Opłaty drogowe – winiety – Węgry 2021 – poradnik – krok po kroku


Aktualizacja: styczeń 2021

W 2021 roku Węgrzy utrzymali ceny winiet na poziomie z ubiegłego roku. Dodatkowo niezmienione zostały odcinki płatnych dróg. Przed wyjazdem na Węgry radzimy, aby zapoznać się z naszym artykułem. Od 1 stycznia 2017 na Węgrzech zostały wprowadzone e-winiety. Dzięki takiemu nowoczesnemu rozwiązaniu możemy dokonać zakupów z domu oraz nie musimy brudzić szyby kolejną naklejką z potwierdzeniem wniesienia opłaty drogowej.   Winietę najprościej nabyć przez internet.
Dla osób, które nie kupowały winiety wcześniej przez internet na końcu artykułu zamieściłem krótką instrukcję. Szczegółowa informacja krok po kroku o zakupie winiet węgierskich znajduje się pod linkiem.

Rodzaje winiet:

W zależności od czasu przez jaki planujemy korzystać na Węgrzech z autostrad i dróg szybkiego ruchu możemy nabyć winietę krajową na 10 dni, miesiąc lub rok. Należy pamiętać, że winieta kupowana na rok ważna jest od dnia zakupu, a kończy ważność 31 stycznia następnego roku.

Dla osób korzystających z autostrad i dróg szybkiego ruchu jedynie na terenie jednego komitatu (odpowiednik naszego województwa) lub kilku opłacalny może być zakup winiety regionalnej. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie http://toll-charge.hu/ w sekcji „Road Network”. Winiety regionalne mogą być wykupione wyłącznie na roczny okres czasu i obowiązują od dnia zakupu do końca stycznia następnego roku.

 Ważność Ważność Ważność Ważność
ZasięgKrajowaKrajowaRocznaRoczna
Kategoria pojazdu10 dniMiesięcznaKrajowaRegionalna
D1M - motorowery
i skutery
1470 HUF
∼ 19 PLN
2500 HUF
∼ 32 PLN
D1 - motocykle
i pojazdy osobowe do 3,5t max. 7 osób oraz ich przyczepy
3500 HUF
∼ 45 PLN
4780 HUF
∼ 61,5 PLN
42980 HUF
∼ 553 PLN
5000 HUF
∼64 PLN
D2 - samochody osobowe powyżej 7 osób oraz dostawcze do 3,5 t oraz kampery7000 HUF
∼ 93,5 PLN
9560 HUF
∼ 133 PLN
42980 HUF
∼ 553 PLN
10000 HUF
∼129 PLN
U - przyczepy pojazdów z kategorii D2 oraz B23500 HUF
∼ 45 PLN
4780 HUF
∼ 61,5 PLN
42980 HUF
∼ 553 PLN
5000 HUF
∼64 PLN
B2 - autobusy, pojazdy mechaniczne przystosowane do przewozu
powyżej 9 osób.
15500 HUF
∼ 199,5 PLN
21975 HUF
∼ 283 PLN
199975 HUF
∼ 2573 PLN
20000 HUF
∼257PL

Uwaga: 1 HUF = 0,012867 PLN (Średni kurs NBP z dnia 24.12.2019)

Kara za brak winiety

Kara za brak winiety uzależniona jest od tego, w jakim terminie ją zapłacimy. Premiowane jest zapłacenie do 30 dni. Poniżej znajduje się tabelka z opłatami, które zostaną naliczone w przypadku przejazdu autostradą lub drogą szybkiego ruchu bez ważnej winiety.

Kategoria D1, D2, UKategoria B2Termin płatności
14 875 HUF
∼ 191 PLN
66 925 HUF
∼ 861 PLN
do 30 dni
59 500 HUF
∼ 765,5 PLN
267 700 HUF
∼ 3444,5 PLN
powyżej 30 dni

W 2020 roku Węgrzy naliczają również kary za niewłaściwą kategorię zakupionych winiet:

Kategoria D1Kategoria D1, D2Kategoria B2Kategoria D1/D2/UTermin płatności
Poprawna kategoria D2Poprawna kategoria D2+UPoprawna kategoria B2+UPoprawna kategoria B2 
7500 HUF
∼ 96,5 PLN
7500 HUF
∼ 96,5 PLN
7500 HUF
∼ 96,5 PLN
52 050 HUF
∼ 670 PLN
do 30 dni
30 000 HUF
∼ 386 PLN
30 000 HUF
∼ 386 PLN
30 000 HUF
∼ 386 PLN
208 200 HUF
∼ 2679 PLN
powyżej 30 dni

Drogi, na których obowiązuje opłata:

Aktualnie koniecznością uiszczenia opłaty za przejazd objęte jest 1280 km autostrad i dróg szybkiego ruchu. Z opłat wyłączone są następujące fragmenty autostrad oraz dróg szybkiego ruchu: częściowo autostrada M0, autostrada M31, autostrada M8, częściowo droga ekspresowa M9 i M4. Szczegóły na poniższej mapce. Fragmenty, po których możemy poruszać się bez opłat, zostały zaznaczone na mapce kolorem zielonym.

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

W przypadku samochodów powyżej 3,5 t obowiązuje inny system opłat za drogi zwany E-TOLL. System ten obowiązuje także na drogach krajowych. Mapka z aktualną listą dróg podlegającym opłatom poniżej:

Link do pobrania powyższej mapki w pełnej rozdzielczości.

Sposoby zakupu:

Najwygodniejszym sposobem zakupu winiety jest wcześniejsze wykupienie przez internet. Zakup winiety z domu pozwoli oszczędzić nam czasu na szukanie punktu stacjonarnego, w którym można dokonać zakupu winiety oraz stresu, na jaki będziemy narażeni podczas zastanawiania się, czy już jesteśmy na drodze płatnej i będziemy musieli zapłacić karę, czy jeszcze jedziemy przepisowo.

Innym sposobem na nabycie winiety jest zakup w punktach stacjonarnych zlokalizowanych na terenie Węgier lub za ich granicą. Na oficjalnej stronie internetowe węgierskiego systemu opłat drogowych możemy sprawdzić lokalizację punktów ⇒ http://toll-charge.hu/sales_points/index/eng. Na terenie Polski punkty w których możemy zakupić winietkę zlokalizowane są przy przejściach granicznych znajdujących się na naszej południowej granicy. Należy pamiętać o tym, że sprzedawcy do winiet zakupionych w Polsce doliczą sobie koszty przewalutowania oraz prowizję. Winieta kupiona u nas w kraju w punkcie stacjonarnym będzie droższa od tej kupionej na Węgrzech lub przez Internet. Poniżej znajduje się instrukcja, która z pewnością pomoże w dokonaniu zakupu winiety przez Internet.

Pełna i szczegółowa instrukcja zakupu winiety znajduje się w nowym artykule pod ⇒linkiem.

Skrócona instrukcja zakupu winiety przez Internet:

W celu zakupu winiety przez Internet należy wejść na stronę: https://ematrica.nemzetiutdij.hu/. Strona internetowa dostępna jest w językach: angielskim, niemieckim i węgierskim. Przed zakupem winiety należy się zarejestrować. Po kliknięciu opcji zarejestruj ukaże nam się strona jak poniżej. Na poniższej stronie musimy uzupełnić wszystkie dane oznaczone gwiazdką.

Po poprawnym zarejestrowaniu dostaniemy e-maila, w którym musimy potwierdzić rejestrację. E-mail wysłany przez system wygląda następująco:

Po zatwierdzeniu i zalogowaniu ponownie na stronie możemy przystąpić do zakupów. Z listy dostępnej na stronie wybieramy interesującą nas winietę. Lista wygląda następująco:

Po wybraniu czasu trwania winiety oraz kategorii musimy wypełnić dane takie jak: czas rozpoczęcia, podać kraj, w którym samochód jest zarejestrowany oraz podać numer rejestracyjny pojazdu. Po uzupełnieniu danych klikamy NEXT.

Na kolejnym ekranie ukaże nam się podsumowanie. Przed przejściem do następnego kroku sprawdźmy dane.

W tym momencie pozostaje nam już wykonać płatność. Za winietę możemy zapłacić przy pomocy karty.

Po opłaceniu winiety będziemy mogli ją wydrukować. Wydrukowane potwierdzenie zakupu winiety będziemy musieli okazać w przypadku kontroli.

Kontakt

Na terenie Węgier za sprzedaż winiet odpowiedzialna jest National Toll Payment Services Plc. W przypadku pytań lub problemów z zakupioną winietą najlepiej kontaktować się bezpośrednio z biurem obsługi klienta:

 • Pisząc e-mail na adres: ugyfel@nemzetiutdij.hu (język angielski, niemiecki oraz węgierski)
 • Dzwoniąc na numer +36 (36) 587-500 ( język angielski codziennie 8-16, niemiecki w dni robocze, węgierski całą dobę)

Nie zapomnijmy przygotować numeru rejestracyjnego. Pozwoli to na szybsze rozwiązanie problemu i ułatwi kontakt z osobami z biura.

O dodatkowych informacjach ważnych w podróży na Węgrzech takich jak: ograniczenia prędkości, dopuszczalny limit alkoholu w wydychanym powietrzu, obowiązkowe wyposażenie samochodu znajdziecie w artykule pod ⇒ linkiem.

Treści podano wyłącznie do celów informacyjnych, a strona turysta.org nie ponosi odpowiedzialności za ich dokładność.

Komentarze

Komentarze do wpisu

10 komentarzy

 1. D1M jest nie tylko na motorowery i skutery ale także na motocykle (max miesięczna), jeśli masz moto a chcesz kupić roczna winietę musisz kupić D1

 2. Jeśli dobrze rozumiem to na Węgrzech musimy wykupić winietę I jeszcze płacić za autostrady? W Austrii i Słowacji wystarczy tylko winieta uprawniająca do poruszania się po autostradach i nie ma obowiązku ponoszenia dodatkowych opłat za korzystanie z dróg lokalnych.

  1. Zakupiona winieta obejmuje wszystkie płatne odcinki autostrad i dróg szybkiego ruchu. Na Węgrzech jest
   system winietowy podobny jak na Słowacji i Austrii.

 3. cześć, przez pomyłkę zakupiłem D2 a wystarczyłoby D1 , czy to także podlega karze jako niewłaściwa kategoria ?

 4. cześć, przez pomyłkę zakupiłem D2 a wystarczy mi D1 czy to także jest karane jako zły typ, bo teoretycznie to ja jestem stratny bo zapłaciłem dwa razy więcej ?

 5. czy możecie sprawdzić że odcinek od przejścia granicznego Słowacja-Węgry do pierwszego zjazdu na Rajkę jest bezpłatny droga M15. Na mapie jest zaznaczony jako płatny. A w zeszłym roku był jeszcze bezpłatny a widać że po modernizacji jest już płatny od przejścia granicznego.

 6. Witam
  No i pytanie za 100 punktów 🙂 Renault trafic w dowodzie 6 miejsc w/g tabeli kwalifikuje się na D1 ale już identyczny 9 miejsc w dowodzie już na D2 .Czy przypadkiem nie będzie jakiś problemów przy kontroli z jakimś nadgorliwie niedoinformowanym policjantem?Czy ktoś coś?

 7. Cześć
  Czy na jednym koncie rejestracji można wykupić vinietki na różne samochody?. Zbieramy się większą grupę i chcemy podzielić odpowiedzialności

 8. Cześć
  Czy jest możliwość zakupu na jednym koncie rejestracji dwóch lub więcej viniet na różne samochody?. Kupował tak ktos może?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *