Opłaty drogowe – winiety – Hiszpania 2023 – poradnik

Aktualizacja: grudzień 2022

Przejazd autostradami na terenie Hiszpanii jest płatny. Opłata pobierana jest na bramkach i zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka. Osoby często korzystające z autostrad na terenie Hiszpanii mogą wykupić urządzenie do elektronicznego poboru opłat (Via T). Łączna długość autostrad  i dróg szybkiego ruchu wynosi 17 021 km. Poruszanie po drogach szybkiego ruchu jest bezpłatne. Istnieją także wyjątki w postaci bezpłatnych autostrad zarządzane w głównej mierze przez Hiszpańską Generalną Dyrekcję Dróg.

Drogi na których obowiązuje opłata

Autostrady na terenie Hiszpanii oznaczone są symbolem AP-X gdzie X to numer drogi (np. AP-7). W okolicy Madrytu istnieją także autostrady promieniste o symbolu R-X (np. R-2) W większości przypadków równolegle do autostrad prowadzone są drogi ekspresowe o symbolu A-X (np. A-3). Na obu rodzajach dróg wymienionych powyżej prędkość maksymalna wynosi 120 km/h. Korzystając z dróg ekspresowych zamiast autostrad można zaoszczędzić sporą ilość pieniędzy nie tracąc zbyt wiele czasu na przejazdach.

Pamiętajmy, że poruszanie po autostradach symbol AP oraz R jest płatne, a po drogach ekspresowych symbol A bezpłatne. 

Sposoby zapłaty

Opłata za przejazd pobierana jest na bramkach. Dopuszczalne formy płatności to gotówka (płatność w EUR), karty płatnicze oraz elektroniczny system poboru opłat. Pozostałe drogi, przy których nie ma bramek są bezpłatne dla pojazdów osobowych i motocykli.

Kategorie pojazdów

W Hiszpanii wyróżnione zostały 3 kategorie pojazdów:

1 Pojazdy lekkie:  (Light)

  • Motocykle z koszem lub bez,
  • Samochody osobowe bez przyczepy lub z przyczepą bez kół bliźniaków (podwójne opony).
  • Samochody dostawcze i minivany z dwoma osiami (cztery koła), Minibusy z dwoma osiami (cztery koła),

2. Pojazdy ciężkie kat. 1 (Light Industrial)

  • Samochody ciężarowe i autobusy o dwóch osiach,
  • Samochody ciężarowe i autobusy z dwoma osiami i przyczepą z osią centralną,
  • Samochody ciężarowe i autobusy o trzech osiach,
  • Samochody osobowe, ciężarówki, furgonetki i minibusy (wszystkie z dwoma osiami i czterema kołami), z przyczepą z kołami bliźniakami (podwójna opona)

3. Pojazdy ciężkie kat. 2 (Heavy Industrial)

  • Samochody ciężarowe i autobusy, z przyczepą lub bez, o czterech lub więcej osiach
  • Samochody osobowe, ciężarówki, furgonetki i minibusy (wszystkie z dwoma osiami i czterema kołami), z dwoma lub więcej osiami przyczep i co najmniej jedną osią z kołami bliźniakami.

Cena za przejazd:

Opłaty za przejazd na danym odcinku można sprawdzić korzystając ze strony rządowej: http://www.fomento.gob.es

Można również skorzystać z mapki dostępnej na stronie: https://www.autopistas.com/planifica-tu-viaje/mapa/

Przy pomocy tej mapy możemy wpisać miejsce wyjazdu oraz miejsce docelowe, a skrypt zawarty na stronie automatycznie wyliczy opłatę, jaką będziemy musieli uiścić na bramkach przejeżdżając wybranym fragmentem autostrady. Po wyznaczeniu trasy dostaniemy wynik widoczny poniżej.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na terenie Hiszpanii takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *