Malta – państwo wyspiarskie położone w basenie Morza Śródziemnego. Jest to najcieplejsza i najbardziej słoneczna wyspa w Europie. Średnia temperatura w miesiącach letnich nie schodzi poniżej 30 stopni Celsiusza. Jest to więc raj dla wczasowiczów, chcących oderwać się od codzienności i zażyć trochę słońca, przy tym podziwiając piękną wyspę.

Najpopularniejsze atrakcje turystyczne:

Można śmiało stwierdzić, że numerem jeden spośród atrakcji na Malcie jest BŁĘKITNA LAGUNA, z języka ang. BLUE LAGOON. Cieśnina między dwoma wyspami tego małego państwa Comino i Cominotto jest jedną z najpiękniejszych na Świecie i przyciąga codziennie tysiące turystów. Aby tam się udać można zakupić wycieczkę, w cenie ok. 17 Euro lub wynająć motorówkę. Błękitne wody laguny najlepiej odwiedzić od października do maja. W tedy nie grozi nam tłok na wąskich plażach.

Kolejnym punktem, który obowiązkowo powinien się znaleźć w planach wycieczki na Matlę  jest małe miasto Mdina, a szczególnie jego część – stare miasto. W tym urokliwym miejscu zakocha się każdy turysta. Mdina jest średniowiecznym miastem a dojście do jego centrum możliwe jest tylko i wyłącznie przez jeden most. Wąskie uliczki oraz mediewalne budowle nadają charakteru temu miejscu.

Więcej o Mdinie: Mdina i jej zabytki – co warto zobaczyć?

Miasteczko leży w centralnej części wyspy. Dojazd do niego jest możliwy dzięki dobrze rozwiniętej sieci transportu publicznego. Za który Maltę można pochwalić. Już na lotnisku jest możliwość zakupienia karty, w cenie 15 Euro na 12 przejazdów na wyspie (ważna rok).

Gdy już zobaczymy diamenty Malty, takie jak Blue Lagoon czy też miasto Mdina, warto udać się do stolicy Malty – Valletty. Najdalej na południe położoną europejską stolicę.

Valletta obfituje w różne zabytki, samo miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO a także wybrana europejską stolicą kultury na rok 2018. W centrum miasta można podziwiać piękne kościoły, pałace a także muzea. Najbardziej widowiskowe z nich to:
– Kościół św. Augustyna
– Konkatedra św. Jana
– Pałac Wielkiego Mistrza
– Pałac Messina

Więcej o Valletcie: Valetta w jeden dzień – co zobaczyć i zwiedzić

Warto także udać się do Sliemy, miasta leżącego nieopodal Valletty. Stamtąd możemy podziwiać stolicę tego wyspiarskiego państwa w całej okazałości.

Najpiękniejsze plaże na Malcie
Nie ulega wątpliwości, że każda plaża na Malcie jest piękna. Wszystkie kąpieliska są bardzo czyste. Większość z nich jest codziennie sprzątana i strzeżona, co daje nam poczucie większego komfortu i bezpieczeństwa. W Valletcie, Sliemie oraz w bardzo turystycznym mieście Buggiba plaże w większości przypadków są kamieniste ze stromymi zboczami. Jest jednak niesamowite miejsce na Malcie, gdzie na szerokości ok. 1 km są położone dwie piękne plaże, Golden Bay oraz Ghajn Tuffieha Bay. Leżą obok siebie, rozdziela je jednak klif, na którym osadzona jest twierdza. Obie plaże są piaszczyste, mają dobre zaplecze gastronomiczne a także zaopatrzone są w toalety i prysznice.

Golden Bay

Ghajn Tuffieha

Podsumowując, Malta jest pięknym państwem wyspiarskim. Zaskoczy nas swoją oryginalnością, a także pięknem flory, fauny oraz średniowiecznym charakterem niektórych miast.

Bilety u europejskich przewoźników tanich linii lotniczych kształtują się w zależności od sezonu (od 150 zł -500 zł w jedną stronę).

Malta z pewnością Wam się spodoba.

 

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *