Zgłoszenie podróży do MSZ – Odyseusz = bezpieczna podróż

Od niedawna istnieje możliwość zgłoszenia podróży do MSZ (Ministerstwa Spraw Zagranicznych) w prosty sposób informacji o tym gdzie podróżujemy. W przypadku sytuacji awaryjnej dzięki podanym w formularzu danym kontaktowym będzie możliwość wysłania informacji o zagrożeniach w kraju do którego podróżujemy oraz będzie możliwy kontakt konsula z nami w razie potrzeby. A w przypadku takiej konieczności MSZ może zorganizować pomoc w opuszczeniu kraju lub inne świadczenia które pomogą w trudnej sytuacji.

Zgłoszenia podróży można dokonać w wygony sposób przez Internet. W zależności od tego jak często podróżujemy to do wyboru mamy dwie opcje: zgłoszenie podróży oraz założenie profilu na stronie i następnie zgłoszenie podróży. W przypadku drugiej opcji mamy możliwość korekty danych kontaktowych. Ta opcja polecana jest szczególnie osobom które wyjeżdżają zagranicę na dłużej.

Instrukcja krok po kroku jak zarejestrować się i zgłosić podróż:

Jeżeli nie chcesz się rejestrować a jedynie zgłosić podróż przejdź do punktu 4 niniejszej instrukcji

1. W pierwszej kolejności należy odwiedzić stronę: https://odyseusz.msz.gov.pl/ która wygląda następująco:

2. Następnie w prawym górnym rogu wybieramy opcję: Załóż konto. Naszym oczom powinien ukazać się następujący formularz do wypełnienia:

Po uzupełnieniu wszystkich danych należy kliknąć: ZAREJESTRUJ.

3. Następnie należy otworzyć skrzynkę mailową i kliknąć w link widoczny na wycinku poniżej:

Poprawne potwierdzenie spowoduje wyświetlenie następującego komunikatu na stronie:

Podpunkt 4 od tego miejsca zgłaszamy podróż.

4. Teraz możemy się zalogować na stronie: odyseusz.msz.gov.pl i przejść do właściwego etapu zgłaszania podróży. W tym celu należy kliknąć w prawym górnym rogu opcję: Zaloguj się lub w przypadku pojedynczego wyjazdu zgłoś wyjazd. Cała procedura składa się z 5 kroków/etapów. Pierwszy czyli podanie danych osobowych widoczne jest na poniższym wycinku.

5. Po uzupełnieniu danych osobowych przechodzimy do kolejnego etapu. W drugim kroku musimy podać dane kontaktowe do osoby znajdującej się w Polsce. Screen znajduje się poniżej:

6. W trzecim kroku podajemy dane ewentualnych osób które z nami wyjeżdżają.

7. Kolejno musimy podać informację na temat przebiegu naszego wyjazdu. Wycinek z formularza znajduje się poniżej: Nasza podróż może składać się z jednego etapu lub kilku. Wszystkie miejsca w których zamierzamy być należy podać. Ułatwi to ewentualne udzielenie pomocy.

8. To już ostatni etap. W tym kroku zgłaszania podróży należy skontrolować podane uprzednio informacje. W przypadku gdy wszystkie informacje są poprawne należy kliknąć klawisz: ZGŁOŚ PODRÓŻ

9. W ramach potwierdzenia zgłoszenia podróży powinniśmy dostać na skrzynkę e-mail informację o przesłanych przez nas danych wraz z danymi kontaktowymi do polskiego konsulatu  działającego w kraju docelowym. Wygląd e-maila na poniższym wycinku e-maila.

Źródło: odyseusz.msz.gov.pl

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *