Zabytkowy drewniany kościół wpisany na listę UNESCO w miejscowości Twrdoszyn (Tvrdošín) na Słowacji


Ten gotycki drewniany rzymskokatolicki kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych z pierwszej połowy XV wieku w 2008 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ulokowany jest przy cmentarzu miejskim. Nie zapominajmy o tym, że od V do końca XVIII wieku upowszechnił się zwyczaj grzebania wiernych wokół kościoła. Cmentarz miejski w tej lokalizacji to pozostałość po tej wielowiekowej tradycji. Kościół posiada charakterystyczną budowę zewnętrzną oraz bogato zdobione malowidłami wnętrze. Ołtarz główny pochodzi z końca XVII wieku i został zbudowany w stylu barokowym. Na jego środku znajduje się obraz Wszystkich Świętych. Podczas zwiedzania należy także zwrócić uwagę na bogato zdobione malowidłami sklepienie, obrazy apostołów na bocznych ścianach świątyni oraz drewnianą rzeźbioną ambonę z 1653 roku wykonaną w stylu późno renesansowym.

KościółTvrdosin (2)

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Obok kościoła znajduje się bezpłatny ogólnodostępny parking dla samochodów. Wstęp do kościoła jest płatny. Bilet normalny kosztuje 1 EUR, a dla dzieci dostępny jest bilet ulgowy za 0,5 EUR. Należy pamiętać także o opłacie za możliwość robienia zdjęć – 1 EUR.

KościółTvrdosin (3)

Z uwagi na unikatowy charakter kościoła bez wcześniejszego umawiania dostępny dla turystów wyłącznie w wakacje (lipiec – sierpień) w godzinach od 10 do 16. W pozostałe miesiące przed zwiedzaniem należy zadzwonić i się umówić. Poniżej na zdjęciu numer telefonu. My niestety nie wiedzieliśmy o tym i nie udało nam się zwiedzić unikatowego wnętrza kościoła. Planujemy się do niego wybrać ponownie w miesiącach wakacyjnych.

 

KościółTvrdosin (4)

MAPKA Z LOKALIZACJĄ:

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *