Valletta (Malta) w jeden dzień – co zobaczyć i zwiedzić

Najdalej wysunięta na południe europejska stolica – VALLETTA –  jest jednym z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. Znajduje się tam aż 320 zabytków, a sama Valetta gości na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Będąc na przedłużonym weekendzie na Malcie nie sposób było nam odmówić sobie jednodniowej wycieczki do Valetty. Dostaliśmy się tam w łatwy sposób transportem publicznym (autobusem). Praktycznie z każdego miejsca na wyspie możemy tam dojechać jednym z tamtejszych autobusów. Swój ostatni przystanek znajduje się w pobliżu centrum, skąd rozpocząć można niezapomniany spacer po stolicy Malty.

Więcej o samej Malcie i o transporcie na wyspie możecie poczytać w naszym poradniku: Malta Słoneczna Wyspa!

Co warto zobaczyć w tym malowniczym zakątku Europy?

W stolicy Malty znajdują się dziesiątki kościołów. W swojej turystycznej przechadzce warto zahaczyć o Konkatedrę świętego Jana w Valletcie (malt. Kon-Katidralta’ San Ġwann, ang. Saint John’s Co-Cathedral). Świątynia została wybudowana dla zakonu joannitów osiadłego niegdyś na Malcie, posiadający znakomitą flotę wojenną oraz potencjał militarny. W Konkatedrze znajduje się osiem kaplic, z których każda jest poświęcona jednemu z „języków” joannitów.

Swoją uwagę podczas podróży po Valletcie należy również skupić na Kościele świętego Augustyna (malt. Il-Knisja ta’ Santu Wistin, ang. The Parish church of Saint Augustin)Świątynia, podobnie jak konkatedra została zaprojektowana przez architekta i inżyniera wojskowego Girolamo Cassar. Kościół był wielokrotnie przebudowywany, a znajdują się w nim zabytki jeszcze z  czasów pierwszej budowli, m.in. obraz przedstawiający Mikołaja Tolentiono autorstwa Mattia Preti, które z pewnością warto zobaczyć.

Plac św. Jerzego w Valletcie i pałac Wielkiego Mistrza

Jedną z najstarszych budowli w stolicy Malty jest Pałac Wielkiego Mistrza (ang. Grandmaster’s Palace)a w nim wiele miejsc, których nie można ominąć. Zalicza się do nich zbrojownia, niezwykle bogato wyposażona. Zwróci ona uwagę wszystkich fanów militariów i nie tylko. Znajdują się w niej zbroje rycerskie, zbroje konne a także egzemplarze broni białej. Budynek znajduje się na placu świętego Jerzego i nie sposób go nie zauważyć.

Swoim widokiem w Valletcie zachwycają zielone Górne ogrody Barrakka (ang. Upper Barrakka Gardens, malt. Il-Barrakka ta’ Fuq)Można się w nich nacieszyć widokiem zielonych roślin, różnobarwnych kwiatów oraz przysiąść na chwilkę by wypić smaczną kawę. Jest to niemalże niespotykany widok w stolic Malty, gdyż ze względu na miejską zabudowę Vallety jest to jedno z niewielu miejsc będące tak blisko natury.

Wyjątkowym miejscem na turystycznej mapie Valletty jest Pałac Casa Rocca Piccola. Jest to wspaniałe muzeum, a w dodatku.. dom mieszkalny! Wchodząc do pałacu czuje się niezwykły klimat, można poznać historię budynku oraz przodków pierwszego właściciela, którzy obecnie zamieszkują to miejsce.

Valetta jeszcze piękniejsza niż od środka staje się się zza morza…

Widok na Valette z Sliemy (adres: Tigne’ Tunnel, Sliema, Malta)

Niewątpliwie niezwykle uroczym miejscem, by z nieco dalsza spojrzeć na Valettę znajduje się w sąsiadującej miejscowości Sliema. Naszym ulubionym punktem do obserwacji stało się Tigne’ Pedestrian Bridge, gdzie obok galerii handlowej The Point można było wejść na urwany most i spoglądać na stolicę Malty.

PS. Wyjazd na Maltę potraktowaliśmy typowo wypoczynkowo, stąd też niewiele zdjęć i szczegółowych opisów z Valetty. Mimo wszystko mamy nadzieję, że lektura Wam się spodobała i być może przydała w Waszej wędrówce po stolicy Malty!

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *