TOP 10 ośrodków narciarskich w Europie

Sezon narciarski za pasem. Wiele z nas już teraz planuje ferie z dziećmi lub też wyjazdy w Alpy ze znajomymi. Często zastanawiamy się gdzie, na jaki czas i najważniejsze za ile.

W tym artykule chcielibyśmy Wam przedstawić TOP 10 ośrodków narciarskich w Europie. Oczywiście wszystkie są sprawdzone przez nas – narciarzy z zamiłowania.

Wiele ludzi uważa, że ferie to tylko w Polsce.
Powody? Są różne, jednak głownie ludzi zachęca różnica ceny między kompleksami narciarskimi w Polsce a w Europie. To prawda, ceny są wyższe ale jeśli mielibyśmy postawić na szali warunki w jakich uprawia się ten piękny sport zwany narciarstwem w Polsce i w takich krajach jak Austria, Włochy czy Francja to nie ma porównania.

Zarówno Włosi jak i Austriacy nie oszczędzają na przygotowaniu tras a także na unowocześnianiu wyciągów narciarskich. Coraz więcej ośrodków zakłada szkółki narciarskie i zatrudnia na cały sezon instruktorów m.in. polskojęzycznych. Nasze dzieci mogą poczuć się więc jak w Polsce,a my możemy odetchnąć o ich bezpieczeństwo.

Dla naszych małych narciarzy są przygotowane specjalne tory narciarskie, z taśmą zamiast wyciągu orczykowego czy też krzesełka. Wszystko jest w pełni dograne. Instruktorzy, którzy pracują z naszymi dziećmi często wykorzystują muzykę do ćwiczeń z maluchami, co sprawia, że atmosfera na stoku jest podobna do przedszkola czy też szkoły.

Jednak ośrodki dbają także o tych bardziej doświadczonych narciarzy. Jest tworzonych wiele snowparków lub rozstawianych slalomów na czas. Jednak to co najbardziej kręci młodych, doświadczony narciarzy to pomiar prędkości. Wiele tych atrakcji jest zupełnie darmowa (wszystko zawarte w karnecie), jednak czasem możemy się spotkać z drobną opłatą  (ok. 1 Euro)  za przejazd slalomu giganta z pomiarem czasu.

Przejdźmy jednak do najważniejszej kwestii, czyli TOP 10 ośrodków narciarskich w Europie.
Oto nasze propozycje:

1. Livigno

Livigno – duży, jednak nie największy, położony we Włoszech w Lombardii ośrodek narciarski. Oferuje 110 km tras narciarskich oraz 30 wyciągów, w tym 13 wyciągów krzesełkowych, 12 orczyków oraz 6 gondoli. Ośrodek jest bardzo znany wśród Polaków. Nie tylko ze względu na sporty zimowe ale także ze względu na niskie ceny. Niewiele osób wie ale Livigno leży na obszarze strefy wolnocłowej. Auto zatankujemy za ok. 1,4 Euro za 1l. To samo dotyczy alkoholi a można by powiedzieć zwłaszcza alkoholi.

Mapa ośrodka narciarskiego
źródło: http://www.skipasslivigno.com/en/

Ośrodek gwarantuje nam snowparki oraz transy o różnym stopniu trudności, co zapewnia bezpieczeństwo wszystkich narciarzom. Jest tez możliwość zapisania dziecka do szkółki narciarskiej link (dodatkowo płatne).

Ceny karnetów są szczególnie wyszczególnione dla danego okresu. Sezon narciarski podzielony jest na wysoki i średni, dzięki czemu możemy dokładnie obliczyć kiedy i za jaką cenę możemy zakupić karnet.
źródło: http://www.skipasslivigno.com

2. Kronplatz

2. Kronplatz – znajduje się na Terenie południowego Tyrolu. Cały ośrodek znajduje się na górze Plan de Corones (2 270m.n.p.m.). Kompleks oferuje nam pełen wachlarz tras narciarskich, zarówno dla początkujących narciarzy jak i bardziej doświadczonych, jest ich w sumie ok. 119 km. Kronplatz jest bardzo atrakcyjnym ośrodkiem pod względem wyposażenia w wyciągi narciarskie. Możemy tam znaleźć aż 14 gondoli, jest to chyba najbardziej wygodny sposób transportu na szczyt. Można także korzystać ze w sumie 20 równo podzielonych orczyków oraz wyciągów krzesełkowych.

Pod tym linkiem możemy zobaczyć mapę ośrodka oraz ceny karnetów. Bardzo opłacalnym karnetem, który obejmuje 1200 km tras narciarskich jest Dolomiti Superski. Jest to opcja dla narciarzy, którzy chcą

https://www.kronplatz.com
źródło: http://www.kronplatz.com

3. Ski Area Carezza

Ski Area Carezza – nie za duży ośrodek narciarski znajdujący się w w południowym Tyrolu. Carezza ski jest kompleksem narciarskim nastawionym na rodziny z dziećmi. Ponad połowa tras w ośrodku jest o łagodnym nachyleniu. W sumie narciarze mogą korzystać z 40 km tras narciarskich oraz z 16 wyciągów. Rodziny z dziećmi, które zaczynają swoją przygodę z nartami mogą korzystać z tamtejszego przedszkola narciarskiego oraz z narciarskiego parku zabaw. To wszystko gwarantują nam specjalnie przygotowane stoki dla dzieciaków oraz wyciągi i taśmy narciarskie.

Mapa narciarska ośrodka

Źródło: https://www.carezza.it/en/polski/

Ceny skipasów są porównywalne z innymi ośrodkami, warto jednak zauważyć, że gdy zdecydujemy się na Carezzę nasze dzieci nie będą się nudzić. Ośrodek gwarantuje wiele innych form rozrywki niż tylko trasy narciarskie. Są także snow parki oraz trasy do narciarstwa biegowego.

https://carezza.it/

4. Zilertal Arena

Zilertal Arena – jest to drugi pod względem odwiedzin Polaków ośrodek narciarski w Europie. Oferuje narciarzom 143 km tras, większość z nich są to trasy czerwone. Możemy korzystać z 52 wyciągów. Jest to Austriacki ośrodek, który gwarantuje nam niezapomniane przeżycia. Widoki na trasach są zapierające dech w piersiach. Jeśli jesteśmy zaawansowanymi narciarzami jesteśmy w stanie objechać cały ośrodek w jeden dzień. Jednak nie polecamy tego rodzinom z małymi dziećmi. Dla tych małych zapalonych narciarzy ośrodek oferuje nam wiele szkółek narciarskich a także miejsc specjalnie wyznaczonych dla maluchów.

Mapa Zillertal Areny

Źródło: https://www.zillertalarena.com/pl/arena/winter/start_winter.html

Ceny skipasów
https://www.zillertalarena.com

5. Alta Badia

Alta Badia – jest ogromnym ośrodkiem narciarskim. Do dyspozycji narciarzy jest 140 km tras. Nie ma możliwości abyśmy przejechali to w jeden dzień. Kompleks zapewnia narciarzom trasy zarówno o dużym nachyleniu jak i mniejszym.

Dla tych bardziej doświadczonych polecamy trasę SELLA RONDY.
Jest to góra wokół której włosi zainwestowali w wybudowanie wyciągów oraz stworzenia tras narciarskich. W sumie razem z wyciągami mamy do pokonania 40 km, jednak samych tras jest ok. 26 km. Z naszego doświadczenia wiemy, że na taką wyprawę trzeba poświęcić cały dzień. Na spokojnie można pokonać trasę 26 km ale także mieć czas na przerwy a także chwile relaksu we włoskich dolomitach. Trzeba jednak pamiętać o tym, że trzeba wrócić w miejsce startu więc polecamy o godzinie 15:00 zacząć wracać. Selle możemy objechać z dwóch stron. Wszystko widoczne jest na poniższej mapie.


Źródło: https://www.bergfex.pl

Podczas wycieczki wokół Selli przejeżdżamy przez takie miejscowości jak: Arabba, Corvara in Badia, Selva i Canazei.

Alta Badia jest kompleksem narciarskim, który mieści się na wysokości od 1 300 do 2 778 m.n.p.m. Warunki na trasach są cały czas kontrolowane. Nawet w ciągu dnia można zauważyć ratraki na trasach narciarskich. Jednak warto pamiętać, że najlepsze warunki są od grudnia do kwietnia.

Alta Badia oferuje także wiele atrakcji dla dzieci. Możemy skorzystać z oferty szkółek narciarskich a także z miejsc specjalnie przeznaczonych dla najmłodszych narciarzy.
https://www.altabadia.org

Koszt karnetu:
https://www.altabadia.org

Mapa ośrodka:

Źródło: http://www.narty.pl/ski-atlas/wlochy/osrodki-dolomitisuperski/alta-badia.html

6. Cortina D’Ampezzo

Cortina D’Ampezzo
Ośrodek narciarski we Włoszech. Można powiedzieć, że jest on w największym kręgu zainteresowań europejskich narciarzy.

Ośrodek gwarantuje 39 wyciągów narciarskich oraz 140 km tras narciarskich. Jednak to nie wszystko. Są także trasy specjalnie przygotowane dla narciarzy biegowych, jest ich około 70km.

Bardzo ważnym aspektem jest sztuczne naśnieżane. Prawie wszystkie trasy są zaopatrzone w armatki śnieżne, więc nie musimy się martwić w przypadku braku opadów śniegu./

Ceny karnetów oscylują w różnych cenach. Na poniższej stronie łatwo można obaczyć ile kosztuje karnet na dany okres czasu, jaki chcemy spędzić w Cortinie.

http://www.narty-wlochy.pl

Mapa ośrodka:

Źródło: https://www.bergfex.pl/cortina-ampezzo/panorama/

7. SkiWelt

Ogromny ośrodek narciarski w Austrii, który dostosowany jest jak większość narciarskich kompleksów zarówno dla rodzin z dziećmi jak i większych fanów białego szaleństwa.

SkiWelt gwarantuje 284 km tras narciarskich oraz aż 90 wyciągów różnego rodzaju w tym aż 16 gondoli.

Dla najmłodszych stworzone są specjalne tereny do nauki jazdy na nartach oraz szkółki narciarskie. Szkółki narciarskie dzielą dzieci pod względem wieku a także umiejętności. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na poniższej stronie internetowej.
http://www.skiwelt.at

Kompleks narciarski zaopatrzony jest w 4 fun parki dla niektórych znane jako snow parki.

Ceny karnetów
http://www.skiwelt.at

Mapa ośrodka

Źródło: http://www.skiwelt.at/en/skiwelt-skimap.html

8. Katschberg

Katschberg – ośrodek narciarski usytuowany na granicy Karyntii i Salzburga.

Kompleks jest przystosowany dla rodzin z dziećmi. Oczywiście dla doświadczonych narciarzy także nie brakuje atrakcji.
W ofercie ośrodka jest wiele szkółek narciarskich. Warto więc zajrzeć na stronę, która przedstawia wszystkie szkółki i którko opisuje.
http://www.katschi.at

Katschberg jest nie dużym ośrodkiem, dla narciarzy dostępne jest 60km tras. To zupełnie starcza na cały dzień jazdy.

Ceny skipasów
http://www.katschi.at

Mapa ośrodka

Źródło: https://www.bergfex.pl/katschberg/panorama/

9. Valle Tures I Valle Aurina

Valle Tures I Valle Aurina – ośrodek leżący między Bolzano a Trento w południowym Tyrolu we Włoszech. Ośrodek jest znany z pięknych widoków. Leży on w malowniczej dolinie.

Ośrodek jest przystosowany głównie dla średnio-zaawansowanych i zaawansowanych narciarzy. Kompleks oferuje 16 wyciągów, które obsługują 54 km tras.

Ceny karnetów
http://www.tures-aurina.com

Mapa ośrodka

Źródło: https://www.otium.pl/regiony/wlochy/poludniowy-tyrol/valle-aurina/

10. Monte Bondone

Monte Bondone – nie duży ośrodek narciarski we Włoszech, jednak z wieloletnią tradycją. Ośrodek zaczął funkcjonować już w latach 30 XX w. Kompleks charakteryzuje się szczególnie długimi trasami narciarskimi.

Ośrodek jest przystosowany dla początkujących i średnio zaawansowanych narciarzy. Kompleks oferuje 23 km tras narciarskich. Jest to idealny wybór na jeden dzień białego szaleństwa.

Ceny skipasów
http://www.discovertrento.it

Mapa ośrodka

Źródło: https://www.bergfex.pl/monte-bondone/panorama/

Podsumowując:
Większość ośrodków jest przystosowana dla rodzin z dziećmi. Warto jednak przed wyjazdem zorientować się jak wyglądają trasy, czy nasze dziecko będzie czuło się bezpiecznie.
Doświadczeni narciarze wszędzie znajdą coś dla siebie. Mniejsze ośrodki mogą stać się za małe dla fanów białego szaleństwa. Naszym numerem jeden jest Livigno, gdzie cała rodzina może spędzić swój urlop.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *