Betlejem (heb. בית לחם, Bêṯ Leḥem, arab. بيت لحم) uważane jest za perłę Zachodniego Brzegu Jordanu i całej Palestyny. Miasto jest w końcu miejscem narodzin Jezusa Chrystusa i najważniejszym punktem kultury w całej Palestynie.
Jak dostać się z Jerozolimy do Betlejem?
Do miasta Betlejem dotarliśmy z Jerozolimy chyba w najtańszy możliwy sposób. Skorzystaliśmy z transportu publicznego – arabskiego autobusu, jadącego ze wschodniej Jerozolimy z HaNevi’im Terminal, znajdującego się przy ulicy Sultan Suleiman St., nieopodal Damascus Gate (Brama Damasceńska) do Betlejem przez okoliczne miejscowości. Koszt takiej podróży w jedną stronę wyniósł nas nieco ponad 5 ILS (5 szekli izraelskich to ok. 5 zł), a także 6.80 ILS (w zależności czy ulgowy czy też nie).

Wybierając ten środek transportu, jadąc z Jerozolimy do Betlejem, należy być przygotowanym, że podczas przejeżdżania przez check-point, pasażerowie zostaną poproszeni o pokazanie dokumentów (w naszym przypadku izraelska wiza wydana na lotnisku + paszport).
Nieco o historii Betlejem
Już w starożytności Betlejem stało się ważnym miejscem kultu chrześcijańskiego. Co ciekawe, nazwa miejscowości pada już w biblijnej Księdze Rodzaju. To właśnie z Betlejem pochodzić mieli Elimelek i Noemi.

Po narodzinach Jezusa Chrystusa w Betlejem wymordowano wszystkich chłopców poniżej drugiego roku życia. Ludobójczy pomysł był inicjatywą samego króla Heroda.
Zabytki Betlejem
Pierwszym kościołem chrześcijańskim, jaki wybudowano na terenie miasta jest Bazylika Narodzenia Pańskiego (Church of Nativity), powstała na rozkaz cesarza Konstantyna Wielkiego. Wczesnochrześcijańska świątynia do dziś otwarta jest dla zwiedzających i pielgrzymów. Pod bazyliką znajdują się legendarna Grota Narodzenia.

Obecnie pieczę nad kontrolą Groty Narodzenia sprawuje grecka prawosławna cerkiew i Kościół rzymskokatolicki.
Innym ważnym dla chrześcijaństwa zabytkiem jest Grota Mleczna (Milk Grotto Church); półnaturalna i półsztuczna grota stanowi kościół klasztorny zakonu franciszkanów i znane sanktuarium maryjne. Co ciekawe, w Grocie Mlecznej od kwietnia 2009 roku mieści się wierna kopia figury Matki Bożej z Ludźmierza. Nie brakuje również innych polskich wątków.
Wewnątrz kaplicy adoracyjnej pielgrzymi ujrzeć mogą piękny ołtarz Tryptyk Jerozolimskimi przygotowany przez naszego rodaka Mariusza Drapikowskiego.
Kolejnym miejscem, które każdy turysta po prostu musi zobaczyć jest rzymskokatolicki kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Kościół ten sąsiaduje z Bazyliką Narodzenia Pańskiego, jest jednak od niej dużo młodszy, wybudowano go bowiem dopiero w 1888 roku, kiedy Palestyna znajdowała się pod panowaniem Imperium Osmańskiego.
Świątynia wzniesiona została na miejscu poprzedniej, starszej świątyni prowadzonej przez miejscowy zakon franciszkanów.
Podsumowanie
Betlejem jest niezwykle ciekawym punktem na mapie turystyki religijnej, ale i nie tylko. Bez wątpienia w mieście jest co zwiedzać, a opisane przez nas miejsca to niewielka część tego, co można zobaczyć w mieście.

Obecne Betlejem to również, a może przede wszystkim, arabska kultura i dzielnice, obok których nie sposób przejść obojętnie. Zapuszczając się w zatłoczone targowiska czy wchodząc do jednej z wielu restauracji, oferujących przepyszne falafele i inne dania kuchni bliskiego wschodu, możemy doświadczyć coś zupełnie innego niż w europejskich miastach. Dla wielu może to być szokiem, dla innych niesamowitym przeżyciem.
Piękne miasto i okolice, na pewno będzie moim celem za rok lub za dwa! Pozdro
Ciekawa relacja 🙂
Chciałabym tam pojechać
Ten wpis blogowy doskonale przedstawia piękno i znaczenie Betlejem jako perły Zachodniego Brzegu Jordanu oraz kulturowego serca Palestyny. Zapisuje sobie na listę miejsc do zwiedzenia 🙂 Pozdrawiam!