Dla dzieci,  Relacje z podróży

Park miejski im. W. Skarbek-Borowskiego oraz plac zabaw – Dębica

Dębica to niewielkie miasteczko w województwie podkarpackim, które słynie przede wszystkim z fabryki opon Dębica należącej do koncernu Goodyear. Dębica nie jest może centrum turystycznym, ale znajdziemy tu kilka parków, placów zabaw oraz zabytki. Jest to ciekawe miejsce warte odwiedzenia przejazdem lub jako cel jednodniowego wyjazdu.

Inne artykuły na naszej stronie o atrakcjach w Dębicy i okolicy:

Uzdrowisko Latoszyn Zdrój

Park miejski im. Włodzimierza Skarbka-Borowskiego w Dębicy

W jedną sierpniowych niedzielę wybraliśmy się na spacer i odpoczynek do Dębicy, a dokładnie do parku miejskiego im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego. To spory teren, na którym każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.

Znajdują się tutaj:

  • plac zabaw,
  • ogród doświadczeń,
  • siłownia na świeżym powietrzu,
  • tor pumptrack,
  • plac zabaw dla czworonogów,
  • kącik szachowy/gastronomiczny,
  • ścieżki edukacyjne
  • oraz dużo uliczek do spacerowania – ścieżki są dostosowane pod wózki, rowery, hulajnogi, rolki.

W parku panuje cisza i spokój, znajdziemy tu dużo miejsca do odpoczynku w cieniu. Jest to wspaniałe miejsce do ucieczki przed upałem. Park jest monitorowany.

Jakie atrakcje znajdziemy w parku miejskim im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego w Dębicy?

Plac zabaw

Najważniejszą atrakcją, która nas tu przyciągnęła to coś dla dzieciaków – duży, niedawno oddany do użytku plac zabaw. Plac zabaw zaskoczył nas różnorodnością zainstalowanej tam infrastruktury. Znajdziemy tutaj m.in. tyrolkę, mniejsze i większe zjeżdżalnie, piaskownicę, ściankę wspinaczkową, trampoliny, huśtawki, bocianie gniazdo, statki, tory przeszkód i wiele, wiele innych atrakcji.

Dodatkowo co jest plusem w lecie na placu zabaw jest dużo cienia. Można z niego korzystać nawet w czasie upałów i nie jest to uciążliwe. Na placu zabaw znajdują się również sprzęty do zabawy dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Plac zabaw jest dedykowany dla dzieci w różnym wieku. Dobrze bawić się będą na nim zarówno maluszki (1-2 lata) jak i starszaki. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Ogród doświadczeń

Ogród doświadczeń podzielony został na kilka stref. Znajdziemy tu dział z instrumentami muzycznymi, dział w którym można sprawdzić jak może oszukany zostać nasz wzrok oraz miejsce gdzie możemy sprawdzić zasady fizyki na kilku urządzeniach takich jak: młyńskie koło/chomik, kołyska newtona, walec z możliwością wywołania wiru.

Siłownia

Obok placu zabaw znajduje się siłownia plenerowa. Część urządzeń dostosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Plac zabaw dla czworonogów / wybieg dla psów

Posiadacze czworonogów będą zadowoleni, gdyż na terenie wybiegu dla psów znajduje się wiele ciekawych urządzeń, które czworonogi mogą pokonywać w ramach szkolenia lub zabawy.

Pumptrack

Dla miłośników jazdy na rowerach wspólnie z firmą Romet powstał na terenie parku pumptrack.

Zakątek szachowy/gastronomiczny

Obok siłowni oraz placu zabaw znajduje się miejsce gdzie można zagrać w szachy oraz skorzystać z usług punktu gastronomicznego. Nie wiemy czy jest on czynny. Wtedy kiedy my odwiedzaliśmy park (sierpień 2022) punkt gastronomiczny był zamknięty.

Ścieżka dydaktyczna

Ścieżka dydaktyczna rozpoczyna się w okolicy pumptracku. Jej tematyka związana jest z roślinnością i lasem.

Jak dojechać do parku miejskiego im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego w Dębicy?

Dębica zlokalizowana jest w odległości około 40 km od Tarnowa i 60 km z Rzeszowa. Do Parku miejskiego im. Włodzimierza Skarbek-Borowskiego najlepiej dojechać od ul. Parkowej, później skręcić w ul. Ignacego Lisa. Bezpłatny parking znajduje się po lewej stronie przy budce z lodami i stadionie oraz na końcu ulicy Ignacego Lisa przy restauracji Stomilanka. Dojazd na miejsce nie sprawił nam żadnego problemu. Nawigacja z mapy Google idealnie doprowadziła do miejsca docelowego.

Jakie są współrzędne parku miejskiego w Dębicy?

Współrzędne GPS parkingu przy parku miejskim: 50.04428374010992, 21.395243375865196

➡ Z Tarnowa dojazd zajmuje około 30 – 40 min, w zależności z której części miasta.
➡ Z Rzeszowa dojazd zajmuje około 40 – 50 min, w zależności z której części miasta.

Gdzie zaparkować przy parku miejskim w Dębicy?

Dokładna lokalizacja parkingu zaraz przy placu zabaw wzdłuż ulicy Ignacego Lisa znajduje się na mapce poniżej 👇️

Duży parking przy parku znajduje się przy restauracji Stomilanka. Dojazd od ulicy Ignacego Lisa lub 1 Maja:

Zatoczki parkingowe znajdują się również wzdłuż ulicy Krakowskiej.

Czy na terenie parku miejskiego znajdują się toalety?

Toalety publiczne znajdują się przy wejściu do parku od strony ulicy Krakowskiej. Toalety są czynne w od 8 do 22 i są płatne 1 zł. (Sierpień 2022) Dodatkowo przy placu zabaw znajduje się przenośna toaleta typu Toi Toi.

Podsumowanie

Polecamy to miejsce rodzinom z dziećmi niezależnie od wieku z uwagi na wspaniały plac zabaw oraz ciekawy ogród doświadczeń. Naszej córce bardzo się podobało, na pewno tam jeszcze wrócimy. Osobom chcącym aktywnie spędzić czas polecamy siłownię na powietrzu, a zwolennikom sportów – pumptruck dla rowerów. Poszukujący odpoczynku w spokoju również znajdą dla siebie miejsce tak aby przeczytać książkę czy przespacerować się.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *