W niniejszym artykule zebraliśmy podstawowe informacje przydatne podczas poruszania się samochodem i motocyklem po terenie Szwajcarii. Przed planowanym wyjazdem warto zapoznać się z treścią artykułu i odpowiednio wyposażyć samochód.
Prawo jazdy
- Prawo jazdy wydane na terenie Polski jest ważne na terenie Szwajcarii.
- Do prowadzenia motocyklu lub skutera do 50 cm3 należy mieć ukończone 16 lat.
Ubezpieczenie komunikacyjne
- Ubezpieczenie OC jest wymagane na terenie Szwjcarii. Warto sprawdzić jego ważność przed wyjazdem.
Dostępne paliwo
- Na terenie Szwajcarii dostępne są benzyna bezołowiowa (95 i 98 oktanów), olej napędowy. Gaz LPG dostępny jest tylko na 55 stacjach.
- Benzyna ołowiowa nie jest dostępna.
- Można przewozić zapasowe paliwo w kanistrze o pojemności do 25 litrów.
- Karty kredytowe i debetowe są akceptowane w na większości stacji benzynowych. Przed tankowaniem warto sprawdzić czy jest możliwość płacenia kartą na danej stacji.
Ograniczenia prędkości
Poniżej zamieszczamy standardowe limity prędkości dla samochodów osobowych poruszających się bez przyczepy. Ograniczenia mogą zostać zmniejszone lub zwiększone za pomocą znaków.
- Teren zabudowany 50 km/h
- Poza terenem zabudowanym 80 km/h
- Drogi ekspresowe 100 km/h
- Autostrady 120 km/h)
Światła mijania
Obowiązkowo należy używać świateł mijania lub świateł dziennych przez cały rok. Obowiązek nie dotyczy pojazdów wyprodukowanych przed 1970 rokiem. W tunelach także należy włączać światła.
Motocykle
Motocykle mają obowiązek jazdy na światłach mijania cały rok. Obowiązkowo należy ubierać kask w czasie jazdy na motocyklu lub skuterze.
Pasy bezpieczeństwa
Kierowca oraz pasażerowie są zobowiązani do zapinania pasów bezpieczeństwa. Nakaz nie obowiązuje w przypadku gdy pojazd nie jest wyposażony w pasy bezpieczeństwa.
Przewóz dzieci
Dzieci w wieku do 12 lat i o wzroście do 150 cm muszą korzystać z dopasowanego do wieku fotelika dziecięcego zgodnego z normą (ECE 44/03 lub 44/04 lub 129). Podczas przewożenia dzieci na przednim fotelu tyłem do kierunku jazdy należy włączyć poduszkę powietrzną pasażera.
Dopuszczalny limit alkoholu
- Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,5 promila.
- Dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 promila dla kierowców którzy posiadają prawo jazdy krócej niż 3 lata.
- Prowadzenie pojazdu pod wpływem narkotyków również jest zabronione.
- Kary za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub narkotyków są bardzo dotkliwe i obejmują czasowy zakaz prowadzenia pojazdów.
Mandaty
- Mandaty wystawione dla cudzoziemców są płatne na miejscu gotówką lub w ciągu 30 dni od wystawienia. Nie zapłacenie mandatu w ciągu 30 dni skutkuje skierowaniem sprawy do sądu.
- W przypadku odmowy płatności policja może zatrzymać pojazd.
- Kary za przekroczenie prędkości są wysokie.
- Policja nie stosuje blokady kół w przypadku złego parkowania. Pojazd może zostać odholowany.
Obowiązkowe wyposażenie
- Łancuchy śniegowe
- Trójkąt ostrzegawczy
- Opony zimowe (nie są wymagane, ale można dostać mandat za ich brak w czasie złych warunków drogowych, jeżeli nasza jazda będzie wpływała na ruch innych pojazdów)
Inne zasady
- Na terenie Szwajcarii nie można używać i posiadać antyradarów.
- Zaleca się posiadanie apteczki, zestawu żarówek oraz kamizelki odblaskowej.
- W nawigacji nie można mieć włączonej opcji ostrzegania przed kontrolą prędkości, fotoradarami.
- Piesi mają pierwszeństwo na drogach.
- Nie wolno wyprzedzać szkolnego autobusu który znajduje się na przystanku.
- Można holować zepsuty pojazd po autostradzie do najbliższego zjazdu. Nie należy przekraczać prędkości 40 km/h.
- Jeżeli nie chcemy wzywać policji podczas stłuczki powinniśmy mieć ze sobą European Accident Statement Form (Wspólne Oświadczenie o Zdarzeniu Drogowym)
Winiety
Winiety sprzedawane na terenie Szwajcarii mają tradycyjną formę naklejki na szybę. System opłat za przejazd obowiązuje od 1985 roku. Aktualnie opłaty obowiązują podczas poruszania się autostradami.
Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółową informacją na temat winiet obowiązujących na terenie Szwajcarii pod ⇒ linkiem
Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.