Przedział dla osoby z dzieckiem do lat 6 (w Pendolino) – moje odczucia i refleksje

Jadąc na tegoroczne wakacje, ze względu na odległość (ponad 600 km) oraz ze względu na dziecko 20 miesięczne (głównie z tego względu ;)), które nie usiedzi dłużej jak 2 godziny na miejscu, postawiliśmy na podróż pociągiem. Zainteresowała nas opcja, jaką oferuje pociąg Express InterCity Premium (Pendolino) a mianowicie – przedział dla osoby z dzieckiem do lat 6. W Pendolino znajdują się tylko 3 takie przedziały. Bilety kupowaliśmy miesiąc przed podróżą, zaraz jak się pojawiły.

Jak kupić bilet w takim przedziale?

Kupując bilet na oficjalnej stronie pociągów PKP Intercity (https://www.intercity.pl/pl/) na dole formularza trzeba zaznaczyć: „Bilet rodzinny„, a na dole ” Rezerwacja miejsc specjalnych„, później „Wybierz miejsce ze schematu(Wagon 2, miejsca są na dole oznaczone rysunkiem dwóch ludzików 😉

W 2021 roku były dostępne 2 przedziały. W 2022 roku są trzy dostępne.

Komu przysługuje miejsce w przedziale?

Miejsce w przedziale przysługuje osobom, które podróżują z dzieckiem do lat 6. W jednym przedziale musi znajdować się minimum jedno dziecko w wieku do lat 6. Miejsce w tym przedziale przysługuje także kobietom w ciąży.

W jakiej części Pendolino znajduje się przedział?

Przedziały znajdują się pomiędzy wagonem z klasą pierwszą, a wagonem restauracyjnym WARS.

Co się w nim znajduje? Jak wygląda przedział rodzinny?

W przedziale znajdują się 4 numerowane miejsca siedzące, wyciągane stoliki ukryte w podłokietnikach, lampki, gniazdka elektryczne, lustra, kosze na śmieci, miejsce na bagaż oraz wieszaki na ubrania wierzchnie.

Jaki bagaż można zabrać do przedziału dla osoby z dzieckiem do lat 6?

W przedziale miejsce na bagaż znajduje się pod każdym fotelem oraz przy przesuwnych drzwiach, po obu stronach. Wg mnie wejdzie pod siedzenie walizka średniej wielkości, a dodatkowy mały plecak bądź torebka zmieści się przy drzwiach.

Ponadto miejsce na bagaż znajduje się na korytarzu głównym, tuż za przedziałami dla osób z dzieckiem do lat 6.

W pociągach PKP Intercity można dodatkowo zabrać ze sobą niezłożony wózek.

Ceny biletów PKP Intercity dla dzieci

 • przed ukończeniem 4 roku życia dzieci podróżują za darmo (dla takiego dziecka należy kupić bilet ze 100% zniżką)
 • 37% zniżki przysługuje dzieciom i młodzieży szkolnej, posiadających ważną legitymację polskiej szkoły

Czy warto skorzystać z przedziału z dzieckiem do lat 6? Moje wrażenia.

Jeżeli tylko uda Wam się wykupić miejsce w takim przedziale, to warto. Przedziałów na cały pociąg jest tylko 3, także w trakcie jazdy mogą skorzystać z nich zaledwie 3 rodziny czteroosobowe.

W przedziale jest cicho, praktycznie w ogóle nie słychać innych podróżujących zza drzwi. Zapowiedzi w głośnikach nie przeszkadzają dzieciom w drzemce.

Taki przedział to dużo większy komfort dla mam karmiących piersią, niż w przypadku podróży w zwykłym przedziale, gdzie wszyscy dookoła się patrzą.

Każde dziecko ma przydzielone miejsce siedzące.

Przedział jest klimatyzowany, a temperatura w nim jest idealna. Nie za zimno, nie za ciepło.

Dzieci mogą obserwować podróż przez dużą szybę, do której mają dostęp.

Na podłodze jest wystarczająco miejsca, aby rozłożyć ulubione zabawki czy układanki.

W razie wielkiej nudy śmiało można wyjść z przedziału i przejść się po pokładzie pociągu.

W razie drzemki niemowlaka i małych dzieci, do przedziału można włożyć wózek lub samą gondolkę (na fotel). Nasz wózek zmieścił się na styk, a mały nie jest 😉

Zdjęcia z przedziału:

Jeśli chcesz wesprzeć naszą ciężką pracę i wyrazić swoje uznanie, będziemy wdzięczni za symboliczne wsparcie w postaci filiżanki kawy. Dziękujemy Ci serdecznie za wsparcie i docenienie naszej pracy!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Rekomendowane artykuły

20 komentarzy

 1. Dziękuję za wpis, pomocny:-) rozumiem, że jeśli do 6 lat, to 6-latek się łapie? Czy potrzebny jest dowód osobisty takiego dziecka?

 2. Jaka szerokosc miał wózek?

  1. Tego wózka już niestety nie mamy, żeby dokładnie sprawdzić. Ale na stronie producenta piszą takie wymiary: szerokość siedziska 34 cm + kilka cm boki, to na tej wysokości ma około 40 cm. Szerokość na dole, na wysokości kół to 58,5 cm.

 3. Witam. Jakby mi Pani mogła pomóc będę wdzięczna czyli najwcześniej można kupić MSC przed ?i na stronie zaznaczamy bilet rodzinny 2bilety normalne i jeden ulgowy (100%znizka )i na dole można wybrać ze schematu które miejsca chcemy ?

  1. Witam, tak sprzedaż na dany termin rozpoczyna się miesiąc wcześniej. Trzeba wpisać wybrany termin i tam pisze, kiedy dokładnie rozpoczyna się. Dokładnie tak jak Pani pisze. Na schemacie wagon drugi – na dole są dwa przedziały dla rodzin z dziećmi do 6 lat. Zaraz wrzucę zdjęcie na stronę, żeby było łatwiej :)… Z tego co widzę po artykule osób czytających to w tym roku duże zainteresowanie tym przedziałem.

 4. Ze zdjęć wynika, że nie da się podnieść podłokietników i np 4 letnie dziecko (które nie ma już wózka) nie może położyć się na siedzeniach. Czy tak?

  1. Tak. Podłokietników nie da się ruszyć w żaden sposób. Pozostaje albo spanie na siedząco, na kolanach opiekuna lub ewentualnie na jakiejś karimacie na podłodze, pomiędzy fotelami.

 5. My właśnie wróciliśmy z takiej podróży, dołożyli nam facetów bez dzieci..

  1. Te przedziały działają tylko jeżeli nie ma pełnego obłożenia na danej trasie, jeżeli jest komplet to normalnie sprzedają bilety na
   ten przedział, nawet pojedyncze miejsca zwykłym podróżnym. Według mnie nie ma sensu rezerwować miesiąc wcześniej takiego przedziału. Konduktor rozkłada ręce, brak miejsca do przewinięcia malucha , a karmienie jest krępujące dla matki.

 6. Czesc,czyli niemowle, ktore chcemy zabrac ( 2 plus 1) na bilecie ze znizka 100% ma miejsce przydzielone?,tak? nie siedzi z rodzicem? czyli dostaniemy 3 pelne miejsca,tak? pozdrawiam

  1. Witam, sprawdziłam na stronie intercity.pl według Pana schematu rezerwuje się 3 miejsca i każdy ma swoje osobne. My jechaliśmy w 2019 roku i każdy miał osobne miejsce. Niemowlę też miało swoje. Pozdrawiam

 7. A jak wygląda pozostała część tego wagonu, niestety nie ma już miejsc w przedziałach a podróżujemy z dwójką małych dzieci, czy są jakieś udogodnienia których nie ma w innych wagonach ? Pozdrawiam;)

  1. Pozostała część wagonu to normalne miejsca siedzące, otwarty wagon.

 8. Cześć
  Dwa pytania:
  1. Czy można swobodnie wejść z niezłożonym wózkiem do pociągu i czy już w pociągu może stać pusty niezłożony np. na korytarzu.
  2. Jaką szerokość ma mniej więcej ta przestrzeń na bagaż przy drzwiach? Orientacyjnie posługując się terminologią lotniskową czy weszła by tam walizka kabinowa czy może duży bagaż rejestrowany.

  1. Niestety nie. Do pociągu pendolino są schody wiec z peronu nie wjedzie się wózkiem tylko trzeba go wnieść. Na korytarzu przy przedziale dla osoby z dzieckiem wózek stać nie może – tam przechodzi obsługa. Ja wcisnęłam swój wózek do tego przedziału i zmieścił się na styk między fotelami, dzięki temu ze w przedziale dwa miejsca pozostały wolne (jechałam sama z niemowlakiem, wiec zajęliśmy tylko dwa miejsca). W przedziwnym razie wózek należałoby złożyć i wsadzić do otwartej szafy w przedziale.

 9. Przestrzeń na bagaż przy drzwiach to raczej na walizkę małą – jak podręczna do samolotu.

 10. czy te zdjęcia przedzialu są z intercity? czy pendolino. zastanawiam się czy w intercity przejadę wózkiem do przedzialu i czy się w nim zmieści.

  1. Zdjęcia są z Pendolino.

 11. Witam jeżeli wykupię do Kołobrzegu miejsce przeznaczone matka z dzieckiem do lat 6 czy będę mogła też mieć moje bliźniaki roczne które by spały na podłodze?

  1. Witam, jak my jechaliśmy kilka lat temu, każdy musiał mieć wybrane swoje miejsce siedzące. W przedziale dla rodzin z dzieckiem do 6 roku życia są 4 miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *