Jak zakupić e-bilet autostradowy – krok po kroku – e-TOLL PL BILET

Od 1 grudnia 2021 roku zostaną zlikwidowane bramki na autostradzie A2 na odcinku Konin – Stryków oraz autostradzie A4 odcinek Wrocław – Sośnica. Przejazd tymi odcinkami będzie możliwy tylko po wykupieniu biletu autostradowego w punkcie stacjonarnym np.: stacji benzynowej; e-biletu kupionego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET lub zupełnie zdalnie przy wykorzystaniu aplikacji e-TOLL.

Niestety założenie konta i korzystanie z aplikacji e-TOLL, która służy do automatycznego pobierania opłaty za przejazd płatnymi odcinaki autostrady jest skomplikowane, zajmuje dużo czasu oraz może nastręczyć problemów. Dodatkowo przy korzystaniu z aplikacji e-TOLL musimy wyrazić zgodę na udostępnianie naszej lokalizacji.

Według mnie najwygodniejszym sposobem zakupu dla osób okazjonalnie korzystających z autostrady będzie zakup jednorazowego e-biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET. Jak zrobić to szybko i sprawnie dowiecie się z tego artykułu.

Spis treści:

Co to jest aplikacja e-TOLL PL BILET?

Jest to uproszczona wersja aplikacji e-TOLL stworzona do kupienia jednorazowego biletu na przejazd płatnym odcinkiem autostrady. Zakup biletu możemy dokonać na 2 miesiące przed przejazdem. E-bilet zakupiony w aplikacji ważny jest 48h od daty wybranej w aplikacji.

Korzystanie z aplikacji jest bezpłatne.

Jaka jest funkcjonalność aplikacji e-TOLL PL BILET?

Przy pomocy aplikacji możemy:

 • zakupić e-biletu autostradowy, a tym samym opłatę za przejazd odcinkami państwowych autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica)
 • wygenerować potwierdzenie zakupu e-biletu autostradowego w formie pliku PDF
 • przeglądnąć historię wszystkich zakupionych e-biletów autostradowych
 • dokonać zwrotu niewykorzystanego e-biletu autostradowego (Instrukcja jak to zrobić dostępna jest pod linkiem: Zwrot niewykorzystanego e-biletu autostradowego – krok po kroku – e-TOLL PL BILET)

Do kogo skierowana jest aplikacja e-TOLL PL BILET?

Z aplikacji będą mogli korzystać kierowcy motocykli, pojazdów samochodowych i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Jakie dane są potrzebne przy zakupie e-biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest bardzo uproszczona i do zakupu e-biletu autostradowego potrzebujemy podać jedynie:

 • numer rejestracyjny pojazdu
 • określić rodzaj pojazdu: samochód osobowy*, motocykl
 • wybrać kraj rejestracji pojazdu
 • wybrać autostradę, którą planuje się poruszać (A2 Konin-Stryków lub A4 Wrocław – Sośnica);
 • podać szczegóły trasy przejazdu (wjazd – punkt początkowy i wyjazd – punkt końcowy trasy, datę i godzinę planowanej podróży).

*samochody osobowe i zespoły pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony

Skąd można pobrać aplikację e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play oraz App Store.

Jakie wymagania ma aplikacja e-TOLL PL BILET?

Aplikacja jest obsługiwana przez urządzenia z systemem Android wersji nie niższej niż 6.0 oraz urządzenia z systemem IOS w wersji nie niższej niż 14. Aby aplikacja działała poprawnie, urządzenie mobilne, na którym jest zainstalowana musi dysponować przynajmniej 200 MB wolnej pamięci oraz musi umożliwiać nawiązanie połączenia z siecią Internet.

Jak długo ważny jest e-bilet autostradowy?

E-bilet autostradowy ważny jest 48 godzin od daty wybranej w aplikacji podczas zakupu. Data do kiedy będzie ważny bilet widnieje podczas zakupu w aplikacji.

Instrukcja zakupu krok po kroku biletu autostradowego przy pomocy aplikacji e-TOLL PL BILET

Aby dokonać zakupu e-biletu należy:

 1. Pobrać ze sklepu Google Play oraz App Store aplikację e-TOLL PL BILET oraz ją zainstalować.

2. Uruchomić aplikację i zaakceptować regulamin i politykę prywatności.

3. Następnie należy przejść już do właściwej procedury zakupu jednorazowego e-biletu autostradowego. W celu dokonania zakupu klikamy klawisz: Kup e-bilet autostradowy. Po kliknięciu ukaże się nam następujący widok:

4. Po wybraniu autostrady A2 lub A4, która będziemy się poruszać zostaniemy skierowani do zakładki w której do uzupełnienia będą dane pojazdu zgodnie z poniższymi zdjęciami:

5. Po uzupełnieniu danych pojazdu kolejny krok to uzupełnienie danych na temat odcinka, który chcemy pokonać oraz podania daty planowanego przejazdu. W oknie aplikacji zostanie od razu podana cena za przejazd. Po uzupełnieniu danych związanych z planowaną trasą klikamy klawisz: Podsumowanie.

6. Następnie aplikacja wyświetli nam podsumowanie z danymi e-biletu autostradowego, który planujemy kupić. Sprawdźmy jeszcze raz wpisane dane aby uniknąć ewentualnej pomyłki. Kolejny krok to już dokonanie płatności przy pomocy karty płatniczej. Podsumowanie widoczne jest poniżej:

7. Płatności dokonujemy na kolejnej stronie. Operatorem płatności jest firma TECS. Dla swojej wygody istnieje możliwość zapisania karty do przyszłego wykorzystania. My skorzystaliśmy przy płatności z karty wirtualnej Revolut, gdyż nie miałem za pierwszym razem zaufania do tej aplikacji. Strona na której dokonujemy płatności wygląda następująco:

8. Po poprawnym dokonaniu płatności ukaże się nam następujący komunikat.

9. Teraz pozostało już nam wyświetlić szczegóły zakupionego e-biletu autostradowego ewentualnie wygenerować PDF i go wydrukować przesłać, jeżeli kupowaliśmy bilet autostradowy dla innej osoby, która nie będzie miała ze sobą naszego telefonu. Bilet autostradowy wygląda następująco. Po lewej wersja z aplikacji po prawej wersja w PDF.

Podsumowanie

Bilet został już zakupiony. Cała procedura naprawdę jest prosta i zajmuje chwilkę. Nieoceniona jest wygoda zakupu z domu lub z drogi bez konieczności szukania punktu sprzedaży oraz instalacji szpiegujących aplikacji. Pozostaje nam życzyć szerokiej drogi.

Źródło: https://etoll.gov.pl/lekkie/aplikacja-e-toll-pl-bilet/o-aplikacji-e-toll-pl-bilet/, https://drogi.gddkia.gov.pl/informacje-drogowe/oplaty/oplaty-za-autostrady

Rekomendowane artykuły

4 komentarze

 1. Żadnego kodu kreskowego/qr na bilecie? Czyli w razie kontroli pracownik KAS będzie przepisywał ten długi numer? Teoretycznie prosta kontrola będzie co najmniej pół godziny.

 2. A kiedy będzie dostępna płatność Blik, PayPal itp.?

 3. własnie dokonalem platnosci po przejezdzie
  (trzeba wprowadzić cofnietą godzinę wjazdu)
  wszystko poszło ok wg powyzszej instrukcji
  bardzo przydatna strona
  z autostrad korzystam rzadko, platnosc za kazdy przejazd przed jest w porzadku

 4. Bilety również można kupić przez mPay. Ogólnie aplikacja jest bardzo rozbudowana i pozwala na szybki i bardzo sprawny zakup co jest jednak dużym ułatwieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *