Jedyna w Europie żeliwna wieża widokowa na Löbauer Berg – Niemcy – blisko granicy z Polską

Ta unikatowa wykonana z żeliwa wieża widokowa znajduje się niedaleko miejscowości Löbauer na górze w odległości około 30 km od granicy z Polską. Wieża króla Fryderyka Augusta II znajdująca się na Löbauer Berg, jest jedyną zachowaną żeliwną wieżą widokową w Europie i prawdopodobnie najstarszą żeliwną wieżą na świecie.

Wieża, nazwana na cześć saksońskiego króla Fryderyka Augusta II, jest obecnie zabytkiem technicznym i popularnym celem wycieczek.

Wieża została zbudowana w 1854 roku z żeliwa, ma 28 metrów wysokości i cztery metry średnicy, ma ośmiokątny kształt i zawiera trzy zewnętrzne galerie widokowe na wysokości 12, 18 i 24 metrów. Wewnętrzne spiralne schody mają 119 stopni. Całkowita wysokość wieży widokowej wynosi 28 metrów. Z wieży można oglądać na góry Zittau i podziwiać krajobraz Górnych Łużyc.

Wieża zbudowana jest w jednym z historycznych neostylów XIX wieku. Jego ornamentyka inspirowana jest modelami gotyckimi i bizantyjskimi. Wieżę wybudował Friedrich August Bretschneider piekarz z Löbau. Budowa rozpoczęła się 18 maja 1854 roku, kiedy to kolumny nośne zakotwiczono na głębokość ośmiu metrów w skale, a 80 m3 drewna wykorzystano do wzniesienia ośmiokątnego rusztowania. Poszczególne części żeliwne były odlewane w hucie Bernsdorf.  Król Fryderyk August Saksonia wyraził zgodę na umieszczenie na wieży jego imienia i herbu Saksonii. Pomimo trudnych warunków, instalacja zajęła tylko dwa i pół miesiąca. Wieża została przekazana do użytku publicznego 9 września 1854 roku. Koszty budowy wyniosły 25 000 talarów.

W 1994 roku wieża została zdemontowana, poszczególne jej części zostały gruntownie odnowione, a następnie wieża została odbudowana.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Pod wieże można dojechać samochodem lub dojść pieszo z miasteczka Löbauer kilkoma szlakami.

Pod samą wieżą znajduje się parking dla osób niepełnosprawnych i na kilka aut. Większy parking znajduje się w odległości około 500 m od wieży. Z tego parkingu po schodach można dostać się w okolice wieży.

Parking:

Bilet upoważniający do wejścia na wieżę kosztuje 2 EUR. Można go kupić w automacie przed wejściem.

 

Godziny otwarcia wieży:

Maj – Wrzesień
Poniedziałek Piątek 9-20 ; Sobota- Niedziela 9-22

Październik-Kwiecień
Poniedziałek Piątek 10-18 ; Sobota- Niedziela 10-20

Na górze znajduje się książka pamiątkowa. Do której można się wpisać.

GALERIA ZE ZDJĘCIAMI

Wieża szczegóły:

Widok z góry:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ

Rekomendowane artykuły

2 komentarze

  1. Piękna ta wieża i piękny widok. Też jestem z okolicy i pewnie niedługo się tam wdrapie. Byliście już w Bastei?

    1. Ja byłem ,cudo .Potrzebne informacje ?
      Andrzej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *