Noc Muzeów Wieliczka – 2019 – kiedy jest, program, atrakcje,

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka zaprasza na Noc Muzeów 2019, która będzie miała miejsce 17 maja 2019 w godz. 19.00-24.00 w Zamku Żupnym i Muzeum w kopalni soli w Wieliczce. Wydarzenie jest realizowane wspólnie z muzeami krakowskimi.

W ramach atrakcji przewidziane zostały:

Pokazy rycerskich konkurencji oraz scen z życia codziennego w średniowieczu, cenne i zachwycające naczynia ze zbioru Czartoryskich i kolekcja solniczek, koncert utworów Moniuszki, rodzinne zajęcia oraz zwiedzanie Trasy Muzeum w kopalni – oto jedne z atrakcji jakie przygotowało Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka na Noc Muzeów w dniu 17 maja 2019, godz. 19.00-24.00.

Dziedziniec Zamku Żupnego, średniowiecznej i najstarszej budowli w Wieliczce, będzie tętnił życiem za sprawą Konfraterni Rycerskiej z Krakowa, która przedstawi pokazy z codziennego życia średniowiecznych rycerzy oraz zademonstruje walki rycerskie, a także Turniej Róż. Ciekawie i interaktywnie zapowiadają się też Rycerskie konkurencje dla każdego (godz. 21.00), intrygująco – Walka przy czarach ognia (godz. 22.00), a z dreszczykiem emocji – machiny szermiercze i stanowisko kata.

W roku poświęconym polskiemu kompozytorowi Stanisławowi Moniuszce będzie można wysłuchać jego utworów na koncercie Wokół Moniuszki w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych w Wieliczce (godz. 20.00).
Pasjonatów i kolekcjonerów pięknych przedmiotów ucieszą na pewno wystawy: Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich i Solniczki – małe arcydzieła sztuki. W tej drugiej – najnowszym eksponatem jest barokowy, srebrny zestaw podróżny z solniczką, która była uważana za absolutnie niezbędną w podróży.

W czasie Nocy Muzeów będzie można zwiedzać również Trasę Muzeum w kopalni soli z wystawą czasową „Pamięć morza”, prezentującą poplenerowe prace studentów kierunków artystycznych krakowskich uczelni: Akademii Sztuk Pięknych, Politechniki Krakowskiej i Uniwersytetu Pedagogicznego.

Ilość miejsc do zwiedzania Muzeum w kopalni jest ograniczona. Rezerwacja 14 maja od godz. 8.00 telefonicznie: 12 278 58 49 do wyczerpania miejsc. Informacja o braku miejsc pojawi się na stronie: www.muzeum.wieliczka.pl . Odbiór wejściówek i zbiórka grup w Zamku Żupnym, ul. Zamkowa 8.

Wstęp na Noc Muzeum w tym roku wynosi 1 zł.

Program:
ZAMEK ŻUPNY 19.00-24.00

– Piękno stołu. Zastawy z kolekcji Czartoryskich 19.00
wystawa czasowa –oprowadzanie kuratorskie
– Wokół Moniuszki 20.00
koncert w wykonaniu uczniów i nauczycieli z Zespołu Szkół Muzycznych z Wieliczki
– Na straży wielickiego zamku 19.00–22.30
Pokazy na dziedzińcu zamkowym w wykonaniu Konfraterni Rycerskiej z Krakowa: walki rycerskie, życie codzienne średniowiecznych rycerzy, Turniej Róż
Rycerskie konkurencje dla każdego 21.00
Walka przy czarach ognia 22.00
– Zajęcia edukacyjne dla rodzin 19.00 –22.00
– Zabawa loteryjna 22.30

TRASA MUZEUM W KOPALNI SOLI
WYSTAWY stałe oraz czasowa „ Pamięć morza” – tylko z wejściówkami

Dojazd do Wieliczki: Koleje Małopolskie, MPK 204, 244, 304, nocny 904.

Źródło: Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka https://muzeum.wieliczka.pl/noc-muzeow-2019/

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *