Jeszcze niedawno schowany w cieniu Berlina, dziś rozkwita dawnym blaskiem. To turystyczny raj architektoniczny – w mieście znajduje się 20 pałaców, wielbicieli historii oraz wielbicieli spokojnego życia z sernikiem i kawą w tle.
300 hektarów, 72 km pieszych ścieżek i 7 pałaców – tak w liczbach można przedstawić najbardziej znaną atrakcję Poczdamu, czyli kompleks parkowo-pałacowy Sanssouci.

Wymarzone miejsce na spacer
Sanssouci to letnia rezydencja króla Prus Fryderyka II Wielkiego. Wybudowana została w połowie XVII wieku do tej pory wygląda jak perełka.
W kompleksie znajduje się też ogromny pałac Neues Palais, 12 razy większy od tego najważniejszego. Mówi się, że jest on odzwierciedleniem niespokojnego charakteru władcy. Jest. najczęściej remontowanym budynkiem w Poczdamie! Król kazał wybudować go dla rodziny i gości. Tak się spieszył, że pozwolił na wiele niedociągnięć i dziwnych rozwiązań, jak na przykład malowidła cegieł na elewacji zamiast obłożenia ją cegłą.

W kompleksie znajduje się też Brama Brandenburska, która jest o 21 lat starsza od tej w Berlinie.
Nad ogromnym parkiem dba sztab ogrodników. Każdy szczegół jest tu dopracowany do perfekcji. Po części alejek można jeździć rowerem, po wszystkich można przejść pieszo. To doskonały sposób na zwiedzanie tego pięknego miejsca.
Dowód przyjaźni niemiecko-radzieckiej
Ciekawostką Poczdamu jest mała dzielnica, z typowo rosyjską architekturą. Po śmierci cara Aleksandra I król Prus Fryderyk II Wielki chciał złożyć hołd przyjacielowi. Kazał więc wybudować 13 domów w tradycyjnym syberyjskim stylu. Tyle że nie są to domy drewniane, a z cegły, które zostały obłożone balami. Tak wyglądają do dziś. Zamieszkali w nich członkowie rosyjskiego chóru wojskowego. Do dziś mieszkają w nich ich potomkowie. Każdy z domów miał być samowystarczalny miedzy innymi dzięki ogromnemu ogrodowi. W sumie zasadzono tam około 800 drzew.
Duch historii na ulicach
W Pałacu Cecilienhof, znajdującym się na uboczu miasta w parku Neuer Garten, odbyła się konferencja kończąca II wojnę światową. Do dziś imponuje swoim wyglądem i słynie z 55 kominów. Niedaleko położony jest też most Glienicker Brücke, zwany „Mostem Szpiegów”. Był on granicą pomiędzy Berlinem Zachodnim i Niemcami Wschodnimi, na którym USA i ZSRR wymieniały pojmanych szpiegów. Warte odwiedzenia jest też dawne więzienie KGB oraz centrum miasta w typowo holenderskim stylu.
W parku znajdują się również inne ciekawe obiekty, takie jak: Pałac Marmurowy (Marmorpalais), Gotische Bibliothek czy też jeziorko Heiliger See.
Poczdam to niezwykłe miejsce
Podsumowując ten krótki wpis o mieście Poczdam, można z całą pewnością napisać, że zdecydowanie warto się tam wybrać, chociażby na jeden dzień, by zobaczyć piękne obiekty architektoniczne i obiekty natury. Naszym planem jest zobaczyć Poczdam kwitnący późną wiosną lub latem, gdyż z początkiem marca, kiedy odbyliśmy podróż po tym mieście natura jeszcze się nie wybudziła.