Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2022 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: grudzień 2021

W 2022 roku Węgrzy podnieśli ceny winiet. Odcinki objęte opłatą zostały niezmienione zostały odcinki płatnych dróg. Przed wyjazdem na Węgry radzimy, aby zapoznać się z naszym artykułem. Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone e-winiety. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej. Winietę najprościej nabyć przez Internet.
Dla osób, które nie kupowały winiety wcześniej przez Internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję. Szczegółowa informacja krok po kroku o zakupie winiet węgierskich znajduje się pod linkiem.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

 Ważność Ważność Ważność Ważność
ZasięgKrajowaKrajowaRocznaRoczna
Kategoria pojazdu10 dniMiesięcznaKrajowaRegionalna
D1M - motorowery
i skutery
1530 HUF
∼ 19 PLN
2600 HUF
∼ 32 PLN
44660 HUF
∼ 563 PLN
5200 HUF
∼65 PLN
D1 - motocykle
i pojazdy osobowe do 3,5t max. 7 osób oraz ich przyczepy
3640 HUF
∼ 46 PLN
4970 HUF
∼ 62,5 PLN
44660 HUF
∼ 563 PLN
5200 HUF
∼65 PLN
D2 - samochody osobowe powyżej 7 osób oraz dostawcze do 3,5 t oraz kampery7270 HUF
∼ 93,5 PLN
9930 HUF
∼ 125 PLN
44660 HUF
∼ 563 PLN
10390 HUF
∼131 PLN
U - przyczepy pojazdów z kategorii D2 oraz B23640 HUF
∼ 46 PLN
4970 HUF
∼ 62,5 PLN
44660 HUF
∼ 563 PLN
5200 HUF
∼65 PLN
B2 - autobusy, pojazdy mechaniczne przystosowane do przewozu
powyżej 9 osób.
16100 HUF
∼ 203 PLN
22830 HUF
∼ 288 PLN
207770 HUF
∼ 2618 PLN
20780 HUF
∼262 PL

Uwaga: 1 HUF = 0,012601 PLN (Średni kurs NBP z dnia 17.12.2021)

Kara za brak winiety

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego, w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 60 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami, które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Kategoria D1, D2, UKategoria B2Termin płatności
15 460 HUF
∼ 195 PLN
69 540 HUF
∼ 876 PLN
do 60 dni
61 820 HUF
∼ 779,5 PLN
278 140 HUF
∼ 3505 PLN
powyżej 60 dni

W 2022 roku Węgrzy naliczają również kary za niewłaściwą kategorię zakupionych winiet:

Kategoria D1Kategoria D1, D2Kategoria B2Kategoria D1/D2/UTermin płatności
Poprawna kategoria D2Poprawna kategoria D2+UPoprawna kategoria B2+UPoprawna kategoria B2 
7790 HUF
∼ 98 PLN
7790 HUF
∼ 98 PLN
7790 HUF
∼ 98 PLN
54 080 HUF
∼ 681 PLN
do 60 dni
31 170 HUF
∼ 393PLN
31 170 HUF
∼ 393PLN
31 170 HUF
∼ 393PLN
216 320 HUF
∼ 2626 PLN
powyżej 60 dni

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty, po których możemy poruszać się bez opłat, zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego, w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu, na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się, czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja, która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Pełna i szczegółowa instrukcja zakupu winiety znajduje się w nowym artykule pod ⇒linkiem.

Skrócona instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukaże nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy e-maila, w którym musimy potwierdzić rejestrację. E-mail wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj, w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukaże nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

Kontakt

Na terenie Węgier za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest National Toll Payment Services Plc. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • Pisząc e-mail na adres: ugyfel@nemzetiutdij.hu (język angielski, niemiecki oraz węgierski)
 • Dzwoniąc na numer +36 (36) 587-500 ( język angielski codziennie 8-16, niemiecki w dni robocze, węgierski całą dobę)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Węgrzech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

15 komentarzy

 1. D1M jest nie tylko na motorowery i skutery ale także na motocykle (max miesięczna), jeśli masz moto a chcesz kupić roczna winietę musisz kupić D1

 2. Jeśli dobrze rozumiem to na Węgrzech musimy wykupić winietę I jeszcze płacić za autostrady? W Austrii i Słowacji wystarczy tylko winieta uprawniająca do poruszania się po autostradach i nie ma obowiązku ponoszenia dodatkowych opłat za korzystanie z dróg lokalnych.

  1. Zakupiona winieta obejmuje wszystkie płatne odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu. Na Węgrzech jest
   system winietowy podobny jak na Słowacji i Austrii.

 3. cześć, przez pomyłkę zakupiłem D2 a wystarczyłoby D1 , czy to także podlega karze jako niewłaściwa kategoria ?

 4. cześć, przez pomyłkę zakupiłem D2 a wystarczy mi D1 czy to także jest karane jako zły typ, bo teoretycznie to ja jestem stratny bo zapłaciłem dwa razy więcej ?

 5. czy możecie sprawdzić że odcinek od przejścia granicznego Słowacja-Węgry do pierwszego zjazdu na Rajkę jest bezpłatny droga M15. Na mapie jest zaznaczony jako płatny. A w zeszłym roku był jeszcze bezpłatny a widać że po modernizacji jest już płatny od przejścia granicznego.

 6. Witam
  No i pytanie za 100 punktów 🙂 Renault trafic w dowodzie 6 miejsc w/g tabeli kwalifikuje się na D1 ale już identyczny 9 miejsc w dowodzie już na D2 .Czy przypadkiem nie będzie jakiś problemów przy kontroli z jakimś nadgorliwie niedoinformowanym policjantem?Czy ktoś coś?

 7. Cześć
  Czy na jednym koncie rejestracji można wykupić vinietki na różne samochody?. Zbieramy się większą grupę i chcemy podzielić odpowiedzialności

 8. Cześć
  Czy jest możliwość zakupu na jednym koncie rejestracji dwóch lub więcej viniet na różne samochody?. Kupował tak ktos może?

 9. Uparcie próbuję kupić e-matrice, utykam na konieczności podania hasła, albo rejestracja i należy wymyśleć hasło . Nawet b. skomplikowane wyświetla mi ze „nie spełnia wymogów bezpieczeństwa’. Coś robię nie tak?

 10. to jaką w koncu winiete kupic mam ’ opel meriva 5 osobosw plus jade przyczepka campingową niewiadow n126

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.