Nad Zielony Staw Kieżmarski (1545 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich z parkingu Biała Woda na Słowacji


Jeżeli szukacie górskiej wycieczki, która będzie przyjemna, niekoniecznie długa, z pięknymi widokami, to gorąco polecam wybrać się nad Zielony Staw Kieżmarski (1545 m n.p.m.), znajdujący się w Dolinie Kieżmarskiej w Tatrach Wysokich na Słowacji. Ja odwiedziłem to miejsce pod koniec sierpnia 2016 roku i nie żałuję!

Zobacz krótkie wideo z podróży:

Moja trasa: Parking Biała Woda (Biela Voda – parkoviště) Rozdroże nad Matlarami (Razcestie nad Matliarami, 1020 m n.p.m.) Rozdroże przy Zimnej Studni (Razcestie Salviovy Pramen, 1200 m n.p.m.) Schronisko nad Zielonym Stawem (Chata pri Zelenom plese, 1551 m n.p.m. )  Parking Biała Woda

Czas przejścia: 6 godzin

Szlak: Żółty

mini-IMG_20160828_065737

Swoją wędrówkę rozpocząłem z parkingu Biała Woda, który znajduję się pomiędzy miejscowością Kieżmarskie Żłoby (Kežmarské Žľaby), a Matlary (Tatranské Matliare) przy drodze numer 537. O godzinie 7:00 było sporo miejsc parkingowych i bez problemu udało mi się zatrzymać na jednym z nich. Z parkingu można od razu dostać się na szlak i tak też uczyniłem.

Już na samym początku trasy powitały mnie wspaniałe widoki, między innymi widok na Łomnicę (2 634 m n.p.m.). Później było tylko ciekawiej, bowiem trasa przebiegała wzdłuż Białej Wody, czyli krystalicznie czystego potoku, wypływającego z Wielkiego Białego Stawu, uchodzącego do Popradu pod Kieżmarkiem. Jeśli wyruszacie na szlak o podobnej porze jak ja, to polecam zabrać jakąś kurtkę, bowiem z początku, pomimo lata i słonecznej pogody, było chłodnawo.

mini-IMG_8202

Wraz z kolejnymi metrami było coraz cieplej, a słoneczko coraz częściej przebijało się poprzez drzewa. Wędrówka nad Zielony Staw nie trwała długo, o godzinie 9:00 mogłem już na własne oczy przekonać się czy kolor wody we wspomnianym stawie rzeczywiście jest zielony :).

Okazało się, że nie tylko z nazwy, ale również w rzeczywistości barwa tego akwenu wodnego jest koloru zielonego. Jest to spowodowane na pewno tym, że podłoże jest ze skał granitowych, a głębokość stawu jest niewielka i do tego pokryta glonami.

IMG_20160828_093735

Gorąco polecam udać się nieco wyżej od stawu, by z oddali dostrzec jego niezwykle ciekawą barwę.

Nie tylko Zielony Staw jest tutaj atrakcją, ale również wspaniała panorama górska, którą możemy podziwiać w każdym kierunku świata. Widać tam między innymi pobliskie dwutysięczniki Tatrów Wysokich: Rakuską Czubę, Kieżmarskie Szczyty, Łomnicę, Jagnięcy Szczyt, a w oddali można dostrzec równie piękne Tatry Bielskie.

mini-IMG_20160828_085939

Dla spragnionych dalszych wędrówek z pod Schroniska przy Zielonym Stawie można się udać m. in. na Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít, 2230 m n.p.m.). Czas wyjścia na szczyt spod schroniska to ok. 2 godziny 30 minut, kolor szlaku pozostaje bez zmian (żółty). Tej niedzieli byłem nastawiony głównie na odpoczynek, dlatego nie zdecydowałem się iść na Jagnięcy Szczyt, wybrałem natomiast leżakowanie obok Zielonego Stawu :).

Całą wycieczkę wspominam bardzo przyjemnie i gorąco polecam ją każdemu! Na trasie nie było dużo ludzi, a podczas wędrówki można było dostrzec na każdym kroku piękno natury.

Galeria zdjęć:

Mapa:

Zalecam nie sugerować się czasem przejścia, bowiem Google Maps nie uwzględnia różnicy wzniesień

Znajdź nocleg dzięki sprawdzonej wyszukiwarce Booking.com Booking.com

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *