Mdina (Malta) i jej zabytki – co warto zobaczyć?

Wyspy takie jak Malta kojarzone są nie tylko z pięknymi plażami, ale z miasteczkami, na terenie których czekają na turystów wyjątkowe zabytki. Jednym z tych miast, do którego w czasie wycieczki po Malcie koniecznie trzeba zajrzeć, jest Mdina. Znana jako Miasto Ciszy, kusi piękną zabudową oraz perełkami dawnego budownictwa. Jakie atrakcje turystyczne zasłużyły tu na szczególne wyróżnienie?

Dojechać do Mdiny można z wielu miejscowości na Malcie i jest to stosunkowo proste. Najłatwiej skorzystać z Map Google i sprawdzić jak kursują autobusy lub wyznaczyć trasę. Mapy Google świetnie sprawdzają się na tej wyspie i mają wprowadzony aktualny rozkład busów. Więcej o Malcie w tym przewodniku.

Mdina to miasto wyjątkowe, które z pewnością będzie atrakcyjnym punktem w programie każdej wycieczki. Malta może się tu pochwalić wspaniałą zabudową, obok której trudno jest przejść obojętnie. Miasto to już w IX wieku znajdowało się w rękach Arabów, później służyło Joannitom.

Dziś Mdina przyciąga turystów, którzy z ogromnym zainteresowaniem poznają przeszłość miasta i jego najcenniejsze zabytki. A tych jest tu sporo. Co ważne – tworzą one ciekawą kolekcję, obok której nie można przejść obojętnie.

Można tam zobaczyć  przede wszystkim z piękne rezydencje oraz zabytki sakralne. To one miały podkreślać potęgę miasta, które z czasem straciło na znaczeniu na rzecz nowej stolicy wyspy. O złotym wieku w dalszym ciągu przypominają tu potężne mury miejskie ze wspaniałymi bramami.
Z lat 20-tych XVIII wieku pochodzi ta najciekawsza, znana jako Brama Główna. Ma ona formę barokowego łuku triumfalnego, a jej piękna dekoracja rzeźbiarska z pewnością jest wspaniałym dziełem sztuki.

Z XVI wieku pochodzi kolejny skarb tego miasta. To Wieża Chorągwi. W jej pobliżu wznosi się jedna z ciekawszych rezydencji świeckich, jakimi może się pochwalić Malta. To pałac magistracki, znany obecnie również jako siedziba Narodowego Muzeum Historii Naturalnej.

Specyficzną atrakcją oraz punktem, którego w czasie wycieczki po mieście nie można pominąć, są Lochy Mdiny. Urządzona w nich ekspozycja poświęcona jest ciemnej historii miasta: torturom, epidemiom oraz śmierci.

Kto woli spędzać czas na zwiedzaniu zabytków sakralnych, również znajdzie dla siebie coś ciekawego w tym mieście. Mdina znana jest z pięknej katedry oraz z kościoła Karmelitów. Ten drugi znany jest doskonale dzięki wspaniałym wnętrzom, które każdego mogą oczarować ciekawymi zbiorami sztuki sakralnej.

Widok na wyspę z Mdiny

Mdina to nie tylko zabytki architektury. Z samego końca Starego Miasta rozciąga się przepiękny widok na połowę Malty. W mieście znajduje się również ładny park, gdzie można w cieniu odpocząć od słońca. Szukając lokalnych wyrobów gastronomicznych zalecamy udać się nieco dalej od Starego Miasta, gdzie można zjeść zdecydowanie taniej i zwykle lepiej.

Malta to wyspa wyjątkowa, a wczasy na jej terenie są gwarancją udanej zabawy i szansą na przeżycie rewelacyjnej przygody. W czasie wycieczek do takich miast, jak Mdina, nikt nie będzie się nudził. Malta zachwyca, podobnie jak wspaniałe zabytki, które tak pięknie opowiadają o historii tej wyspy.

Galeria zdjęć:

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *