Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2019 – poradnik – krok po kroku


W 2019 roku Węgrzy podnieśli ceny niektórych winiet, niezmienione zostały odcinki płatnych dróg. Przed wyjazdem na Węgry radzimy aby zapoznać się z naszym artykułem. Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone e-winiety. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej.   Winietę najprościej nabyć przez internet. Dla osób, które nie kupowały winiety wcześniej przez internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję. Szczegółowa informacja krok po kroku o zakupie winiet węgierskich znajduje się pod linkiem.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

Uwaga: 1 HUF = 0,013365 PLN ( Średni kurs NBP z dnia 11.01.2019)

Kara za brak winiety

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 30 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Od stycznia 2019 Węgrzy naliczają również kary za niewłaściwą kategorię zakupionych winiet:

Drogi na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty po których możemy poruszać się bez opłat zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Pełna i szczegółowa instrukcja zakupu winiety znajduje się w nowym artykule pod ⇒linkiem.

Skrócona instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukaże nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Znajdź tani nocleg w Budapeszcie z pomocą sprawdzonej wyszukiwarki Booking.com

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy emaila w którym musimy potwierdzić rejestrację. Email wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukaże nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

Kontakt

Na terenie Węgier za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest National Toll Payment Services Plc. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

  • Pisząc e-mail na adres: ugyfel@nemzetiutdij.hu (język angielski, niemiecki oraz węgierski)
  • Dzwoniąc na numer +36 (36) 587-500 ( język angielski codziennie 8-16, niemiecki w dni robocze, węgierski całą dobę)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Węgrzech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

4 komentarze

  1. D1M jest nie tylko na motorowery i skutery ale także na motocykle (max miesięczna), jeśli masz moto a chcesz kupić roczna winietę musisz kupić D1

  2. Jeśli dobrze rozumiem to na Węgrzech musimy wykupić winietę I jeszcze płacić za autostrady? W Austrii i Słowacji wystarczy tylko winieta uprawniająca do poruszania się po autostradach i nie ma obowiązku ponoszenia dodatkowych opłat za korzystanie z dróg lokalnych.

    1. Zakupiona winieta obejmuje wszystkie płatne odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu. Na Węgrzech jest
      system winietowy podobny jak na Słowacji i Austrii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *