Dla dzieci,  Muzea,  Polska,  Wielkopolskie

Parowozownia Wolsztyn – Unikat w skali Europy – informacje praktyczne

Parowozownia w Wolsztynie to jedyne miejsce w Europie i na świecie w którym od 1907 roku do teraz z małymi przerwami odbywa się przygotowywanie do prowadzenia regularnych pociągów pasażerskich lokomotyw parowych. Tylko w Wolsztynie można codziennie zobaczyć buchający parą parowóz. Obiekt który w dzisiejszych czasach prowadzi ruch planowych pociągów pod parą jest żywym dziedzictwem kultury kolejowej i miejscem gdzie dotychczasowy dorobek ma szansę na zachowanie dla przyszłych pokoleń.

Budowa parowozowni została ukończona w 1907 roku. W odpowiedzi na zwiększające się zapotrzebowanie na zaplecze dla parowozów prowadzących pociągi w okolicy Wolsztyna. Stacja w Wolsztynie od momentu wybudowania w 1985 roku  stała się z czasem stacją węzłową łączącą linie w pięciu kierunkach.

Jest to obiekt czynny i nie został utworzony specjalnie na potrzeby prezentacji parowozów i ich zaplecza, ale czynna od ponad 110 lat prawdziwa parowozownia. 

Aktualnie właścicielem parowozowni jest PKP Cargo S.A., a obiekt jest instytucją kultury Województwa Wielkopolskiego utworzoną przez Województwo Wielkopolskie, Gminę Wolsztyn, Powiat Wolsztyński oraz PKP Cargo S.A.

Niestety trafiliśmy do parowozowni już poza godzinami otwarcia dla zwiedzających, ale dzięki uprzejmości dyspozytora który sprzedał nam jeszcze bilety mogliśmy zobaczyć kilka eksponatów.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Godziny otwarcia:
Teren parowozowni – Poniedziałek – niedziela  7:00 – 15:00
Sala muzealna – Poniedziałek – piątek  7:00 – 14:45

Szczególnie warto odwiedzić parowozownię gdy zjeżdża do niej parowóz, który właśnie zakończył pracę przy prowadzeniu pociągów. Aktualny rozkład jazdy pod linkiem: https://www.parowozowniawolsztyn.pl/pociagi-rozkladowe/ Po około 5-10 minutach od wjazdu pociągu na stację w Wolsztynie, parowóz zjeżdża do parowozowni.

Na zwiedzanie radzimy zarezerwować ok 1h.

Cena biletów: (płatność tylko gotówką)
10 zł – bilet normalny
8 zł – bilet ulgowy: emeryci, renciści, studenci i młodzież powyżej 16 roku życia
4 zł – bilet ulgowy: uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów
Dzieci do 6 roku życia – wstęp bezpłatny

Grupy zorganizowane mogą liczyć na przewodnika pod warunkiem, że zarezerwują go wcześniej.

Na terenie parowozowni znajduje się bezpłatny parking dla samochodów osobowych. 

Poniżej zamieszczamy linki do ulotek które przybliżą historię parowozowni oraz pomogą w samodzielnym zwiedzaniu:
Ulotka – przewodnik do pobrania pod linkiem.
Ulotka z informacjami praktycznymi pod linkiem.

Na przeciwko parowozowni przy budynku nastawni znajduje się kilka parowozów w różnym stanie które też można oglądnąć i nawet zaglądnąć do środka. Na własną odpowiedzialność.

GALERIA ZDJĘĆ:

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *