Polska,  Śląskie,  Zamki i pałace

Ogrodzieniec – zamek i najbliższe okolice

Jakimi atrakcjami może nas oczarować Ogrodzieniec? Dla wielu turystów główną atrakcją w tej miejscowości są potężne ruiny zamku – największej warowni, jaka powstała na Szlaku Orlich Gniazd. Warto jednak pamiętać, że ciekawych obiektów, które warto zobaczyć w trakcie wycieczki po tej miejscowości, jest znacznie więcej. Jakie atrakcje mogą tu urzec miłośników zabytków i pięknych widoków?

Ogrodzieniec leżący na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej jest jednym z najważniejszych punktów turystycznych na terenie województwa śląskiego. Jego ogromna popularność nikogo dziwić nie powinna, gdyż tutejsze atrakcje mają wyjątkowy charakter. Ta najważniejsza znana jest doskonale wszystkim miłośnikom zabytków, historii oraz ponurych legend. To ruiny zamku w Ogrodzieńcu!

Zamek Ogrodzieniec

Adres: Zamek Ogrodzieniec, Zamkowa, 42-440 Podzamcze
WWW: https://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Ruiny zamku Ogrodzieniec w Podzamczu stały się przecież jedną z najważniejszych punktów na Szlaku Orlich Gniazd. Wzniesiony na zboczach Góry Janowskiego zamek do dziś zachwyca swymi rozmiarami. Wzniesiony jako gotycka budowla obronna w połowie XIV wieku, w XVI stuleciu został przebudowany przez Seweryna Bonera. Dzięki tej przebudowie stał się jedną z najpiękniejszych renesansowych rezydencji w tej części kraju.

Zniszczenia, do których doszło w trakcie potopu szwedzkiego i fakt, iż od początku XIX wieku zamek ten stał opuszczony wszystko sprawiło, że jedna z najwspanialszych perełek dawnej architektury obronnej przemieniła się w potężną ruinę. Mimo to zamek Ogrodzieniec wciąż zachwyca, jest też jednym z obowiązkowych punktów programie każdej wycieczki po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskie.

Co jeszcze warto zobaczyć na terenie Ogrodzieńca?

Kto nie chce ograniczać się zwiedzenia zamku, ten może wybrać się na spacer na pobliską Górę Birów. Jest ona z jednej strony ważnym stanowiskiem archeologicznym, z drugiej – rewelacyjnym punktem widokowym.

Warto przy okazji zwiedzić znajdujące się na ten górze grodzisko, będące rekonstrukcją obronnej osady z czasów wczesnego średniowiecza. Dla tych, którzy planują rodzinne wycieczki po tej części województwa śląskiego, wielką atrakcją może się okazać AdrenaLinaPark, mieszący się tuż obok zamku.

A co z miłośnikami zabytków o charakterze sakralnych? Dla nich miejscem godnym polecenia będzie Sanktuarium Matki Boskiej Skałkowej, które znajduje się w pobliżu zamku, tuż przy drodze prowadzącej z Ogrodzieńca w stronę Pilicy. To wyjątkowe sanktuarium pod gołym niebem, które od początku XIX wieku jest ważnym miejscem kultu maryjnego. Inne atrakcje, którymi może się pochwalić Ogrodzieniec, również mogą zaskoczyć turystów.

Warto pamiętać o tutejszym parku miniatur kolei oraz o dawnym kamieniołomie. Warto wybrać się też do pobliskich Kiełkowic, które znane są z tak oryginalnej atrakcji, jaką jest ferma strusi afrykańskich.

Nasza galeria zdjęć:

Mapa:

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Jeden komentarz

  • ToTemat

    Bardzo mi się podoba ten Ogrodzieniec, piękne miejsce. Ale warto go zwiedzać tylko z samego rana, inaczej jest tam taka chmara turystów że guzik poczuje się to miejsce. Z rana prawie nikogo nie ma i można go przejść na spokojnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *