Łańcut (podkarpackie) i jego atrakcje – co zobaczyć i zwiedzić?

Na terenie tak pięknego miasta, jakim jest Łańcut, nudzić się nie można. Co warto zobaczyć podczas wycieczki po tym mieście? Oto przygotowane przez nas atrakcje, na które warto zwrócić szczególną uwagę odwiedzając to podkarpackie miasto.

Zapraszamy do naszego przewodnika po Łańcucie!

Artykuł powstał przy współudziale naszego czytelnika. Dziękujemy za wspólne rozwijanie bazy przewodników na Turysta.org!

Zamek w Łańcucie

Adres: Zamkowa 1, 37-100 Łańcut
WWW: https://www.zamek-lancut.pl/

Dla większości turystów Łańcut to przede wszystkim wspaniały zamek – piękna rezydencja, będąca jednym z najcenniejszych zabytków na terenie Podkarpacia. Wzniesiony w latach 1629-1641 z woli wojewody krakowskiego Stanisława Lubomirskiego, początkowo był budowlą o charakterze obronnym. W drugiej połowie XVIII wieku Izabela z Czartoryskich Lubomirska dokonała gruntownej przebudowy tego obiektu. Efekt? W Łańcucie powstał wspaniały zespół pałacowo-parkowy, będący dziś jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego.

Park w Łańcucie (Park Zamkowy) i storczykarnia

Adres: Zamkowa 1, 37-100 Łańcut

Kto w czasie wycieczki po terenie Podkarpacia odwiedzi zamek w Łańcucie, ten powinien poświęcić też nieco czasu na spacery po otaczającym tę budowlę zamku. Zajmujący powierzchnię 31 hektarów park łańcucki jest miejscem wyjątkowo atrakcyjnym – nie tylko dla miłośników przyrody. Staw, aleja buków czerwonolistnych oraz tulipanowce amerykańskie – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się spotkać w trakcie spacerów po tym parku. Warto też zwrócić uwagę na pawilony, które znajdują się na terenie parku. I w nich czeka na gości moc ciekawych eksponatów oraz wystaw, którym warto poświęcić swój czas.

Wycieczki po terenie łańcuckiej rezydencji to nie lada gratka dla każdego przyrodnika. Kto zajrzy do tutejszej storczykarni, ten szybko się o tym przekona. Na zwiedzających czeka tu ponad 1260 gatunków storczyków, a kolekcja ta uchodzi za największą i najcenniejszą kolekcję tego typu w całej Polsce.

Oranżeria łańcucka

Adres: Zamkowa 1, 37-100 Łańcut

Zwiedzenie oranżerii, która znajduje się na terenie zespołu parkowo-pałacowego w Łańcucie, może każdemu sprawić wiele radości. Klasycystyczna oranżeria, zbudowana w latach 1799-1802, przyciąga uwagę tak ciekawymi detalami architektonicznymi, jak piękny portyk joński, wsparty na czterech kolumnach.

Jakie atrakcje czekają w tym zabytkowym budynku? Wspaniały ogród zimowy, cieszący się wielką popularnością wśród miłośników egzotycznej roślinności.

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa Męczennika

Adres: Farna 20, 37-100 Łańcut
WWW: http://lancut.przemyska.pl/

Na terenie miasta, obok magnackiej rezydencji, zachowało się wiele innych cennych zabytków. Jednym z nich jest kościół parafialny, w którego wnętrzu można zobaczyć wiele ciekawych dziel sztuki. Na wyróżnienie zasługuje tu ołtarz główny z obrazem Wskrzeszenie Piotrowina z połowy XIX wieku, pięknie prezentuje się też ołtarz Matki Bożej Szkaplerznej, w którym umieszczony jest Cudowny Obraz Matki Bożej Szkaplerznej.

Stajnie cugowe i budynek Wozowni

Adres: 3 Maja 14A, 37-100 Łańcut

Kolejna ciekawostka, którą można zobaczyć w najbliższym otoczeniu zamku łańcuckiego, to stajnie cugowe. Są one ciekawym przykładem neobaroku francuskiego, a jednocześnie miejscem, w którym prezentowane są obecnie wyjątkowo cenne zabytki sztuki cerkiewnej. Ikony, stare księgi, cenne tkaniny – oto kolejna cenna kolekcja, którą może się pochwalić Łańcut.

Eklektyczny budynek wozowni to kolejna atrakcja, na którą w czasie wycieczki po Łańcucie warto zwrócić uwagę. Wzniesiony w 1902 roku, może się pochwalić ciekawą kolekcją pojazdów konnych. Stanowią one niezwykle ciekawą pamiątkę po rodzinie Potockich, są też kolejnym magnesem przyciągającym do Łańcuta turystów z całej Polski.

Synagoga w Łańcucie

Adres: plac Sobieskiego 16, 37-100 Łańcut

Na terenie miasta nie brak też cennych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej. Oprócz nekropolii można tu zobaczyć cenną perełkę dawnej architektury – barokową synagogę, której wnętrze może oczarować każdego. Zachowała się tu oryginalna bima, która zachwyca swa formą. We wnętrzu synagogi można też ujrzeć ciekawą kolekcję macew, pochodzących z okolicznych cmentarzy żydowskich.

Muzeum Gorzelnictwa

Adres: Kolejowa 1, 37-100 Łańcut

To jedyna w Polsce placówka tego typu, nic więc dziwnego, że cieszy się ona ogromną popularnością wśród zwiedzających. Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie mieści się na terenie Fabryki Wódek. W klasycystycznym dworku na turystów czekają ciekawe eksponaty, dzięki którym goście w ciekawy sposób mogą zdobyć wiele cennych informacji na temat Fabryki Likierów, Rosolisów i Rumu Hrabiego Alfreda Potockiego.

Podsumowanie

Łańcut to miasto wyjątkowe, a czekające tu atrakcje na każdym z nas mogą zrobić ogromne wrażenie. Jak planować wycieczki po tym mieście? Fakt, iż w rejonie Łańcuta tanie noclegi można znaleźć bez problemów, bez wątpienia każdemu z nas pomoże w zorganizowaniu wyprawy do tego miasta. Warto rozważyć także przejście jedną z licznych tras turystycznych wraz z doświadczonymi przewodnikami, dzięki którym podróż po tym mieście dla każdego z nas stanie się wspaniałą przygodą.

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

1 komentarz

  1. Piękne miejsce muszę się wybrać..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *