Nad Zielony Staw Kieżmarski (1545 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich z parkingu Biała Woda na Słowacji

Jeżeli szukacie górskiej wycieczki, która będzie przyjemna, niekoniecznie długa, z pięknymi widokami, to gorąco polecam wybrać się nad Zielony Staw Kieżmarski (1545 m n.p.m.), znajdujący się w Dolinie Kieżmarskiej w Tatrach Wysokich na Słowacji. Ja odwiedziłem to miejsce pod koniec sierpnia 2016 roku i nie żałuję!

Zobacz krótkie wideo z podróży:

Moja trasa: Parking Biała Woda (Biela Voda – parkoviště) Rozdroże nad Matlarami (Razcestie nad Matliarami, 1020 m n.p.m.) Rozdroże przy Zimnej Studni (Razcestie Salviovy Pramen, 1200 m n.p.m.) Schronisko nad Zielonym Stawem (Chata pri Zelenom plese, 1551 m n.p.m. )  Parking Biała Woda

Czas przejścia: 6 godzin

Szlak: Żółty

mini-IMG_20160828_065737

Swoją wędrówkę rozpocząłem z parkingu Biała Woda, który znajduję się pomiędzy miejscowością Kieżmarskie Żłoby (Kežmarské Žľaby), a Matlary (Tatranské Matliare) przy drodze numer 537. O godzinie 7:00 było sporo miejsc parkingowych i bez problemu udało mi się zatrzymać na jednym z nich. Z parkingu można od razu dostać się na szlak i tak też uczyniłem.

Już na samym początku trasy powitały mnie wspaniałe widoki, między innymi widok na Łomnicę (2 634 m n.p.m.). Później było tylko ciekawiej, bowiem trasa przebiegała wzdłuż Białej Wody, czyli krystalicznie czystego potoku, wypływającego z Wielkiego Białego Stawu, uchodzącego do Popradu pod Kieżmarkiem. Jeśli wyruszacie na szlak o podobnej porze jak ja, to polecam zabrać jakąś kurtkę, bowiem z początku, pomimo lata i słonecznej pogody, było chłodnawo.

mini-IMG_8202

Wraz z kolejnymi metrami było coraz cieplej, a słoneczko coraz częściej przebijało się poprzez drzewa. Wędrówka nad Zielony Staw nie trwała długo, o godzinie 9:00 mogłem już na własne oczy przekonać się czy kolor wody we wspomnianym stawie rzeczywiście jest zielony :).

Okazało się, że nie tylko z nazwy, ale również w rzeczywistości barwa tego akwenu wodnego jest koloru zielonego. Jest to spowodowane na pewno tym, że podłoże jest ze skał granitowych, a głębokość stawu jest niewielka i do tego pokryta glonami.

IMG_20160828_093735

Gorąco polecam udać się nieco wyżej od stawu, by z oddali dostrzec jego niezwykle ciekawą barwę.

Nie tylko Zielony Staw jest tutaj atrakcją, ale również wspaniała panorama górska, którą możemy podziwiać w każdym kierunku świata. Widać tam między innymi pobliskie dwutysięczniki Tatrów Wysokich: Rakuską Czubę, Kieżmarskie Szczyty, Łomnicę, Jagnięcy Szczyt, a w oddali można dostrzec równie piękne Tatry Bielskie.

mini-IMG_20160828_085939

Dla spragnionych dalszych wędrówek z pod Schroniska przy Zielonym Stawie można się udać m. in. na Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít, 2230 m n.p.m.). Czas wyjścia na szczyt spod schroniska to ok. 2 godziny 30 minut, kolor szlaku pozostaje bez zmian (żółty). Tej niedzieli byłem nastawiony głównie na odpoczynek, dlatego nie zdecydowałem się iść na Jagnięcy Szczyt, wybrałem natomiast leżakowanie obok Zielonego Stawu :).

Całą wycieczkę wspominam bardzo przyjemnie i gorąco polecam ją każdemu! Na trasie nie było dużo ludzi, a podczas wędrówki można było dostrzec na każdym kroku piękno natury.

Galeria zdjęć:

Mapa:

Zalecam nie sugerować się czasem przejścia, bowiem Google Maps nie uwzględnia różnicy wzniesień

Rafik

Swój wolny czas uwielbiam spędzać na łonie natury, w Beskidach i Tatrach.

Rekomendowane artykuły

3 komentarze

  1. Witam, jak wygląda trasa do stawu, czy jest możliwość przejechania wozkiem? Czy trasa wyglada tak jak na 1 zdjeciu czy raczej jest kamkenista lub trzeba się wspinać w innych miejscach?

    1. Trasa kamienista przez całą drogę, z wózkiem może być ciężko. Pod koniec kilka nieco ostrzejszych podejść.

    2. Trasa bez szans na wózek. Z dzieciakami daliśmy radę w 3 h pod górę i około 2,5h powrotem. 5 latka dała radę na nogach ale 2 latek na „barana”. Trasa to nie typ na Morskie Oko

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *