu kupionego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET lub zupełnie zdalnie przy wykorzystaniu aplikacji e-TOLL.

Niestety założenie konta i korzystanie z aplikacji e-TOLL, która służy do automatycznego pobierania opłaty za przejazd płatnymi odcinaki autostrady jest skomplikowane, zajmuje dużo czasu oraz może nastręczyć problemów. Dodatkowo przy korzystaniu z aplikacji e-TOLL musimy wyrazić zgodę na udostępnianie naszej lokalizacji.

Według mnie najwygodniejszym sposobem zakupu dla osób okazjonalnie korzystających z autostrady będzie zakup jednorazowego e-biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET. Jak zrobić to szybko i sprawnie dowiecie się z tego artykułu.

Spis treści:

Co to jest aplikacja e-TOLL PL BILET?

Jest to uproszczona wersja aplikacji e-TOLL stworzona do kupienia jednorazowego biletu na przejazd płatnym odcinkiem autostrady. Zakup biletu możemy dokonać na 2 miesiące przed przejazdem. E-bilet zakupiony w aplikacji ważny jest 48h od daty wybranej w aplikacji.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Jaka jest funkcjonalność aplikacji e-TOLL PL BILET?

Przy pomocy aplikacji możemy:

 • zakupić e-biletu autostradowy, a tym samym opłatę za przejazd odcinkami państwowych autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica)
 • wygenerować potwierdzenie zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF
 • przeglądnąć historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych
 • dokonać zwrotu niewykorzystanego e-biletu autostradowego (Instrukcja jak to zrobić dostępna jest pod linkiem: Zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego – krok po kroku – e-TOLL PL BILET)

Do kogo skierowana jest aplikacja e-TOLL PL BILET?

Z aplikacji będą mogli korzystać kierowcy motocykli, pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jakie dane są potrzebne przy zakupie e-biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest bardzo uproszczona i do zakupu e-biletu autostradowego potrzebujemy podać jedynie:

 • numer rejestracyjny pojazdu
 • określić rodzaj pojazdu: samochód osobowy*, motocykl
 • wybrać kraj rejestracji pojazdu
 • wybrać autostradę, którą planuje się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław – Sośnica);
 • podać szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży).

*samochody osobowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

Skąd można pobrać aplikację e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

Jakie wymagania ma aplikacja e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest obsługiwana przez urządzenia z systemem Android wersji nie niższej niż 6.0 oraz urządzenia z systemem IOS w wersji nie niższej niż 14. Aby aplikacja działała poprawnie, urządzenie mobilne, na którym jest zainstalowana musi dysponować przynajmniej 200 MB wolnej pamięci oraz musi umożliwiać nawiązanie połączenia z siecią Internet.

Jak długo ważny jest e-bilet autostradowy?

E-bilet autostradowy ważny jest 48 godzin od daty wybranej w aplikacji podczas zakupu. Data do kiedy będzie ważny bilet widnieje podczas zakupu w aplikacji.

Instrukcja zakupu krok po kroku biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET

Aby dokonać zakupu e-biletu należy:

 1. Pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store aplikację e-TOLL PL BILET oraz ją zainstalować.

2. Uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin i politykę prywatności.

3. Następnie należy przejść już do właściwej procedury zakupu jednorazowego e-biletu autostradowego. W celu dokonania zakupu klikamy klawisz: Kup e-bilet autostradowy. Po kliknięciu ukaże się nam następujący widok:

4. Po wybraniu autostrady A2 lub A4, która będziemy się poruszać zostaniemy skierowani do zakładki w której do uzupełnienia będą dane pojazdu zgodnie z poniższymi zdjęciami:

5. Po uzupełnieniu danych pojazdu kolejny krok to uzupełnienie danych na temat odcinka, który chcemy pokonać oraz podania daty planowanego przejazdu. W oknie aplikacji zostanie od razu podana cena za przejazd. Po uzupełnieniu danych związanych z planowaną trasą klikamy klawisz: Podsumowanie.

6. Następnie aplikacja wyświetli nam podsumowanie z danymi e-biletu autostradowego, który planujemy kupić. Sprawdźmy jeszcze raz wpisane dane aby uniknąć ewentualnej pomyłki. Kolejny krok to już dokonanie płatności przy pomocy karty płatniczej. Podsumowanie widoczne jest poniżej:

7. Płatności dokonujemy na kolejnej stronie. Operatorem płatności jest firma TECS. Dla swojej wygody istnieje możliwość zapisania karty do przyszłego wykorzystania. My skorzystaliśmy przy płatności z karty wirtualnej Revolut, gdyż nie miałem za pierwszym razem zaufania do tej aplikacji. Strona na której dokonujemy płatności wygląda następująco:

8. Po poprawnym dokonaniu płatności ukaże się nam następujący komunikat.

9. Teraz pozostało już nam wyświetlić szczegóły zakupionego e-biletu autostradowego ewentualnie wygenerować PDF i go wydrukować przesłać, jeżeli kupowaliśmy bilet autostradowy dla innej osoby, która nie będzie miała ze sobą naszego telefonu. Bilet autostradowy wygląda następująco. Po lewej wersja z aplikacji po prawej wersja w PDF.

Podsumowanie

Bilet został już zakupiony. Cała procedura naprawdę jest prosta i zajmuje chwilkę. Nieoceniona jest wygoda zakupu z domu lub z drogi bez konieczności szukania punktu sprzedaży oraz instalacji szpiegujących aplikacji. Pozostaje nam życzyć szerokiej drogi.

Źródło: https://etoll.gov.pl/lekkie/aplikacja-e-toll-pl-bilet/o-aplikacji-e-toll-pl-bilet/, https://drogi.gddkia.gov.pl/informacje-drogowe/oplaty/oplaty-za-autostrady

Komentarze

Komentarze do wpisu

4 komentarze

 1. Żadnego kodu kreskowego/qr na bilecie? Czyli w razie kontroli pracownik KAS będzie przepisywał ten długi numer? Teoretycznie prosta kontrola będzie co najmniej pół godziny.

 2. własnie dokonalem platnosci po przejezdzie
  (trzeba wprowadzić cofnietą godzinę wjazdu)
  wszystko poszło ok wg powyzszej instrukcji
  bardzo przydatna strona
  z autostrad korzystam rzadko, platnosc za kazdy przejazd przed jest w porzadku

 3. Bilety również można kupić przez mPay. Ogólnie aplikacja jest bardzo rozbudowana i pozwala na szybki i bardzo sprawny zakup co jest jednak dużym ułatwieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *