Niemcy,  Poradniki

Opłaty drogowe – winiety – Niemcy 2023 – poradnik

Aktualizacja: grudzień 2022

W 2023 roku posiadacze samochodów osobowych dalej nie będą musieli płacić za przejazd niemieckimi autostradami i drogami szybkiego ruchu. Rewolucja szykuje się dla pojazdów powyżej 7,5 tony. Niemcy posiadają na swoim terytorium dużą ilość wysokiej jakości odcinków autostrad. Na terenie całego kraju łączna ich długość wynosi ponad 12800 km. Warto zauważyć, że na większości odcinków nie obowiązuje ograniczenie prędkości. Jednak zdaniem zarządcy autostrad zalecana prędkość to 130 km/h. Pierwszy odcinek autostrady w Europie został oddany do użytku w Niemczech w roku 1921. Do dzisiejszego dnia sieć dróg krajowych i autostrad w Niemczech jest uznawana za wzór godny do naśladowania w innych krajach.

Korzystanie z autostrad i innych dróg na terenie Niemiec przez motocykle, samochody osobowe, samochody dostawcze o dopuszczalnej masie całkowitej do 7,5 t jest bezpłatne.

Opłata pobierana jest jedynie za przejazd tunelami  Herrentunnel oraz Warnowtunnel. Opłaty dla samochodów osobowych za przejazd wynoszą kolejno 2,1 EUR oraz 4,70 EUR (od listopada do kwietnia 3,80 EUR). Ceny dla samochodów osobowych.

Dodatkowo następujące pojazdy zwolnione z opłat drogowych:
• autobusy,
• pojazdy sił zbrojnych,
• samochody policyjne,
• pojazdy obrony cywilnej i ochrony przed klęskami żywiołowymi,
• pojazdy, które są używane przez organizacje użyteczności publicznej lub organizacje dobroczynne do transportu dóbr humanitarnych w sytuacjach kryzysowych,
• pojazdy straży pożarnej,
• pojazdy innego pogotowia,
• pojazdy federalne,
• pojazdy używane wyłącznie do remontu i eksploatacji dróg, w tym również do czyszczenia i zimowego utrzymania dróg,
• pojazdy wykorzystywane wyłącznie do celów działalności jarmarcznej i cyrkowej,
• pojazdy stosowane w rolnictwie lub leśnictwie, których prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 40 km/h, które są stosowane przez gospodarstwa rolne lub leśne jak również odpowiednie gospodarstwa świadczące usługi do zwykłego transportu produktów rolnych i leśnych oraz dóbr konsumpcyjnych,
• pojazdy elektryczne w myśl § 2 pkt 1 ustawy o elektromobilności (EmoG),
• pojazdy napędzane gazem ziemnym (CNG lub LNG), najpóźniej do 31.12.2020 (bez LPG)

Pojazdy, które nie są przeznaczone ani wykorzystywane do transportu towarów, nie podlegają opłatom drogowym. W przypadku pojazdów zwolnionych z obowiązku dokonywania opłat drogowych musi być jednoznacznie widoczny ich cel przeznaczenia. Wyjątek stanowią autobusy, pojazdy do transportu dóbr w ramach akcji humanitarnych, pojazdy rolnicze, których prędkość maksymalna jest konstrukcyjne ograniczona do 40 km/h i pojazdy elektryczne oraz pojazdy napędzane gazem ziemnym.

Szczegóły dostępne są pod linkiem: https://www.toll-collect.de/static/media/tc/formulare_tc/nicht_mautpflichtige_fahrzeuge/infoblatt/Info_NiMaFz_pl.pdf

Mapa Niemiec z naniesionymi na niej autostradami i drogami krajowymi (drogi federalne) znajduje się poniżej.

Mapa w pliku pdf znajduje się pod linkiem.

Właścicieli samochodów ciężarowych i dostawczych powyżej 7,5 t zapraszamy na stronę: https://www.toll-collect.de/pl w celu zapoznania ze szczegółami dotyczących ich opłat.

Kontakt

Na terenie Niemiec za opłaty drogowe odpowiedzialne jest Toll Collect. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Dzwoniąc na numer 0800 222 26 28* (na terenie Niemiec) lub 008000 222 26 28* (z zagranicy)
  • Telefon alternatywny +49 30 25291303 w przypadku braku możliwości połączenia z numerem infolinii.

* płatne według taryfy operatora. Połączenie z numeru stacjonarnego z terenu Niemiec bezpłatne.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Niemiec takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Jeden komentarz

  • co i kiedy można jeść po gastroskopii

    Super artykuł! Bardzo przydatny i konkretny poradnik dotyczący opłat drogowych i winiet w Niemczech. Bardzo mi pomógł zrozumieć, jakie opłaty są wymagane i jak je nabyć. Dzięki temu wiem, czego mogę się spodziewać i jak się przygotować przed podróżą do Niemiec samochodem. Polecam przeczytać wszystkim, którzy planują wyjazd do tego kraju!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *