Las Grąbliński – miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski – informacje praktyczne

Las położony w miejscowości Grąblin przy drodze z Konina do Lichenia to miejsce objawień Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. W latach od 1850-1852 w tym lesie kilkukrotnie ukazywała się Matka Boża pasterzowi Mikołajowi Sikatce. Las oddalony jest o 2 km od Sanktuarium w Licheniu.

dav

Las grąbliński jest doskonałym miejscem modlitwy, ale nie tylko. Obdarowuje ciszą, szumem drzew, śpiewem ptaków. Można w nim, w otoczeniu zieleni, rozmyślać w ciszy, ale także obserwować przyrodę i zwyczajnie odpocząć.

Las zajmuję powierzchnię kilku hektarów na której znajdują się miejsca kolejnych objawień połączone alejkami oraz stacje drogi krzyżowej powstałe w 1995 roku. Las został ogrodzony kamiennym murem. Zadbano również o zwierzęta zamieszkujące na jego terenie budując sadzawki oraz umieszczając na drzewach liczne budki dla ptaków.

sdr

Będąc w Licheniu nie wolno zapominać o odwiedzeniu miejsca objawień. Które znajduje się w bliskiej odległości od Bazyliki. Jest to miejsce w którym można bez zbędnych bodźców zewnętrznych oddać się modlitwie ale również wypocząć.

Informacje praktyczne:

Przy lesie znajduje się duży parking dla samochodów oraz  dom pielgrzyma Nazaret. Przy parkingu jest również WC. Parking jest bezpłatny.

Przejście do lasu z parkingu możliwe jest za pomocą kładki pieszej nad drogą.

Las otwarty jest w godzinach od 6 do 22:00. W okresie zimowym możliwe są również krótsze godziny otwarcia.

Dla pielgrzymów dostępna są 3 szlaki:

  • Szlak pątników – jego przejście zajmuje ok 15 min.
  • Szlak objawień – jego przejście zajmuje ok 45 min. Udając się w drogę szlakiem objawień odwiedzimy wszystkie lokalizacje gdzie miały miejsce objawienia.
  • Droga krzyżowa z 15 stacjami
  • Dróżki różańcowe powstały w 2012 roku.
Po kliknięciu plan powiększy się

Uroczystości obchodzone w lesie Grąbińskim:

4 lutego – Siostry anuncjatki świętują dzień swojej założycielki i patronki – św. Joanny de Valois, zwanej Joanną Francuską. Msza św. o godz. 18.00.
1 maja – Rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej Mikołajowi Sikatce w lesie grąblińskim. Tradycyjnie o godzinie 12.00 odprawiana jest Msza św.przy Kaplicy Sosny. Rozpoczęcie sezonu pielgrzymkowego.
10 lipca – Odpust w kościele Matki Bożej Dziesięciu Cnót Ewangelicznych w lesie grąblińskim. Masz św. o godz. 18.00.
15 sierpnia – Odpust Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Tego dnia o godzinie 8.30 odprawiana jest Msza św.- tradycyjnie – przy Kaplicy Sosny.
Pierwsza niedziela po 15 sierpnia – O godz. 15.00 wyrusza z kościoła św. Doroty uroczysta procesja do lasu grąblińskiego. Po przybyciu do Kaplicy Sosny, pielgrzymi uczestniczą w Eucharystii. Po zakończeniu Mszy św. udzielane jest specjalne błogosławieństwo dla dzieci.

Należy pamiętać aby w lesie Grąblińskim zachowywać się w sposób odpowiedni i stosowny!

Mapka z lokalizacją:

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *